Żeby skorzystać z zakupów na wyprzedażach, warto się do nich wcześniej przygotować. Wszystko po to, by nie stracić, a zyskać w BLack Friday, Cyber Monday i inne dni, w których sklepy kuszą przecenami.
Zbliżają się przeceny, a 25 listopada wypada Black Friday czyli Czarny Piątek. To dzień, kiedy pojawiają się duże promocje na dosłownie wszystko: na ubrania, kosmetyki, książki, sprzęt RTV AGD i inne produkty i usługi. Warto jednak obserwować swoje ulubione sklepy, ponieważ 25 listopada jest jedynie umowną datą. W rzeczywistości wiele sklepów i salonów rozpoczyna promocję kilka dni wcześniej, biorąc udział w Black Week (Czarny tydzień) lub Black Weekend (Czarny weekend). Inne zaczynają gigantyczne wyprzedaże w czwartek, tuż po północy. Od Black Friday zaczynają się też różne promocje świąteczne oraz wyprzedaże. W poniedziałek też będzie można skorzystać z przecen, w poniedziałek 28 listopada wypada Cyber Monday.
Niestety, im prężniej rozwija się popularność Black Friday, tym więcej oszustw. Jak podczas korzystania z tych okazji, nie dać się naciągnąć? Dajemy kilka wskazówek.
Sztuczne podnoszenie cen przed okresem przecen to częsty trik sprzedawców. Zanim coś kupisz w sklepie internetowym podczas wyprzedaży lub Black Friday, obserwuj tę wymarzoną sukienkę lub torebkę dużo wcześniej. Sprawdzaj ceny tych produktów. Wtedy, gdy nadejdą promocje zobaczysz, czy rzeczywiście ich cena została obniżona. Niektóre sklepy tuż przed wyprzedażami specjalnie podnoszą cenę, tak żeby później udawać, że oferuje na nie promocję. W rzeczywistości wracają do ceny początkowej, a nawet wyższej! Warto więc już teraz obserwować ceny produktów, które chcemy kupić w promocji.
Podczas Czarnego Piątku oraz w trakcie okresu przedświątecznego zwiększa się aktywność hakerów. Włamania stają się naprawdę pomysłowe. Hakerzy sugerują, że wygrałaś dodatkowy rabat albo możesz dostać jakiś ciekawy przedmiot prawie za darmo. Jak zwykle trzeba zwracać uwagę na phishing. Phishing to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę, instytucję lub sklep w celu wyłudzenia informacji czy zawirusowania komputera. Dlatego przed kliknięciem w jakikolwiek link warto się zastanowić. I sprawdzić czy adres e-mailowy, z którego wyszedł link nie jest podejrzany. Mogą w nim być np. błędy ortograficzne, literówki.
Wybrałaś to, co chcesz kupić. To teraz sprawdź, jakie są metody płatności. Im jest ich mniej, tym poważniej trzeba się zastanowić nad wiarygodnością takiego sklepu. Jeśli sprzedawca oferuje wyłącznie przedpłatę na wskazane konto bankowe, powinnyśmy się poważnie zastanowić nad tym zakupem. Czasem może być także tak, że na stronie jest kilka opcji, ale one nie działają i zostaje tylko przelew. To też może nie być uczciwy sprzedawca.
Jeśli jednak znajdziesz ofertę z mało popularnej strony, zajrzyj w głąb warunków promocji. Inaczej możesz skończyć z ogromną prowizją na ratach albo brakiem gwarancji i rękojmi.
Kupiłaś, to o czym marzyłaś. Sukienka albo buty zostały dostarczone do domu. Ale niestety okazało się, że nie spełniają twoich oczekiwań. Pamiętaj, że w przypadku sklepów internetowych możesz odstąpić od umowy bez podania przyczyny w terminie 14 dni od momentu zakupu. Najpierw musisz poinformować sprzedawcę, że oddajesz produkt.