Kultura Kraju Kwitnącej Wiśni jest niezwykle różnorodna, a wiele z jej zwyczajów to podziwiane na całym świecie barwne i fascynujące ceremonie. Warsztaty origami, mangi, kaligrafii, a także unikalne ceremonie: parzenia herbaty oraz nakładania kimon, to tylko niektóre z wydarzeń, w jakich będzie można wziąć udział w ramach Targów Książki i Mediów VIVELO. W dn. 18-21 maja na PGE Narodowym będzie wyjątkowa okazja, aby bliżej poznać i doświadczyć wspaniałej kultury Japonii.
W specjalnie przygotowanej strefie, we współpracy z wydawnictwami, instytucjami i stowarzyszeniami związanym z kulturą Japonii, odbędą się spotkania z literaturą japońską i sztuką performatywną. W niedzielę na Targach gościem specjalnym będzie TOSHIKAZU KAWAGUCHI. Jest on autorem bestsellerowej serii „Zanim wystygnie kawa”, którą pokochali czytelnicy na całym świecie. Do Polski przylatuje w ramach światowego tournee z okazji premiery 2. tomu tej niezwykle popularnej serii.
Przez cztery dni Targów będzie można oglądać WYSTAWĘ KIMON, zorganizowaną przez Katarzynę Górską oraz Kingę Owczarską, właścicielkę marki Wisteria Gardens. Unikalna kolekcja obejmuje stroje codzienne, wyjściowe, jak i zabytkowe. Kimono to symbol tradycji Kraju Kwitnącej Wiśni, odzwierciedla jego historię i poczucie estetyki. Jego prosta geometryczna forma umożliwia wykorzystanie jej wedle fantazji artysty, w niemal nieograniczany sposób. Dekoracje na tkaninach mogą odzwierciedlać zarówno indywidualny gust właściciela, jak i okazję na jaką kimono zostało zaprojektowane. Wzory, tkanina, a nawet kolorystyka mogą mieć ukryte znaczenie, rozpoznawalne wyłącznie dla osoby je noszącej.
Jako przedmiot codziennego użytku podlega modzie, więc jest okazją do przenikania się różnorodnej estetyki odmiennych kultur i wzajemnych inspiracji. Wystawa nosi nazwę TSUMAMI ZAIKU, w Polsce nazywane popularnie kanzashi, co w tłumaczeniu oznacza podobną origami technikę o długiej tradycji. Nawet dziś piękne kwiaty z jedwabiu są główną ozdobą tradycyjnych fryzur japońskich. Wspaniałe jedwabne kompozycje noszą także gejsze – symbole japońskiego szyku i elegancji.
W sobotę organizatorzy zapraszają na POKAZ TRADYCJI PARZENIA I PODAWANIA HERBATY – SZTUKI CHANOYU, w wykonaniu członków Japonistycznego Koła Naukowego Maru działającego przy Katedrze Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Tego dnia odbędą się też WARSZTATY KALIGRAFII, w wykonaniu Wiktorii Borowskiej, która na co dzień współpracuje ze szkołą AKARI Warszawa. Składać się na nie będą: wprowadzenie do historii kaligrafii japońskiej – shodō oraz omówienie techniki pisania i demonstracja przyrządów; demonstracja ucierania tuszu oraz warsztaty pisania własnego imienia oraz prostych znaków w katakanie. Na żywo będzie można będzie również zobaczyć, jak powstaje RYSUNEK MANGI, w wykonaniu Olivia Gulida “MangoMilk” - ilustratorki i właścicielki sklepu MangoMilkStudio. Jej ulubionym tematem są komiksowe postaci, zwierzęta oraz fantastyczne stworzenia. Ich ilustracje – w formie plakatów, naklejek i breloczków – będą dostępne na stoisku autorki.
Z pewnością warto wziąć udział w pokazie IAI - TECHNIK MIECZA JAPOŃSKIEGO szkoły Arakimunisairyu, który nazywany jest "poruszającym się Zen". Wymaga on od praktykujących uporządkowanego umysłu, by perfekcyjnie wykonać wyspecjalizowane techniki cięcia. Na Targach będzie można zobaczyć wyjątkowy pokaz uczniów założyciela szkoły - Soke Masanori Ogawa w rytmie Biwy, japońskiej lutni.
Nie sposób nie wspomnieć też o sobotnim pokazie OTEDAMA - japońskich gier tradycyjnych pod patronatem Muzeum Azji i Pacyfiku, który poprowadzi Dominika Kossowska-Janik. Tzw. japońska żonglerka to gra tradycyjna z wykorzystaniem woreczków wypełnionych ryżem, który rozwija sprawność manualną, spostrzegawczość, wyobraźnię i kreatywność. Uczestnicy zajęć zapoznają się z historią gry, nauczą podstawowych trików, a także poznają inne odmiany gry, znajdujące się w repertuarze światowych gier i zabaw.
Z kolei KENDAMA - japoński "młoteczek", grę zręcznościową składającą się z drewnianego uchwytu i przywiązanej do niego kulki, poprowadzi także w sobotę Tomasz Madej z Muzeum Azji i Pacyfiku. Gra polega na łapaniu kulki na jeden z trzech talerzyków. Prowadzący opowie jej historię oraz nauczy jak wykonywać podstawowe triki. Kendama uczy cierpliwości, kreatywności oraz poprawia koordynację ręka - oko. Otedama oraz Kendama to warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-12 lat wraz z opiekunem. Ilość miejsc ograniczona.
Na entuzjastów bogatej japońskiej historii i tradycji czeka wyjątkowa atrakcja – wystawę SAMURAJE RYCERZE DAWNEJ JAPONII z kolekcji Macieja Płotkowiaka z Katana.pl, który podzieli się swoją wiedzą na temat każdego z prezentowanych egzemplarzy, bo jak sam mówi - zbroja japońska należy do najbardziej oryginalnego i wyrafinowanego rodzaju uzbrojenia ochronnego. Cechuje ją bogate zdobnictwo, piękna forma, ekspresja wyrazu, a także nietuzinkowe materiały z których została wykonana. Jest połączeniem elementów twardych (metalowych) z miękkimi (skóra, jedwab). Dzięki tym połączeniom, oryginalnym materiałom, ale też perfekcji wykonania zasługuje na miano dzieła sztuki. Zbroja służyła wojownikom w boju ale była również przedmiotem kultu posiadacza i dumy rzemieślników którzy ją wykonywali.
Podczas Targów będzie unikalna możliwość założenia prawdziwej zbroi samuraja z fachowym omówieniem i oczywiście z okazją do wykonania pamiątkowych zdjęć.
Udaj się w orientalną podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni już w dn. 18-21 maja, PGE Narodowy.