Domowe lody to pyszny deser na lato i zdrowsza wersja tego ze sklepu. Ich przygotowanie nie wymaga maszynki i wcale nie jest trudne, a niepowtarzalny wyrazisty smak rekompensuje poświęcony czas. Czy wiesz, że istnieje kilka rodzajów mrożonych deserów? Czym się różnią lody tradycyjne, sorbet, granita, semifreddo, gelato?
Spis treści
Przez stulecia lodowe desery były czymś wyjątkowym i różnie wyglądały. Np. Persowie jadali śnieg wymieszany z sokami owocowymi i miodem. A to, co dziś wydaje się nam klasyką i podstawą czyli żółtka i śmietanka, do lodów trafiło dopiero w XVI w. Kto chciał jeść lody, musiał umieć je zrobić, bo w sklepach pojawiły się dopiero przed II wojną światową.
Dziś smakosze mogą się nimi zajadać do woli, a co ciekawe – w czołówce największych zjadaczy lodów lokują się kraje skandynawskie, Wielka Brytania czy USA, a nie na przykład Indie czy gorąca Tajlandia.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Sorbet powstaje z wody i mrożonych owoców, soków lub likieru. Często daje się też pianę z białek, by uzyskać bardziej kremową konsystencję. Przy zamrażaniu trzeba sorbet napowietrzać, by stał się puszysty. W odróżnieniu od granity, można go łatwo formować łyżką, jak lody. Natomiast granitę przygotowuje się ze świeżo wyciśniętego soku owocowego, który rozrzedza się wodą z cukrem. Przy zamrażaniu trzeba ją stale mieszać.
To jeden z mrożonych deserów. Pochodzi z Włoch, ma konsystencję mrożonego musu. Głównymi składnikami są żółtka, cukier i śmietana.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Gelato to mrożony deser powstały z ubitej masy. Termin ten odnosi się do lodów i sorbetów, choć przygotowuje się go inaczej. Przede wszystkim w recepturze gelato znajduje się znacznie mniej tłuszczu i jest ono ubijane ze znacznie mniejszą prędkością niż tradycyjne lody, aby zapobiec dodaniu zbyt dużej ilości powietrza. W rezultacie masa gelato ma gęstszą konsystencję oraz bardziej intensywny i wyraźniejszy smak. Lody gelato nie są głęboko zamrożone.
Składniki:
Sposób przygotowania: