Podpowiadamy, jak napisać odwołanie, gdzie je złożyć oraz jakie są terminy i procedury.
ZUS codziennie wydaje masę decyzji – o prawie do renty, o różnego rodzaju zasiłkach, wylicza kwoty różnych świadczeń, np. emerytury. Jeśli nie zgadzamy się z decyzją, która nas dotyczy, zawsze przysługuje nam odwołanie. Składamy je do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, ale za pośrednictwem ZUS-u.
Sąd rejonowy jest sądem I instancji w przypadku odwołań od niekorzystnych decyzji w sprawach:
Dokładną informację (adres konkretnej placówki), gdzie należy wnieść odwołanie powinniśmy znaleźć na końcu pisma z decyzją, którą chcemy zaskarżyć.W razie wątpliwości zadzwoń do oddziału ZUS-u lub do Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS: 22 560 16 00. Konsultanci infolinii pracują w dni robocze w godzinach 7:00 – 18:00.
Odwołanie od decyzji ZUS-u powinno zawierać:
Uwaga! Odwołanie do sądu przysługuje również jeśli w ciągu dwóch miesięcy od dnia zgłoszenia przez nas dowolnego wniosku, ZUS nie wyda żadnej decyzji w naszej sprawie. Ważne! Zachowajmy kopię odwołania i oryginały załączonych dokumentów!
Jeśli nie zgadzamy się z decyzją ZUS-u, odwołujemy się od niej do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych – właściwego ze względu na miejsce naszego zamieszkania. To sąd pierwszej instancji. Uwaga! Dla niektórych kategorii spraw wyznaczony jest właściwy miejscowo sąd rejonowy (patrz tekst powyżej).
Zakład może w tym czasie przychylić się do odwołania i cofnąć lub zmienić decyzję albo wysłać odwołanie do rozpatrzenia przez sąd pierwszej instancji. Przekazuje je do sądu wraz z aktami sprawy i z uzasadnieniem swego stanowiska.