To nieprawda, że grzybica stóp atakuje zaniedbaną skórę. Do jej rozwoju potrzeba tylko ciepła, wilgoci i mikrouszkodzeń (np. otarć). O te, szczególnie latem, bardzo łatwo. Jak więc zapobiegać grzybicy? Pomogą w tym domowe sposoby i odpowiednia dieta, która ograniczy potliwość. Bardzo ważne są też codzienne zdrowe nawyki, które pomogą uniknąć grzybicy stóp i jej nawrotom.
Spis treści
Podeszwy stóp mają bardzo dużo gruczołów potowych. Kiedy w upalne dni wydzielanie potu się zwiększa, wiąże się on z martwym naskórkiem i tworzy idealną pożywkę dla bakterii i grzybów (są wszędzie: w sklepowej przebieralni, na basenie, pod prysznicem w pensjonacie czy szpitalu).
Nadmierna potliwość szczególnie dokucza chorym na cukrzycę, niedoczynność tarczycy, osobom z nadwagą i żyjącym w ciągłym stresie. Zwłaszcza oni (ale nie tylko!) są narażeni na grzybicę stóp i powinni starać się jej zapobiegać.
To mit, że grzybicę można złapać tylko w brudnym środowisku. Czasem wystarczy zmierzenie butów w sklepie lub przejście boso w gabinecie lekarskim podczas badania, np. ginekologicznego. Choroba nie atakuje tylko latem (gdy chodzimy z odkrytymi stopami), lecz i zimą, gdy mamy osłabioną odporność, a stopy w ciepłym obuwiu bardziej się pocą. Pamiętajmy o tym i nie bagatelizujmy typowych objawów grzybicy.
Należą do nich:
Zwykle świadczą one o tym, że choroba jest zaawansowana, jednak można wyłapać ją również na wcześniejszym etapie.
Choroba najczęściej zaczyna się między czwartym a piątym palcem. Tam jest najcieplej i najwilgotniej, kiedy nosimy ciepłe obuwie. Pierwsze zmiany (przypominające pęknięcia) robią się zazwyczaj u nasady palców. Wczesnym symptomem może być samo zaczerwienienie (nie musimy odczuwać świądu). To mogą być małe plamki, jak po ucisku. Zaniepokoić powinien nas również ból palców w trakcie wycierania ich ręcznikiem (nawet jeśli na skórze nie widzimy żadnych zmian).
Przynajmniej raz w miesiącu oglądaj stopy. Rób to pół godziny po kąpieli, by skóra była już sucha i miała swój naturalny kolor. Zmiany na stopach mogą być niewielkie i słabo widoczne, dlatego do oglądania dobrze jest użyć latarki. Najlepiej też położyć stopy na białym ręczniku (łatwiej zaobserwować zmiany barwnikowe na skórze). Niepokój powinny wzbudzić nie tylko typowe objawy, ale także:
Reaguj od razu, nawet jeśli nie masz pewności, że to grzybica: rano i wieczorem przez 15 min mocz stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem 1/2 szkl. sody oczyszczonej.
Masz wątpliwości, czy to grzybica? Stopy powinien obejrzeć lekarz.