Aby powstrzymać wypadanie włosów, nie wystarczy podstawowa pielęgnacja. Trzeba zadbać o lepsze ukrwienie skóry głowy, ponieważ dzięki temu cebulki włosów będą lepiej odżywione, a wypadanie włosów zahamowane. Wypróbuj domowe sposoby na wzmocnienie wypadających włosów i odżywienie skóry głowy.
Jak powstrzymać wypadanie włosów? To pytanie zadaje sobie każda z nas, kiedy na szczotce czy grzebieniu widzi coraz więcej pozostawionych pasm, a fryzura zaczyna się wyraźnie przerzedzać. Prawdą jest, że codziennie, w sposób naturalny tracimy ok. 100 włosów, ale proces ten jest dla nas praktycznie niezauważalny. Jeśli widzimy, że tracimy włosy oznacza to jedno - tracimy ich zbyt wiele i musimy coś zrobić, by zahamować łysienie.
Włosy wypadają, gdy dochodzi do tzw. miniaturyzacji mieszka włosowego. Dzieje się tak zwykle pod wpływem zmian hormonalnych, a także w sytuacji, gdy mamy do czynienia z kiepskim ukrwieniem skóry głowy. To sprawia, że cebulki włosów nie są dobrze odżywione i włosy wypadają.
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na powstrzymanie wypadania włosów jest wcieranie w skórę głowy preparatów zawierających minoksydyl (Minoxidilum) w stężeniu 5 % i 2 %. Jest to organiczny związek chemiczny, który miejscowo rozszerza naczynia krwionośne i silnie stymuluje mieszki włosowe (odwraca proces ich miniaturyzacji). Preparat ten można kupić bez recepty (ok. 80 zł za 100 ml preparatu o stężeniu 5 %).
Zanim zaczniemy stosować specjalne płyny z apteki, możemy wypróbować domowe sposoby na powstrzymanie wypadania włosów. Ich działanie również powinno koncentrować się na zwiększeniu ukrwienia skóry głowy, pobudzaniu mieszków włosowych i odżywieniu cebulek włosów. Domowe kuracje można też stosować jako uzupełnienie kuracji preparatami z apteki.
Gdy pozbędziesz się warstwy martwego naskórka, skóra lepiej wchłonie aktywne składniki odżywczych preparatów. Sam masaż peelingujący poprawia ukrwienie skóry. Peeling rób 1 raz w tygodniu.
Dobrze oczyszcza, a jest delikatny. Masowanie skóry głowy pobudzi mieszki do pracy, co zmniejszy wypadanie włosów. 2 łyżki glinki (białej, błękitnej lub zielonej) zmieszaj z 3 łyżkami dowolnej odżywki. Masuj skórę głowy 3 minuty i spłucz wodą. Stosuj raz w tygodniu.
Przygotujesz go bez trudu mieszając 1 łyżkę fusów po kawie z szamponem. Masuj nim zwilżoną skórę głowy.
Silniejsze cebulki lepiej utrzymają pasma przy skórze. Domowe preparaty wcieraj w skórę co 2 dni.
Do przygotowania wcierek świetnie nadaje się korzeń chrzanu lub czarnej rzepy. Do papki z nich możesz dodać 2 łyżeczki naparu ze skrzypu, mięty lub oregano (1 łyżkę suszu zalej 1/2 szkl. wrzątku). Wcierkę zmyj po 30 minutach.
Wykonuj masaż, który pobudza krążenie krwi, która do komórek skóry dostarczy cebulkom m.in. tlen. A dotleniona skóra głowy, to mocniejsze włosy.
Masuj skórę kilka razy dziennie po 5-10 minut:
Pozwól odpocząć skórze od szamponów z chemicznymi środkami. Dobrze umyją głowę preparaty z naturalnych składników. Choć się nie pienią i nie pachną jak te z drogerii, skóra je pokocha. Myj nimi głowę co 2-4 dni.
Herbatki ze skrzypu, pokrzywy, tataraku, szałwii dostarczą minerałów, które wzmocnią mieszki włosowe. Napary pij 1 raz dziennie.
Przepis na napar wzmacniający włosy
Aby poprawić kondycję cebulek włosów, warto jest zastosować kurację olejkami. Niektóre z nich leczą skórę z łupieżu, łojotoku, łagodzą świąd oraz dostarczają cebulkom witamin i składników odżywczych. Wystarczy olejki nakładać co 3–4 dni, przez kilka tygodni, aby zauważyć efekty. Pamiętaj jednak, że tylko specjalne olejki na porost włosów powinno się stosować na skórę głowy.