Pięknie przycięty żywopłot ozdobi każą działkę i ogród. Nadanie zielonemu ogrodzeniu idealnego kształtu wymaga wprawy, ale mamy dla Ciebie garść porad od specjalistów, jak się do tego zabrać. Jak często należy przycinać żywopłot i jak to robić? Sprawdź, czym przycinać żywe ogrodzenie.
Żywe ogrodzenie to wizytówka właściciela działki. Czas je przyciąć i uporządkować! Jak to zrobić i od czego zacząć? Oto garść praktycznych porad!
Sposób i częstotliwość przycinania żywego ogrodzenia zależą od gatunku roślin, które go tworzą. Zabieg formujący wykonujemy tak często, jak wymaga tego dany krzew, i zależnie od szybkości wzrostu. Jeśli okaz ma duże przyrosty, warto go przycinać kilkakrotnie w sezonie: wiosną, latem i jesienią (przed zimą tniemy wyłącznie gatunki odporne na przymrozki).
Obecnie możemy formować przede wszystkim wiecznie zielone krzewy liściaste, np. bukszpan. Iglaki o dużym przyroście, takie jak tuje, kształtujemy nawet 3 razy w okresie od kwietnia do września, zaś te o średnim – dopiero w połowie lipca i jesienią. W sezonie letnim można również przyciąć cisy.
Pamiętajmy, że zabieg należy przeprowadzać w pochmurny dzień, by nie narażać skracanych pędów na zbyt silne nasłonecznienie.
Żywopłoty z tui oraz okazy formowane na topiary należy przycinać 2-3 razy w sezonie. Pierwszy zabieg wykonujemy na przełomie marca i kwietnia. W czerwcu, gdy ciemnieją młode przyrosty, skracamy pędy o 1/3 lub 1/2 długości. Ostatni raz żywotniki przycinamy w sierpniu.
Żywopłot powinien mieć kształt trapezu z szerszą podstawą zwężającą się ku górze. Taka forma zapewnia prawidłowe doświetlenie (promienie słoneczne będą miały swobodny dostęp do wszystkich gałęzi) i sprzyja zagęszczaniu okazów.
Formowanie najlepiej zacząć od góry, czyli od wyznaczenia wysokości krzewów. Osiągnięcie idealnej linii prostej nie jest jednak łatwe – wymaga doświadczenia oraz wprawnej ręki. Dobrym sposobem na zaznaczenie odpowiedniej wysokości cięcia jest rozciągnięcie wzdłuż żywopłotu sznurka i przymocowanie go do wbitych w ziemię palików.
Przycinając boczną część roślin, nożyce należy prowadzić od dołu ku górze, zgodnie z kierunkiem wzrostu gałązek. Tu także przyda się rozciągnięty wzdłuż żywopłotu sznurek.
Przerośnięte, stare i pełne prześwitów krzewy można ściąć na wysokość 20 cm, co pobudzi wzrost nowych pędów. Młode bukszpany warto przyciąć o ok. 1/3 długości, by bujniej rozrastały się przy podstawie. Kolejny zabieg wykonujemy pod koniec sierpnia.
Podczas zakupu weźmy pod uwagę przeznaczenie i przewidywaną częstotliwość używania. Oprócz dobrego sprzętu spalinowego, akumulatorowego lub elektrycznego pamiętajmy też o prostych nożycach oraz sekatorach ręcznych. Przydadzą się do pielęgnacji niższych krzewów i drobnych poprawek. Chcąc uniknąć uszkodzenia i zainfekowania roślin, musimy zadbać o to, by sekatory oraz nożyce były czyste i ostre.
Przycinanie wysokich żywopłotów może obejść się bez drabiny! Zdecydowanie wygodniej i bezpieczniej jest skorzystać ze specjalnych nożyc na wysięgniku. Mają one możliwość regulacji długości (zwykle do ok. 2 m) oraz kąta nachylenia listwy tnącej. Podobnie jak nożyce o standardowej długości mogą być napędzane spalinowo, elektrycznie bądź akumulatorem.