Owoce głogu obniżają ciśnienie, a także wzmacniają pracę serca, poprawiają jakość naczyń krwionośnych, pomocne są przy wyczerpaniu nerwowym i w problemach z koncentracją. To jedne z najcenniejszych owoców, które możemy u nas zbierać.
Spis treści
Przyczyną nerwicy serca mogą być zarówno jednorazowe silne przeżycie czy wstrząs, jak i przewlekły stres, który prowadzi do przeciążenia systemu nerwowego. Kołatanie serca, ucisk w klatce piersiowej, uczucie duszności, niepokój i lęk o własne życie to typowe objawy tego zaburzenia. Zdarza się przy tym, że drżą nam ręce, wzrasta ciśnienie krwi, kręci się w głowie. Te dolegliwości złagodzi terapia głogiem.
Głóg reguluje pracę serca i naczyń wieńcowych. Wzmacnia mięsień sercowy przy nadciśnieniu, działa uspokajająco przy nadpobudliwości i bezsenności. Można go też stosować w schorzeniach tarczycy i przy niedomaganiach serca spowodowanych menopauzą. Owoce mają działanie nieco słabsze od kwiatostanów. Właściwości zdrowotne wykazują dojrzałe owoce, które można zbierać pod koniec września i w październiku. Ale można spotkać się też z opinią, że owoce głogu najlepiej zbierać dopiero po pierwszych przymrozkach. Suszone owoce głogu i naturalny sok głogowy można kupić przez cały rok w aptece lub sklepach zielarskich.
Działanie głogu jest powolne, kuracja powinna trwać co najmniej 2 miesiące. Wcześniej skonsultuj się z lekarzem.
2 łyżeczki owoców zalej szklanką wrzątku, odstaw pod przykryciem na 20 minut. Pij 3 razy dziennie. Napar z owoców głogu delikatnie obniża ciśnienie.
2-3 łyżki suszonych i rozdrobnionych owoców zalej na noc chłodną wodą. Rano płyn (tzw. nastój) zlej, a owoce zagotuj w małej ilości wody. Odwar dolej do nastoju, wymieszaj. Pij kilka razy w ciągu dnia między posiłkami.
1/2 kilograma suszonych owoców głogu wsyp do słoja. Wymieszaj 0,5 litra spirytusu ze 125 ml wody, zalej głóg. Słój nakryj i odstaw na 2 tygodnie. Zlej alkohol. W garnku zagotuj 400 ml wody, dodaj kilka goździków, laskę cynamonu, 1 łyżkę cukru i skórkę otartą z 1 cytryny. Gotuj, aż utworzy się na powierzchni piana. Ściągnij pianę, wlej alkohol do syropu, a potem do słoja. Zamknij, odczekaj 3 dni, przelej do karafki. Pij raz dziennie po 10 ml.
Włóż do słoika: pokrojony kawałek imbiru, 2 łyżki cukru trzcinowego, 2 zmielone laski cynamonu. Dorzuć 50 owoców głogu. Zalej 250 ml czerwonego wina. Wymieszaj. Postaw słój w ciemnym miejscu. Po tygodniu przelej do butelki. Pij łyżeczkę 2 razy dziennie lub mały kieliszek raz dziennie.
Dojrzałe owoce umyj, przebierz, obetnij końcówki i usuń pestki. Wrzuć do sokowirówki. Dosłódź według uznania miodem. Pij 2 razy dziennie po pół szklanki, najlepiej od razu po przyrządzeniu (sok szybko fermentuje). Działa też oczyszczająco.
Z 1/2 kilograma głogu usuń pestki, zalej wrzątkiem i ugotuj. Owoce przełóż do zimnej wody, a do wywaru dosyp 1/2 kg cukru. Dorzuć owoce i gotuj 10 minut. Odstaw na noc. Znów zagotuj, redukując płyn. Gdy owoce się zeszklą, przełóż do słoików.