Wichury, powodzie, gwałtowne burze to teraz norma. Nie jesteśmy w stanie ich uniknąć, ale możemy się przygotować i zadbać o swoje bezpieczeństwo. Jak chronić dobytek przed skutkami nawałnicy? Kiedy mimo ubezpieczenia nie dostaniemy odszkodowania? Które ubezpieczenia nie zapewniają odszkodowania? Sprawdź, jak zabezpieczyć dom przed uderzeniem pioruna i wichurą oraz z których porad... nie korzystać.
Spis treści
Bezpieczeństwo to nie tylko schronienie, w którym nic nam nie grozi. To także świadomość, że gdyby nasz dom zniszczyła wichura czy pożar spowodowany piorunem, dostaniemy pieniądze na naprawienie szkody.
Skontroluj zakres polisy. Samo jej posiadanie nie gwarantuje, że ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie.
Typowe ubezpieczenie majątku od zdarzeń losowych obejmuje część zjawisk atmosferycznych, z którymi mamy teraz do czynienia. W podstawowym wariancie najczęściej to: deszcz nawalny, uderzenie pioruna, osunięcie ziemi, upadek drzewa lub masztu, gradobicie, huragan. Ale uwaga, ubezpieczenie od ryzyka zalania zwykle uwzględnione w podstawowym ubezpieczeniu, nie dotyczy powodzi – także tzw. powodzi błyskawicznej, gdy w wyniku gwałtownych opadów z brzegów występują niewielkie rzeki i strumienie i zalewają najbliższą okolicę. Jeśli chcesz ubezpieczyć dom od tego ryzyka, musisz wykupić dodatkową opcję.
Standardowe ubezpieczenie od uderzenia piorunem nie uwzględnia przepięć, które prowadzą do uszkodzeń instalacji elektrycznej, sprzętów czy pożaru. Od ryzyka przepięcia trzeba ubezpieczyć się osobno. Polisa w wersji podstawowej chroni mury i elementy stałe domu lub mieszkania. Aby dostać odszkodowanie za wyposażenie, trzeba wykupić rozszerzony pakiet ubezpieczenia. Policz, czy suma ubezpieczenia jest wystarczająca. To od tej kwoty zapisanej w umowie zależy maksymalne odszkodowanie.
Jeśli co roku przedłużałaś ubezpieczenie, nie zmieniając warunków, to może być za niska w stosunku do wartości majątku i aktualnych cen usług remontowych. Sumę ubezpieczenia można w każdej chwili zwiększyć, ale trzeba dopłacić różnicę w składce. Przejrzyj dokumenty wymagane przez ubezpieczycieli. Jeśli okaże się, że są nieaktualne lub któregoś brakuje, możesz nie dostać odszkodowania!
Potrzebne są protokoły z obowiązkowych przeglądów. Przegląd instalacji elektrycznej oraz budowlany są obowiązkowe co 5 lat. Raz w roku należy wykonać przegląd instalacji gazowej oraz kominiarski. Gdy brakuje któregoś z nich, jak najszybciej zleć wykonanie przeglądu.
Gdy IMGW ostrzega przed groźnymi zjawiskami pogodowymi, nieuczciwi pośrednicy telefonują do swoich klientów i osób, które mogą być zainteresowane ubezpieczeniem. Zachęcają do zakupu przekonując, że składkę ubezpieczeniową zapłacić można później albo w ratach. Nie mówią, że ochrona ubezpieczeniowa zacznie się dopiero po dniu wyznaczonym w umowie i po opłaceniu pełnej składki. W wielu przypadkach dodatkowo przewidziany jest okres karencji, w którym ochrony nie ma lub jest ograniczona. Przykładowo w ubezpieczeniu na wypadek powodzi karencja wynosi 30 dni.
W umowie i ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) mogą też być dodatkowe okoliczności, które wyłączają ochronę, np. brak piorunochronu lub niewłaściwy jego montaż, nieszczelne okna, czy źle zamontowane poszycie dachowe.
Głównym zagrożeniem dla budynków są burze. Piorun to wyładowanie elektryczne, które może mieć ładunek nawet miliona woltów. Groźny jest nie tylko kanał główny pioruna, ale i kanały poboczne, które mogą trafić w element instalacji zewnętrznej (np. w monitoring) czy w sąsiednie domy i spowodować przepięcie w sieci elektrycznej. Chronią przed tym zewnętrzna instalacja odgromowa i wewnętrzne ograniczniki napięć.
Piorunochron umieszczony w najwyższym miejscu budynku ściąga na siebie wyładowania, które uderzyłyby w dach. Odprowadza energię do gruntu, zabezpieczając budynek przed pożarem. Ograniczniki przepięć są barierą na wypadek, gdyby energia pioruna trafiła do instalacji. Dzięki nim nie ma ryzyka przegrzania kabli (nawet do 30 tys. st. C) i pożaru. Przed nagłymi skokami napięcia chronią natomiast listwy przeciwprzepięciowe.
Zgodnie z prawem budowlanym instalacja odgromowa jest wymagana dla budynków, które mają powierzchnię powyżej 500 mkw i wysokość ponad 15 m, lub są z materiałów palnych (np. drewna). Warto jednak zaprosić fachowca, który zajmuje się takimi instalacjami, zwłaszcza jeśli twój dom znajduje się na terenie zagrożonym burzami (np. w górach).
Silny wiatr to także niebezpieczeństwo. Największe zniszczenia powodują przedmioty pozostawione na posesji lub balkonie: donice, ławki, narzędzia itp. Zabezpiecz je i pamiętaj też o zamknięciu okien i drzwi. Jeśli w domu są okiennice lub rolety, również je zamknij – żeby nie narazić się na zarzut przyczynienia się do szkody. W takiej sytuacji ubezpieczyciel może znacznie obniżyć odszkodowanie.
Wiele osób powtarza niesprawdzone rady, czasem bazujące na przesądach lub niewiedzy. Do których się stosować, a które puszczać mimo uszu?