Wybielając pastę do zębów można zrobić samemu w domu.
Fot. 123RF
Pielęgnacja
Jak wybielić zęby – przepis na domową pastę z oleju kokosowego i sody
07.06.2021 08:34
Podstawą białego, zdrowego uśmiechu jest regularne szczotkowanie zębów odpowiednimi pastami. Czasami jednak sama higiena nie wystarczy, by pozbyć się przebarwień po kawie, herbacie czy owocach. Warto sięgnąć wtedy po domowe sposoby na wybielanie zębów lub zafundować sobie jeden z profesjonalnych zabiegów wybielających w gabinecie. Podajemy też prosty przepis na domową wybielającą pastę na bazie oleju kokosowego i sody oczyszczonej.
Przebarwienia zębów – skąd się biorą?
Picie kawy, herbaty czy wina sprawia, że na zębach pojawiają się przebarwienia. Palenie papierosów nie poprawia sytuacji. Jedzenie sosów i ciemnych owoców także naraża zęby na kontakt z barwnikami. Zastosuj poniższe rady, by przywrócić zębom biel.
Wybielanie zębów w domu
Wybierz dobrą szczoteczkę
Tradycyjna (manualna) – jej włókna mogą mieć różną twardość.
Miękka – dla osób z paradontozą, nadwrażliwością, odsłoniętymi szyjkami zębowymi i małych dzieci. Średnia – dla ludzi ze zdrowymi zębami, bez nadwrażliwości, chorób przyzębia, dla dorosłych i dzieci. Twarda – usuwa trudne zabrudzenia i osad. Stosuje się ją w trudnych przypadkach, np. zaleca się ją palaczom.
Elektryczna – wykonuje kilka tysięcy wahadłowych (na boki) i obrotowych ruchów na minutę. Posiada ruchomą główkę, timer i czujnik nacisku, którym reguluje się liczbę obrotów. Może również pulsować.
Soniczna – wytwarza nawet do kilkudziesięciu tysięcy drgań na minutę. Ma różną częstotliwość i stopień usuwania osadu. Timer informuje o długości cyklu.
Wybielająca pasta do zębów z oleju kokosowego i sody
Olej kokosowy zawiera kwas laurynowy, który ma działanie przeciwbakteryjne. Soda oczyszczona skutecznie usuwa plamy na powierzchni zębów i przywraca im naturalną biel.
Składniki:
2 łyżki oleju kokosowego (9 zł/270 ml)
2 łyżki sody oczyszczonej
1/2 łyżki olejku miętowego (8 zł/10 ml)
Przygotowanie: Olej kokosowy przełóż do rondelka i podgrzewaj go na małym ogniu przez około 5 mi- nut. Zdejmij z ognia i dosyp sodę oczyszczoną. Dokładnie wymieszaj, by uzyskać jednorodną, gładką pastę. Dolej olejek miętowy i ponownie wymieszaj. Pastę przełóż do szklanego, zamykanego pojemnika. Nakładaj ją łyżeczką na szczoteczkę.
Tzw. system wybielający – rozjaśnia o 4 odcienie. W skład wchodzą akcelerator, żel, wybielająca pasta i dwie szyny, które dopasowuje się do jamy ustnej. Uformuj je, wyciśnij na nie żel. Nanieś na szkliwo akcelerator i nałóż szyny. Po 5-10 minutach wyjmij, wypłucz i umyj pastą. Powtórz rano i wieczorem przez 7 dni.
Paski – wybielają o 2-3 tony. Są nasączone wybielającym preparatem (nadtlenkiem wodoru). Naklej je na łuki zębowe (zaczynając od siódemek w kierunku przednich zębów) na 20-60 minut do 3 razy dziennie. Kuracja trwa zwykle 2 tygodnie.
Wybielanie zębów u dentysty
Możesz zdecydować się na różne metody.
Beyond – rozjaśnia do 8 odcieni. W gabinecie nakłada się żel wybielający, który aktywuje za pomocą tzw. zimnego światła emitowanego przez specjalną lampę. Kuracja usuwa silne przebarwienia na powierzchni i wewnątrz zębów. Czas zabiegu to około 60 minut, jest jednorazowy.
Prevdent – wybiela ponad 8 tonów i jednocześnie wzmacnia szkliwo. Stomatolog smaruje zęby pianką i naświetla. Mineralizuje szkliwo i redukuje nadwrażliwość, więc zaleca się ją u osób wrażliwych na zimne, ciepłe i kwaśne pokarmy. Wizyta jest jednorazowa i trwa 1,5 godziny.
Nakładki – dentysta kształtuje je i dopasowuje do wycisku zębów. Wypełnia żelem, umieszcza na nich na kilka godzin. Rozjaśniają kolor o 4 odcienie. Powtarza się to codziennie przez 2 tygodnie.