Jak sprawdzić swój poziom stresu? Wystarczy, że odpowiesz szczerze na 10 pytań. Ten prosty test pomoże w przybliżeniu określić, jak dajesz sobie radę ze stresem i co może pomóc w skutecznym zapanowaniu nad nim.
Stres nasila się w sytuacjach kryzysowych, ale towarzyszy nam na co dzień. Jest niezbędny do życia – pod jego wpływem organizm produkuje hormony mobilizujące do działania. Ale gdy jest go zbyt dużo, przytłacza i odbiera energię. Przewlekły stanowi zagrożenie dla zdrowia – uważany jest za jeden z głównych czynników zwiększających ryzyko większości poważnych chorób. I nie pozwala nam cieszyć się życiem!
Przeczytaj tych 10 pytań. Udziel odpowiedzi: "nigdy", "rzadko", "czasami", "często" lub "zawsze". Każda z nich ma przydzieloną liczbę punktów. Punktację sprawdzisz pod pytaniami. Podlicz swoje punkty i sprawdź rozwiązanie.
Podsumuj odpowiedzi:
Teraz podlicz punkty i sprawdź poziom stresu.
Do 30 pkt: Niski poziom stresu
Wiesz, jak radzić sobie ze stresem i nie poddawać się emocjom. Nawet gdy coś wyprowadzi cię z równowagi, potrafisz szybko rozładować napięcie. Jesteś optymistycznie nastawiona do świata, nie masz tendencji do zamartwiania się błahostkami.
Jak sobie pomóc?
Tak trzymaj, nie zbaczaj z kursu! Dbaj o regularny odpoczynek, najlepiej na powietrzu, by zachować siły fizyczne i psychiczne.
31 – 40 pkt: Średni poziom stresu
Należysz do ludzi, którzy raz lepiej, raz gorzej radzą sobie ze stresem. Prawdopodobnie bierzesz na swoje barki zbyt wiele obowiązków, a zaniedbujesz odpoczynek. To sprawia, że tracisz siły witalne i nie potrafisz rozładować napięcia emocjonalnego.
Jak sobie pomóc?
Stosuj techniki relaksacyjne, znajdź czas na przyjemności, np. masaż czy wizytę u kosmetyczki. Sięgaj po antystresowe zioła (melisa, dziurawiec).
Powyżej 40 pkt: Wysoki poziom stresu
Twój wynik wskazuje, że żyjesz w stałym stresie, co jest bardzo szkodliwe dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Może to skutek życiowego kryzysu, a może sama narzucasz sobie za ostre tempo. Nie wszystko musi być zapięte na ostatni guzik! Znajdź czas na odpoczynek
Jak sobie pomóc?
Zwolnij! Jeżeli czujesz, że nie dajesz rady, poszukaj wsparcia i pomocy – porozmawiaj z bliską osobą, poradź się psychologa.