Odciski nieładnie wyglądają, ale przede wszystkim mogą powodować dotkliwy ból. Pomogą na nie domowe kąpiele, okłady i wcierki, które wykonasz w domu. Dzięki nim Twoje stopy przestaną piec i wrócą do dawnej formy. Sprawdź, jak powstają odciski i jak im zapobiegać.
Spis treści
Odciski uwierają, bolą oraz utrudniają chodzenie. Na szczęście jest wiele sposobów, dzięki którym łatwo i skutecznie je usuniesz.
Aby chronić stopy przed powstawaniem tej bolesnej zmiany:
Odciski powstają, gdy stopa jest silnie uciskana i ocierana przez but. Skóra, broniąc się przed uszkodzeniem, wytwarza warstwę rogową, która narasta i twardnieje. W środku odcisku tworzy się rdzeń sięgający czasem aż do kości. To on jest przyczyną bólu podczas chodzenia. Jeśli w porę nie usunie się rdzenia, może go objąć stan zapalny.
Jeśli masz na stopie odcisk, zastosuj poniższe metody, żeby się go pozbyć. Domowe sposoby wykorzystują naturalne właściwości złuszczające i zmiękczające produktów, które można znaleźć w każdej kuchni.
Zaczynaj od kąpieli na odciski. Przygotują stopę do zabiegów.
Płatki owsiane
Szklankę płatków owsianych zalej 3 l wody. Gotuj, aż zmiękną. Ciepły kleik wlej do plastikowej miski i włóż do niej stopę podopiecznej. Po 10 min osusz jej stopę.
Rumianek
3 łyżki koszyczków rumianku (ok. 9 zł za 200 g) zalej 2 l wrzątku. Po 10 min dosyp do naparu łyżkę soli. Dalej postępuj tak jak przy kąpieli w płatkach.
Nakładaj je na 3 godziny 3 razy dziennie. Po 5-6 dniach odcisk zmięknie i będziesz go mogła delikatnie zetrzeć tarką do stóp. Jeśli nie będzie dostatecznie miękki, nie odrywaj go na siłę! Dłużej rób okłady.
Cytryna
Nałóż kawałek skórki z cytryny na odcisk, nałóż skarpetkę i zostaw na całą noc.
Chleb
Namocz pół kromki chleba w occie i przyłóż na całą noc na nagniotek.
Soda oczyszczona
Idealnie nadaje się na okład: wystarczy 1 łyżkę sody zmieszać zo odrobiną wody, nałożyć na odcisk i pozostawić na 30 min. Sprawdzi się także jako dodatek do przygotowania kąpieli dla stół: 3 łyżki na miskę wody – taką kąpiel warto stosować także profilaktycznie.
Czosnek
Na odcisk połóż 2-3 plasterki czosnku. Skórę wokół nich posmaruj np. oliwą (zapobiegnie to jej odparzeniu). Przymocuj czosnek plastrem.
Wyciśnij przez praskę obrany ząbek czosnku. Dodaj łyżkę octu i tyle mąki ziemniaczanej, by powstała gęsta papka (nie może być zbyt sucha). Nałóż ją na odcisk i przyklej plastrem.
Cebula
Obraną cebulę pokrój w cienkie plasterki. Zalej je octem i odstaw na godzinę. Kawałkiem cebuli zakryj odcisk, zaklej plastrem.
Stosuj je co wieczór przez tydzień. Na noc zakładaj miękkie skarpetki.
Olejek rycynowy
Łyżeczkę oleju rycynowego wcieraj przez 3 min w odcisk.
Siemię lniane
W łyżce oliwy podgrzej łyżeczkę zmielonego siemienia lnianego (ok. 5 zł/500 g). Wcieraj 3 minuty w odcisk.
Opatrunek z glinki
Glinka ułatwi usunięcie rdzenia odcisku.
Płaską łyżeczkę zielonej glinki (kupisz w drogerii albo w aptece; ok. 9 zł za 100 g) zalej letnią wodą, by powstała gęsta papka. Nanieś papkę na odcisk podopiecznej i zabandażuj lub zaklej plastrem. Powtarzaj zabieg 3 razy dziennie. Po tygodniu delikatnie usuń odcisk.