To nieprawda, że grzybica stóp atakuje zaniedbaną skórę. Do jej rozwoju potrzeba tylko ciepła, wilgoci i mikrouszkodzeń (np. otarć). O te, szczególnie latem, bardzo łatwo. Jak więc zapobiegać grzybicy? Pomogą w tym domowe sposoby i odpowiednia dieta, która ograniczy potliwość. Bardzo ważne są też codzienne zdrowe nawyki, które pomogą uniknąć grzybicy stóp i jej nawrotom.
Podeszwy stóp mają bardzo dużo gruczołów potowych. Kiedy w upalne dni wydzielanie potu się zwiększa, wiąże się on z martwym naskórkiem i tworzy idealną pożywkę dla bakterii i grzybów (są wszędzie: w sklepowej przebieralni, na basenie, pod prysznicem w pensjonacie czy szpitalu).
Nadmierna potliwość szczególnie dokucza chorym na cukrzycę, niedoczynność tarczycy, osobom z nadwagą i żyjącym w ciągłym stresie. Zwłaszcza oni (ale nie tylko!) są narażeni na grzybicę stóp i powinni starać się jej zapobiegać.
Jak zapobiegać grzybicy stóp? Domowe kuracje
- Na nadpotliwość pomoże talk kosmetyczny (ok. 10 zł za 100 g, w aptece) – po kąpieli dokładnie osusz stopy ręcznikiem i zimnym strumieniem suszarki, wetrzyj w skórę talk.
- Drobne rany wyleczy olejek rumiankowy – dodaj 2-3 krople do porcji kremu do stóp albo wetrzyj olejek bezpośrednio w skórę.
- Profilaktycznie zadziała kąpiel stóp 2-3 razy w tyg. w wodzie z dodatkiem naparu z lawendy (2 łyżki zaparz szklanką wrzątku, po 15 min przecedź).
Co jeść i pić, by uniknąć grzybicy?
- Sok pomidorowy leczy nadpotliwość. Pij codziennie szklankę, najlepiej z dodatkiem bazylii, która zawiera olejki eteryczne o działaniu przeciwgrzybiczym.
- Oliwa dostarcza kwasów omega-3, które wzmacniają skórę i odporność, więc zapobiegają zakażeniu grzybicą. Dodawaj codziennie 2 łyżeczki do sałatki warzywnej.
- Herbatka z szałwii reguluje pracę gruczołów potowych. Pij codziennie filiżankę (zaparz łyżeczkę ziół, po 15 min przecedź).
Zdrowe nawyki, które zapobiegną grzybicy stóp
- „Odgrzybiaj” pralkę co 3-4 miesiące – włącz pustą na 95 st. i wlej do bębna 3 l wybielacza, który przeczyści przewody, bęben i gumowy kołnierz. Szufladę na proszek wyjmij, posyp sodą i doczyść starą szczoteczką do zębów.
- Nie noś tych samych butów codziennie (jeśli cierpisz na nadpotliwość). Muszą dobrze wyschnąć – najlepiej w pełnym słońcu.
- W ciepłe dni zrezygnuj z kapci i chodź boso. Unikaj butów ze sztucznych materiałów, chyba że użyjesz do nich wkładek antygrzybiczych (13 zł, w sklepie z butami) lub będziesz spryskiwać je raz w tyg. sprayem antygrzybiczym (18 zł).
Jak rozpoznać grzybicę stóp? Objawy
Skóra jest pomarszczona, biaława, pokrywają ją pęcherzyki. Swędzi i piecze. Zmiany najpierw widoczne są między 5. i 4. palcem, a dopiero w zaawansowanym stadium na grzbiecie i podeszwie stopy.
Reaguj od razu, nawet jeśli nie masz pewności, że to grzybica: rano i wieczorem przez 15 min mocz stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem 1/2 szkl. sody oczyszczonej.