Nawet osoby uprawnione często mylą dodatek pielęgnacyjny i zasiłek pielęgnacyjny. Czym się różnią te dwa świadczenia i jak można je otrzymać? Ile wynoszą i komu się należą? Sprawdź, czy można jednocześnie pobierać dodatek pielęgnacyjny i zasiłek pielęgnacyjny.
Podobne nazewnictwo sprawia, że dochodzi do pomyłek. Tymczasem to dwa zupełnie różne świadczenia, przyznawane na podstawie innych ustaw, na innych warunkach i w innym celu.
Dodatek pielęgnacyjny przyznaje i wypłaca ZUS lub KRUS (rolnikom). Pobierać go można w dwóch przypadkach:
Dodatek z ZUS-u lub KRUS-u wypłacany jest więc do emerytury lub renty – konieczne jest posiadanie prawa do jednego z tych świadczeń.
Od 1 marca br. dodatek pielęgnacyjny po waloryzacji wypłacany jest w wysokości 256,44 zł miesięcznie.
Zasiłek pielęgnacyjny wymaga złożenia wniosku. Przyznaje go i wypłaca organ gminny (najczęściej ośrodek pomocy społecznej).
O ten zasiłek mogą wystąpić osoby, które:
Zasiłek pielęgnacyjny wynosi aktualnie 215,84 zł miesięcznie. Kwota zasiłku pielęgnacyjnego nie podlega waloryzacji, jest jedynie weryfikowana raz na trzy lata.
Przepisy nie pozwalają pobierać jednocześnie dodatku pielęgnacyjnego i zasiłku pielęgnacyjnego. Osoba, która spełnia kryteria do pobierania obydwu, musi zdecydować się na jedno ze świadczeń.