Przeziębienie, czyli niegroźną infekcję wirusową, można z powodzeniem leczyć w domu. Podpowiadamy, jak łagodzić dolegliwości i zatrzymać rozwój infekcji. Jak nawadniać organizm i włączyć cynk do diety, by zwalczyć pierwsze objawy przeziębienia? Wypróbuj domowe kuracje, które powstrzymają rozwój infekcji.
Gdy do uczucia drapania w gardle dochodzi lekka temperatura i katar lub kaszel, zacznijmy działać antywirusowo. Jeśli zareagujesz od razu, uda ci się powstrzymać rozwój przeziębienia i unikniesz poważnej infekcji.
Co robić, by zatrzymać rozwój przeziębienia?
- Najistotniejszy jest odpoczynek. Śpijmy tyle, ile „chce” organizm (nie wstawajmy, jeśli chce nam się spać). W czasie snu organizm się regeneruje i wzrasta odporność.
- Jeśli czujemy potrzebę, dodatkowo ucinajmy sobie drzemkę w dzień.
- Niezbędne domowe czynności wykonujmy spokojnie i zrezygnujmy z cięższych prac.
Domowe sposoby na pierwsze objawy przeziębienia
Chorobotwórcze drobnoustroje nie poprzestają w czasie przeziębienia jedynie na atakowaniu gardła i jego okolic, lecz starają się wniknąć do całego układu oddechowego. Ból gardła może się np. nasilać (lub przedłużać), gdy z zatok po tylnej ścianie gardła wydostaje się wydzielina. Dlatego warto działać wszechstronnie i wybijać zarazki kryjące się nie tylko w gardle, ale też w innych miejscach dróg oddechowych.
-
Ziołowa płukanka na ból gardła. Zaparz łyżkę szałwii szklanką wrzątku, odstaw na 20 min pod przykryciem, odcedź i płucz gardło 3 razy dziennie.
-
Buraczany syrop na kaszel. 2 średnie buraki zetrzyj na grubych oczkach tarki, wymieszaj z 4 łyżkami miodu i 3 przeciśniętymi przez praskę ząbkami czosnku. Odstaw na dobę, odcedź. Pij łyżeczkę 3 razy dziennie.
-
Odkażająca kąpiel na całe drogi oddechowe. Dodaj do wanny z wodą kilka kropli olejku eukaliptusowego. Kąp się 15 min, dolewając ciepłej wody.
Jak nawadniać organizm, by powstrzymać infekcję?
Gdy błony śluzowe wyściełające drogi oddechowe, nos i jamę ustną są nawilżone, znajdująca się tam warstwa glikanów (ochronna powłoka) jest gruba i nie przepuszcza wirusów (przez suchą łatwo wnikają).
- Co godzinę pijmy szklankę ciepłej wody.
- Dbajmy o nawilżenie pomieszczeń – co godz. wietrzmy mieszkanie (uwaga na przeciągi!), rozwieśmy pranie w sypialni.
- Unikajmy kawy, mocnej herbaty i alkoholu, gdyż powodują odwodnienie.
Rozgrzewające napoje, które zatrzymają rozwój przeziębienia
Gorący napój wytwarza parę, co przynosi szybką ulgę: udrażnia zatoki (łagodzi ból głowy), koi ból gardła i pomaga wykrztusić zalegający w drogach oddechowych śluz. Stosuj kurację przez 5-7 dni:
- Rano wypij napój: 3 plasterki imbiru, plaster cytryny, 3-4 ziarna kardamonu i gwiazdkę anyżu zalej wrzątkiem. Przestudź, dodaj miód.
- Pij napar z malin – łyżkę liści malin (w zielarni) zalej szklankę wrzątku, odstaw pod przykryciem na 20 min.
- Przed snem wypij kubek ciepłego mleka z łyżeczką kurkumy, cynamonu i szczyptą pieprzu.
Cynk na przeziębienie. Jak wprowadzić go do diety?
Działa antywirusowo i skraca czas przeziębienia. Więc codziennie:
- jedz garść pestek dyni
- pij kubek kakao lub jedz 3-4 kostki gorzkiej czekolady
- dodawaj łyżkę oleju lnianego np. do sałatki warzywnej