Jagody dzięki swoim właściwościom doskonale wpływają nie tylko na zdrowie, ale też urodę. Leczą stany zapalne oraz poprawiają wygląd skóry i włosów. Poznaj ich działanie i sprawdź, jak wykorzystać czarne jagody w pielęgnacji. Jak zrobić domowe maseczki i okład pod oczy z jagód? Wypróbuj te proste receptury.
Spis treści
Jagody to granatowy skarb prosto z naszych polskich lasów. Dzięki swoim licznym właściwościom leczniczym znajdują się na liście superfoods. Jagody działają korzystnie nie tylko na nasze zdrowie, ale też.. urodę. Ekstrakty z owoców borówki czarnej można znaleźć w składzie wielu kosmetyków do cery i włosów. Nie bez powodu. Jak jagody wpływają na skórę i włosy?
Jagoda (właściwie borówka czarna) to prawdziwa kopalnia witamin, minerałów i wartościowych składników aktywnych. Szczególną cechą owoców tego gatunku jest wyjątkowo duża zawartość antocyjanów, flawonoidów oraz kwasu cytrynowego. Jagody zawierają także pektyny i taniny. Zawierają bardzo dużo manganu, potasu, fosforu, wapnia, cynku i żelaza. Owoce borówki czarnej są prawdziwą skarbnicą witaminy C, a ponadto znajduje się w nich witamina A, PP oraz witaminy z grupy B (B1, B2, B9).
Jagody zawierają bardzo duże ilości antocyjanów i flawonoidów, które są przeciwutleniaczami, czyli naturalnymi związkami, które pomagają zwalczać wolne rodniki niszczące komórki i odpowiedzialne za proces starzenia się skóry. Ponadto zawarta w owocach witamina C odgrywa istotną rolę w produkcji kolagenu, co jest ważne dla elastycznej, zdrowej skóry. To oznacza, że owoce borówki czarnej hamują starzenie się skóry przyspieszając regenerację komórek, nadając jej promienny i świeży wygląd oraz sprawiając, że jest ona elastyczna, napięta, wygładzona i bez zmarszczek. W taki sam sposób jagody pomogą zwalczyć cellulit.
Jagody dzięki swoim właściwościom pomagają się też uporać z dolegliwościami skórnymi i przyspieszają gojenie ran. Owoce te poprawiają krążenie, a to ma również znaczenie dla naszej skóry. Do szybszej i sprawnej regeneracji oraz pięknego wyglądu skóra potrzebuje składników odżywczych i tlenu, a dzięki sprawnemu transportowi tych substancji do komórek, proces ten przebiega bardziej efektywnie. Badania naukowe dowiodły, że jedzenie 1 filiżanki (148 gramów) borówek czarnych dziennie może pomóc poprawić zdolność organizmu do wysyłania składników odżywczych i tlenu do skóry i innych komórek, co pozwala na szybszą i bardzie efektywną regenerację komórek, a w konsekwencji zdrowszą skórę.
Ponadto jagody są bogate w witaminy C i K, z których obie są ważne dla procesu gojenia się ran. I tak jedna filiżanka (148 gramów) owoców zapewnia minimum 16% i 24% dziennego zapotrzebowania na witaminę C i witaminę K. Dodatkowo uszkodzona skóra doświadcza ostrego stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego, czyli sytuacji, gdy wolne rodniki przewyższają antyoksydanty. Wysoka zawartość przeciwutleniaczy w jagodach pomaga w walce z wolnymi rodnikami przyspieszając proces gojenia ran, siniaków, zadrapań i innych uszkodzeń.
Badania wykazały również działanie ściągające, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne jagód, dzięki czemu owoce te pomagają skutecznie walczyć ze wszelkimi stanami zapalnymi skóry i chorobami z tego wynikającymi: wypryskami, niedoskonałościami, trądzikiem, łuszczycą, łupieżem i egzemą. Ponadto zmniejszają produkcję łoju i sebum zapobiegając przetłuszczaniu się skóry głowy i włosów.
Owoce borówki czarnej mają też silne działanie pielęgnujące skórę i włosy. Działają na nie odżywczo, nawilżająco, wzmacniająco, wygładzająco, przywracają młodzieńczy, promienny wygląd i blask. Z tego powodu ekstrakt z tych owoców znajdziemy w wielu kosmetykach dostępnych w drogeriach.
Wybór mamy duży. Aby zauważyć zbawienny wpływ jagód na naszą skórę i włosy, możemy je stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.
Borówki są zazwyczaj dostępne przez cały rok w większości sklepów spożywczych w wersji świeżej, jak i mrożonej, więc ze stosowaniem wewnętrznym nie powinno być problemu. Tym bardziej, że zarówno świeże, jak i mrożone owoce zawierają wysoki poziom przeciwutleniaczy i składników odżywczych, więc nie znaczenia, które jemy. Warto nadmienić, że jagody są bardzo zdrowe, więc możemy je jeść praktycznie bez ograniczeń w każdej ilości.
Jak już wspominaliśmy, właściwości jagód dla urody docenili także producenci kosmetyków. Z tego powodu nietrudno będzie nam znaleźć w drogerii kosmetyki na skórę i włosy o działaniu nawilżającym, odżywczym, przeciwstarzeniowym, przeciwzmarszczkowym i wygładzającym zawierające ekstrakt z borówek czarnych. Kosmetyki zawierające w swoim składzie wyciąg z jagód polecane są szczególnie osobom mającym cerę wrażliwą, trądzikową, tłustą lub naczyniową – pomogą rozwiązać jej problemy.
Inną opcją zewnętrznego stosowania jagód na skórę jest przygotowanie samodzielnie naturalnych kosmetyków ze świeżych lub mrożonych owoców. W domu, w prosty i szybki sposób, możemy przygotować na przykład naturalne jagodowe maseczki na twarz i szyję oraz okład pod oczy.
Należy jednak ostrożnie podchodzić do tworzenia własnych produktów do pielęgnacji skóry, ponieważ borówki zawierają silny pigment, który może prowadzić do tymczasowych przebarwień, a nawet pogorszyć niektóre choroby skóry. Nie stosujemy też owoców jagód zewnętrznie bezpośrednio na otwarte rany – mogą podrażniać i powodować zakażenie. W takim przypadku ograniczamy się stosowania wewnętrznego jagód.
Doskonale nadają się do pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Łatwo je przygotować i stosować. Jeśli jednak obawiasz się zabarwienia skóry na fioletowo (sok z cytryny ma temu przeciwdziałać, skutecznie też usuwa plamy na rękach po jagodobraniu) użyj słabszych pod względem działania, ale mniej farbujących borówek amerykańskich.
Ćwierć szklanki czarnych borówek zmieszaj z 3 łyżkami jogurtu naturalnego, łyżką miodu i łyżeczką soku z cytryny. Zmiksuj wszystkie składniki i nałóż na skórę twarzy i szyi na 10-15 minut. Zmyj letnią wodą.
Do 2 łyżek jagód dodaj 2 łyżki sparzonych płatków owsianych i łyżkę soku z cytryny. Maseczkę można wzbogacić innymi dodatkami (np. miodem). Rozdrobnij i połącz wszystkie składniki. Nałóż na skórę twarzy na 15 minut.
Kilka jagód rozgnieć i dodaj niewielką ilość miąższu lub żelu z aloesu. Taki okład nałóż pod oczy na 10-20 minut. Delikatna i cienka skóra pod oczami zostanie nawilżona, a jeśli schłodzisz wcześniej składniki, dodatkowo pomoże zredukować opuchliznę.