Domowe sposoby na grzybicę stóp pomogą złagodzić objawy, wspomogą leczenie farmakologiczne i zapobiegną nawrotom choroby. Mogą ją również wyleczyć, o ile jest w początkowej fazie. Jeśli nie zareagujemy natychmiast, konieczna będzie wizyta u lekarza. Co pomaga na grzybicę stóp? Okłady, kąpiele, pasta, kompresy, masaże i dbałość o higienę. Kluczowe znaczenie ma także odpowiednia dieta. Co jeść, a czego unikać?
Grzybicą stóp możesz się łatwo zarazić chodząc boso w publicznych miejscach. Może się ona także rozwinąć, jeśli latem nosisz nieoddychające obuwie. Przegrzanie i nadmierne zawilgocenie stóp sprzyjają infekcji. Zwłaszcza jeśli cierpisz na przewlekłą chorobę lub masz osłabioną odporność z innej przyczyny.
Najczęściej grzybica rozwija się między palcami stóp – pierwsze zmiany widać między czwartym a piątym palcem – lub na podeszwach. Czasami skóra między palcami robi się biała, rozpulchniona, łuszczy się. Leczenie grzybicy bywa czasochłonne, trwa kilka tygodni, ale im szybciej zaczniesz kurację, tym lepiej.
Gdy zauważysz u siebie wspomniane wyżej objawy - reaguj natychmiast. W początkowej fazie grzybicy stóp pomogą domowe kuracje. Przy bardziej zaawansowanej konieczne będzie stosowanie farmaceutyków, ale domowymi sposobami i tak możesz przyspieszyć leczenie i szybciej złagodzić objawy.
Mocz stopy w liściach laurowych. Garść suszonych liści laurowych wrzuć do litra wody i gotuj przez 10 min. Odwar wlej do miski z chłodną wodą i mocz stopy przez ok. 15 min.
Tak rób 2 razy dziennie – rano i wieczorem, do momentu ustąpienia objawów grzybicy. Potem kąpiel stosuj jeszcze przez 2 tygodnie, ale tylko 2-3 razy w tygodniu.
Zawsze dobrze osuszaj stopy. Po każdej kąpieli wytrzyj stopy do sucha, szczególnie zainfekowane miejsca między palcami.
Do wycierania przeznacz odrębny ręcznik lub bawełnianą ściereczkę (nigdy nie wycieraj nim reszty ciała), pierz je w temperaturze min. 60°C.
Wcieraj olejek z drzewa herbacianego. Odmierz 5-10 kropli olejku z drzewa herbacianego (nie rozcieńczaj) i wcieraj go w zainfekowaną skórę 3 razy dziennie aż objawy ustąpią (załóż rękawiczki).
Rób kompresy z szyszek chmielu. Dwie czubate łyżki szyszek chmielu zalej połową litra wrzącej wody. Parz pod przykryciem 15 min.
Gdy napar będzie miał temperaturę pokojową, zamocz w nim jałowe gaziki i przykładaj na zainfekowaną skórę na ok. 20 min. Kompresy możesz robić kilka razy dziennie.
Zakładaj octowe skarpety. Szklankę octu jabłkowego wymieszaj ze szklanką letniej wody. Zamocz w roztworze bawełniane skarpetki, wyciśnij je i załóż na stopy, a na nie załóż inne grube skarpety, np. frotte. Pozostaw octowe skarpetki na stopach aż będą suche.
Stosuj papkę z proszku do pieczenia. Do łyżeczki proszku do pieczenia dodaj kilka kropel przegotowanej wody, aby powstała gęsta papka. Wetrzyj ją w chore miejsca. Pozostaw na ok. 5 min, spłucz wodą i wytrzyj skórę.
Leczenie grzybicy bywa kłopotliwe i czasochłonne. Jeśli jednak zdiagnozujesz je w porę a oprócz stosowania farmaceutyków wspieranych lekami z domowej apteki zadbasz o higienę stóp i odpowiednią dietę, na pewno osiągniesz sukces. I pamiętaj o profilaktyce. Grzybica lubi powracać!