Prawidłowe oddychanie i proste techniki relaksu pomogą ci złagodzić bóle serca na tle nerwowym. Skuteczne ziołowe napary i metody relaksacji, które dobrze wpływają na zestresowane serce.
Stres zawsze negatywnie wpływa na serce. Wskutek zdenerwowania może pojawić się nagły ból w klatce piersiowej, szybsze, nierówne jego bicie, nieprzyjemne uczucie kołatania, a także duszność. Sprawdź, jak sobie radzić, gdy nerwy wywołują u ciebie takie dolegliwości.
Zrób herbatkę z głogu
Łyżeczkę suszonych owoców zalej szklanką wody o temperaturze pokojowej. Następnie przykryj i podgrzej w kąpieli wodnej lub na małym gazie, ale nie dopuszczaj do wrzenia. Odcedź. Pij 2 razy dziennie po 1/2 szklanki. Do smaku możesz dodać odrobinę konfitury lub miodu.
Wypij napar z kozłka lekarskiego
Łyżeczkę suszu zalej 2/3 szklanki wrzącej wody. Parz pod przykryciem ok. 15 minut. Przecedź. Pij 2–3 razy dziennie według potrzeby. Napar szczególnie korzystnie działa wypity 30 minut przed snem. Pomaga się wyciszyć i lepiej zasnąć.
Masaż piłeczką
Weź piłkę tenisową lub inną podobną i okrężnymi ruchami tocz ją po napiętych mięśniach karku, szyi, barków, rąk i nóg.
Wykonaj leczniczy ucisk
Ta metoda sprawdza się podczas kołatania serca, pomaga w jego uspokojeniu. Opuszkę środkowego palca prawej dłoni obejmij kciukiem i palcem wskazującym dłoni lewej. W rytmie zbliżonym do bicia serca uciskaj 30 razy. To samo powtórz na palcu środkowym lewej ręki.
Spaceruj po lesie
Częste chodzenie po lesie obniża ciśnienie i poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Aby spacer miał działanie terapeutyczne, chłoń las wszystkimi zmysłami, tj. zachwycaj się zielenią, roślinami, dotykaj ich – mchu, kory, wdychaj olejki eteryczne uwalniane przez drzewa, krzewy, słuchaj śpiewu ptaków, szumu drzew. Po takim minimum 30-minutowym spacerze poczujesz się zrelaksowana, a kołatające serce się wyciszy.
Poświęć chwilę na medytację
Staraj się wyciszyć przynajmniej przez 15–20 minut dziennie. Usiądź wygodnie z dala od hałasu, wyłącz telewizor. Zamknij oczy i skoncentruj się na spokojnym oddychaniu – głęboki wdech nosem i wydech ustami. Możesz powoli powtarzać w myślach, np. słowa modlitwy albo odmówić dziesiątek różańca.
Głęboko oddychaj
Gdy jesteś zdenerwowana, usiądź wygodnie w cichym miejscu. Weź głęboki oddech nabierając dużo powietrza do płuc – policz do 4. Następnie delikatnie ściśnij nos palcami i przez zaciśnięte usta powoli, licząc do 7, wydmuchuj powietrze. Powtórz to kilka razy, aż poczujesz, że bicie serca się uspokaja.
Rozluźnij mięśnie
W łagodzeniu stresu i stanów lękowych pomaga tzw. progresywna relaksacja mięśni. Jak to się robi?