Hippeastrum to piękna i bardzo okazała roślina, która kwitnie nawet zimą. Jest przy tym dość łatwa w uprawie i jest doskonałą bazą to stworzenia modnych kompozycji i dekoracji na święta Bożego Narodzenia. Sprawdź, na czym polega uprawa hydroponiczna hippeastrum i jak ją przeprowadzić krok po kroku? Zobacz piękne i modne kompozycje z hippeastrum i przygotuj je sama w domu.
Spis treści
Kwiaty zwartnicy (Hippeastrum) wyrastają z cebuli, jeszcze zanim pojawią się liście, a każdy z nich przypomina lilię. Po zawiązaniu kwiatów, z cebuli wyrastają podłużne, płaskie liście, które w końcu doganiają barwne kielichy. Pozostają one na roślinach do momentu, aż kwiaty zwiędną.
Zaletą takiej uprawy jest niemal całkowite wyeliminowanie infekcji chorobami grzybicznymi. Nawet niedoświadczeni ogrodnicy poradzą sobie z tą techniką, gdyż hippeastrum i amarylis uprawiane w wazonie z wodą nie stwarzają większych problemów.
Musimy zapewnić zwartnicy stanowisko, na którym otrzyma maksymalną ilość ciepła i światła. Najlepsza będzie wystawa od strony południowej, ale musimy uważać na wyjątkowo ostre słońce.
Amarylis to zupełnie inna roślina niż hippeastrum. Każdy pęd kwiatostanowy amarylisa może wydać do 12 lejkowatych kielichów o wielkości do 10 cm, czyli znacznie mniejszych niż u hippeastrum, u którego zwykle na jednym pędzie pojawia się od 3 do 4 kwiatów. Obydwie rośliny świetnie nadają się do cięcia.
Czerwień i biel to nie tylko klasyka Bożego Narodzenia, lecz również najpopularniejsze okazy zwartnicy.
Wyświetl ten post na Instagramie
Grube i męsiste pędy hippeastrum mogą osiągać nawet 60 cm wysokości. Dzięki temu roślina ta może stanowić okazałą dekorację bez zbędnych dodatków.
Wyświetl ten post na Instagramie
Duże, czerwone kwiaty zwartnicy posadźmy w donicach i ustawmy na dużej tacy. Osłonki można także udekorować laskami cynamonu lub szyszkami sosnowymi i bombkami.
Wyświetl ten post na Instagramie
W bukiecie połączmy klasyczne czerwone hippeastrum ze strzępiastą odmianą 'Emerald' lub ustawmy obok siebie kilka jednolitych bukietów. Całość przewiążmy wstążką i umieśćmy w przezroczystym wazonie z wodą.
Przezroczyste wazony lub kielichy prezentują się elegancko i lekko. Umieśćmy w nich cebule i udekorujmy gałązkami, mchem i szyszkami.
Wyświetl ten post na Instagramie
Wnętrze koszyka wiklinowego, który przeznaczymy na doniczkę trzeba wyłożyć folią. Dopiero wtedy umieszczamy w nim cebule wraz z podłożem. Wierzch warto wyścielić mchem, szyszkami lub bombkami.
Zimozielone kosze ze stroiszu mogą imitować klosze lamp, które rozświetlają białe, kremowe i cytrynowe kwiaty zwartnicy. Do wykonania takiej dekoracji potrzebujemy sznura jutowego, kleju na gorąco oraz gąbki florystycznej.
Wyświetl ten post na Instagramie
Fuksjowo-różowe hippeastrum zestawmy z gałązkami eukaliptusa. Całość umieśćmy w złotej donicy lub przezroczystym wazonie. Na wierzchu możemy ułożyć owoce mahonii.