Nawracające zapalenie pęcherza. Dieta, zioła i domowe metody uśmierzą ból i przyspieszą leczenie
Ilona Zawistowska
22.03.2021 17:15
Zapalenie pęcherza to choroba dotykająca najczęściej kobiety. Jej charakterystycznym objawem jest ból i pieczenie w czasie oddawania oczu. Zakażenie zazwyczaj nie trwa długo, ale czasami może też świadczyć o niebezpiecznej urosepsie. Łagodne zapalenie dróg moczowych wyleczysz domowymi metodami. Pomoże ci w tym m.in. odpowiednia dieta bogata w witaminę C, warzywa i owoce, lecznicze zioła, okłady i nasiadówki.
Zakażenie układu moczowego to stan, kiedy bakterie pojawiają się w pęcherzu moczowym, moczowodach i nerkach. Niestety, częściej dotyczy kobiet, a latem szczególnie jesteśmy na nie narażone.
Objawy zapalenia pęcherza
ból podbrzusza
ból i pieczenie cewki moczowej w czasie oddawania moczu
częste oddawanie małych ilości moczu, ciągłe wrażenie parcia na pęcherz
ból w okolicy lędźwiowej
Ważne: Jeśli objawom nie towarzyszy gorączka, mówimy o niepowikłanym zakażeniu układu moczowego. Gdy pojawią się objawy ogólnoustrojowe (złe samopoczucie, przyspieszone czynności serca i oddechu, wymioty, bóle brzucha) oraz podwyższona temperatura, prawdopodobnie bakterie z krwią rozsiały się po całym organizmie. To może być urosepsa. Nieleczona może nawet zagrażać życiu! Dlatego trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Domowe sposoby na infekcję pęcherza
Zakażenie nie trwa zbyt długo, ale by szybciej i skuteczniej się go pozbyć, warto wspomóc się domowymi sposobami.
Spożywaj ponad 2l płynów dziennie, aby dobrze przepłukiwać drogi moczowe.
Nie wstrzymuj wypróżnień i oddawaj mocz, gdy tylko pojawi się parcie.
Zwiększ w diecie ilość witaminy C, aby zakwasić mocz i zahamować rozwój drobnoustrojów. Wypijaj dziennie np. litr niesłodzonego soku z żurawiny, najlepiej zmieszanego jeszcze z zieloną pietruszką lub przyjmuj preparaty z żurawiną. Może być też sok z czarnej porzeczki, jagód czy cytrusów. Regularne picie soku z żurawiny zmniejsza też występowanie nawracających zakażeń pęcherza, dlatego warto go polubić, jeśli mamy skłonność do takich infekcji.
Postaw na napoje moczopędne, np. zieloną herbatę – wypijaj 4-5 filiżanek ciepłego napoju. Doskonale działa również mikstura z pietruszki. Zagotuj szklankę wody. Dodaj garść świeżej, posiekanej natki pietruszki i gotuj na małym ogniu ok. 10 minut. Napój pij lekko przestudzony.
Dodawaj do potraw olej lniany (działa osłonowo) lub olej kokosowy (działa antybakteryjnie). Spożywaj je na zimno, np. jako dodatek do sałatek lub pij po łyżeczce na czczo.
Zmieszaj 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej ze szklanką wody. Pij miksturę raz dziennie.
Stosuj ciepłe kąpiele i nasiadówki albo rób ciepłe okłady. Dzięki temu stan zapalny szybciej minie. Jeśli kąpiel, to w wodzie o temp. ok. 38 st. Nasiadówki z ziół (ok. 20-minutowe), np. z rumianku, szałwii czy nagietka, w temp. ok. 36 st. C. Wykonuj je 3-4 razy dziennie. Potem do łóżka i się grzejemy.
Dieta na infekcję dróg moczowych
Zmień dietę – postaw na produkty wspomagające leczenie infekcji, jednocześnie ograniczając te, które ją nasilają.
Produkty zalecane:
Czosnek – to naturalny antybiotyk. 1 ząbek dziennie i bakterie ruszą do odwrotu.
Owoce i warzywa działają moczopędnie, czyli poprawiają pracę nerek – np. ogórki, marchew, brokuły, ziemniaki ze skórką, jagody, arbuz, borówki, jeżyny.
Woda – najlepiej pić szklankę niegazowanej wody co godzinę.
Produkty niewskazane:
Słodycze i białe pieczywo, czyli cukier, którym żywią się bakterie.
Warzywa strączkowe – wzdymają i tym samym uciskają na pęcherz, wzmacniając ból.
Kawa i czarna herbata – sprzyjają odwodnieniu.
Mięso – zakwasza organizm.
Alkohol – podrażnia pęcherz.
Czy wiesz, że…
W domu również możesz wykonać test na infekcje dróg moczowych. Kupisz go w każdej aptece. Zrób test, zanim udasz się do specjalisty.
Zioła, które wyleczą pęcherz
Mącznica lekarska: 10 g liści zalej szklanką zimnej wody. Zostaw na 12 godzin, odcedź i zagotuj. Pij 3 razy dziennie.
Nawłoć: 3 łyżeczki zalej wrzątkiem i odstaw na 15 min. Przecedź i pij 3 razy dziennie po 1/3 szklanki, 30 min przed posiłkiem.
Pokrzywa: 3 łyżeczki zalej szklanką wrzątku. Parz 10 minut. Napar pij 3 razy dziennie. Dla polepszenia smaku dorzuć listki mięty.
Skrzyp: 1 łyżkę ziela zalej szklanką wrzątku. Odstaw na około 15 minut. Taką porcję popijaj sobie przez cały dzień.