Myślisz, że tłuszcz tuczy i aby schudnąć powinnaś całkowicie wykluczyć go z diety? Nie zawsze! Są tłuszcze, które nawet przyspieszają tempo odchudzania, a także chronią przed chorobami układu krwionośnego. To nienasycone kwasy tłuszczowe, które są podstawą diety tłuszczowej. Zobacz, jakie korzyści daje ten plan żywieniowy i co powinnaś jeść, a czego unikać, aby stracić zbędne kilogramy.
Spis treści
Większość odchudzających się wręcz panicznie boi się tłuszczu, bo uważają, że jest zgubny dla ich sylwetki, ale także dla zdrowia. A to nie do końca prawda. Powodem tycia są złe nawyki żywieniowe, siedzący tryb życia i nadmiar spożywanych kalorii w stosunku do zapotrzebowania energetycznego.
Jeśli chodzi o tłuszcze, szkodliwe dla nas są przede wszystkim tłuszcze trans, które znajdują się w fast foodach i innej wysoko przetworzonej żywności. Tłuszcze nasycone należy ograniczać. Natomiast nienasycone kwasy tłuszczowe są wręcz konieczne. Nie tylko są korzystne dla zdrowia, ale też pomogą nam w walce z niechcianym fałdkami na brzuchu i biodrach.
Zdrowe tłuszcze, a więc takie, które obfitują w kwasy omega 3 i omega 6, dają nam energię, pozwalają przyswoić witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K), wspierają pracę mózgu i układu hormonalnego. Ponadto pomagają oczyścić naczynia krwionośne ze złogów i obniżają ciśnienie krwi. Co ciekawe, osoby jedzące zdrowe tłuszcze mają lepszy metabolizm i mniejszy apetyt. Niestety, nasz organizm sam ich nie wyprodukuje, musimy je dostarczyć wraz z jedzeniem.
Produkty tłuszczowe w diecie tłuszczowej dzielą się na trzy kategorie: nienasycone kwasy tłuszczowe, które możesz i powinnaś jeść bardzo często, tłuszcze nasycone, które powinnaś ograniczyć oraz tłuszcze trans, z których najlepiej zrezygnować lub ograniczyć do minimum.
Awokado, oliwki, olej rzepakowy, orzeszki ziemne – wspomogą pracę i budowę mięśni. A im więcej masz mięśni, tym szybciej spalasz tkankę tłuszczową. Z kolei tłuste morskie ryby (łosoś, makrela, śledzie, tuńczyk) oraz jajka, orzechy laskowe, pestki dyni, nasiona lnu i chia zadbają o zdrowie twojego serca.
Tłuszcze nasycone znajdziesz głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak: masło, mleko, sery, mięso, a także w oleju kokosowym. One również pozytywnie wpływają na przemianę materii, ale organizm może sam je produkować. Dlatego jedź je w ograniczonych ilościach. Nadmiar tłuszczów spowoduje bowiem przyrost wagi.
Tłuszcze trans odpowiedzialne są m.in. za nadciśnienie tętnicze i otyłość brzuszną. Obfitują w nie frytki, pizza, hamburgery, chipsy oraz inne tzw. gotowe produkty i fast food. Ich źródłem jest także wołowina. Po te produkty sięgaj sporadycznie, a najlepiej wcale.
Poniżej znajdziesz przykładowy jadłospis na 1 dzień w diecie tłuszczowej podzielony na 3 posiłki: śniadanie, obiad i kolację. Mimo, że jest to menu oparte na tłuszczach, to przez cały dzień przyjmiesz zaledwie 1058 kcal.
ok. 390 kcal
Smoothie
125 ml mleka sojowego wymieszaj z 1 łyżka chia i 1 łyżeczką miodu. Schłodź. Zmiksuj 150 ml waniliowego napoju sojowego z 1 bananem i 1 kiwi. Połącz z namoczonymi nasionami chia.
ok. 388 kcal
Makaron penne z awkoado i krewetkami
10 dag krewetek usmaż z 1 ząbkiem czosnku i 1 chili na 1 łyżce oleju. Ugotuj 8 dag penne. 1/2 avokado pokrój w kostkę, skrop sokiem z cytryny. Makaron połącz z resztą składników. Posól do smaku.
Ok. 280 kcal
Szaszłyki z kurczaka
Rozdrobnij 15 dag czerwonej kapusty i 1 dymkę. Wymieszaj z 1 łyżeczką sosu sojowego, 1 łyżką octu jabłkowego i 1 łyżeczką oleju konopnego. Pokrój w kostkę 15 dag fileta z kurczaka. Skrop 2 łyżkami sosu sojowego i 1 łyżką miodu. Nabij na wykałaczki. Usmaż na 1 łyżeczce oleju sezamowego. Szaszłyki podawaj z kapustą.