W ramach profilaktyki raka jelita grubego niektórzy mają prawo do darmowej kolonoskopii. Kto może skorzystać z bezpłatnej kolonoskopii? Gdzie i jak zapisać się badanie? Czy musisz mieć skierowanie? Sprawdź, jak się przygotować do kolonoskopii.
Spis treści
Wraca wyczekiwany "Program badań przesiewowych raka jelita grubego (PBP)". W ramach profilaktyki osoby uprawnione mogą wykonać kolonoskopię – bezpłatnie i bez skierowania.
Z profilaktycznej kolonoskopii mogą skorzystać osoby, które nie mają objawów klinicznych sugerujących nowotwór jelita grubego, nie wykonywały kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat i spełniają kryterium wiekowe: 50– 65 lat albo 40-49 lat – o ile w wywiadzie rodzinnym rozpoznano występowanie nowotworu jelita grubego u krewnego I stopnia.
Nie trzeba mieć skierowania, wystarczy wypełnić ankietę kwalifikującą i zapisać się na badanie w przychodni realizującej program.
NZF dopiero we wrześniu rozpoczął podpisywanie umów z placówkami, do których można się zgłosić na badanie w ramach PBP, więc na razie to możliwe w 72 placówkach w Polsce. Nabór trwa. Więcej na pbp.org.pl – szczegółowych informacji udziela Biuro Programu Badań Przesiewowych raka jelita grubego: tel: + 48 22 546 30 56 lub e-mail: [email protected].
Tydzień wcześniej odstaw preparaty żelaza. 2-3 dni przed zastosuj ubogą w błonnik, lekkostrawną dietę z wyłączeniem razowego pieczywa, napojów gazowanych i owoców z pestkami. Warzywa obieraj ze skórki. Żytnie pieczywo zamień na jasne. Pszenne pieczywo lub kajzerki. Postaw na buliony, kisiele, kaszę mannę i galaretki. Są łagodne dla przewodu pokarmowego. Sięgaj po chudy nabiał. Pełnotłusty sprzyja wzdęciom. Zrezygnuj ze strączkowych. Głównie grochu, fasoli, soczewicy i bobu. Gotuj i duś, nie smaż!
10-12 godzin przed przyjmij preparat przeczyszczający – Fortrans (lek na receptę, który przepisze Ci lekarz). Saszetkę rozpuść w 1 l wody i wypij w ciągu godziny. Od tego czasu już nic nie jedz. Wieczorem zrób wlewkę doodbytniczą – Enemę (w aptece bez recepty) i kolejną 3 godziny przed badaniem.