Najczęściej przyczyną bólu brzucha po jedzeniu są niestrawność albo zespół jelita drażliwego. Niestrawność łatwo łagodzić, ale co z chorymi jelitami? Sprawdź, jak zapobiegać dolegliwościom i łagodzić je naturalnymi sposobami. Ćwiczenia, masaż, dieta, ziołowe kuracje i zdrowe nawyki, które wzmocnią i uregulują pracę jelit.
Ta dolegliwość to zmora naszych czasów. Żyjemy szybko, więc nie zawsze jemy zdrowo. Zapominamy o dokładnym gryzieniu pokarmów, nadużywamy leków, za mało się ruszamy i mamy coraz więcej nietolerancji pokarmowych. Leczenie zacznijmy od zmiany nawyków.
Jak zapobiegać bólom brzucha po jedzeniu?
Gdy zauważysz, co pogarsza twój stan (jedzenie, sytuacje), staraj się tego unikać. Pilnuj też diety. Jeśli bóle brzucha, wzdęcia, zatwardzenia/ rozwolnienia się nie pojawiają lub nie nasilają, prawdopodobnie dany produkt ci nie szkodzi. I niezależnie od indywidualnych sygnałów, pamiętaj, czego jelita nie lubią:
- Antybiotyków, leków przeciwbólowych i przeczyszczających. Jeśli to możliwe, unikaj ich wybierając naturalne metody. A więc (zależnie od problemu): większą aktywność, napary ziołowe, nalewki lecznicze (w małych ilościach, bo alkohol nie jest wskazany w chorobach jelit), olejki eteryczne, homeopatię, akupresurę.
- Braku snu i przemęczenia. Na przykład z powodu nadmiaru obowiązków (część postaraj się przekazać rodzinie).
- Wielu godzin bezruchu (3-4 razy dziennie idź na przynajmniej 10-min spacer).
- Mocnej kawy oraz herbaty (pij wodę)
- Ostrych przypraw (używaj ziół).
Część chorych skarży się z powodu przewlekłych problemów jelitowych na lęki i drażliwość. Innym dokucza osłabienie i bóle głowy. Można to złagodzić. Pomóc mogą ziołowe preparaty wyciszające (na lęki) i witaminowe (na osłabienie).
Domowe sposoby na skurcze brzucha przy zespole jelita drażliwego
Skurcze brzucha to jedna z oznak choroby. Leki rozkurczowe są skuteczne, ale mają skutki uboczne. Sprzyjają m.in. kłopotom trawiennym („rozleniwiają” jelita). Stosuj więc też inne metody łagodzenia skurczowego bólu. Profilaktyka to jedna z nich.
- Wypróbuj olejek z kopru włoskiego (17 zł/10 ml). Łagodzi on kolki i zwalcza infekcje grzybicze przewodu pokarmowego (zaburzenia mikroflory jelitowej to jedna z przyczyn choroby). 3-4 krople olejku wlej do miski z 1/2 litra gorącej wody. Wdychaj przez 5 min gdy masz skurcze i po cięższym posiłku.
- Pij gorącą wodę – taką do siorbania, jak herbatę. To darmowy i bardzo skuteczny sposób, aby pobudzić trawienie. Kiedy tylko czujesz, że zbliża się skurcz, przyłóż do brzucha gorący termofor i spróbuj powoli wypić 1-2 szkl. gorącej wody.
- Stosuj probiotyki. Podejrzewa się, że przyczyną choroby mogą być zaburzenia mikroflory jelitowej. Warto wypróbować różne preparaty (farmaceuci radzą stosować je na zmianę, by uzupełnić różne szczepy bakterii).
- Dokładnie gryź jedzenie: każdy kęs minimum 30 razy. Pamiętaj: żołądek, wątroba czy jelita nie mają zębów, a trawienie zaczyna się nie w żołądku, lecz w ustach, w czasie kontaktu pokarmu ze śliną!
Masaż i ćwiczenia na ból brzucha przy zespole jelita drażliwego
Jeśli twoje bóle są spowodowane skurczami jelit (łagodzą je leki rozkurczowe) spróbuj delikatnego masażu i spokojnej gimnastyki. Pomagają one przywrócić harmonijną pracę jelit.
- Stojąc, połóż dłoń na pępku i lekko naciskając przez 3-4 min, zataczaj nią kręgi jak w zegarze (zacznij od małych kółek, potem rób coraz większe). Głęboko i spokojnie oddychaj.
- Połóż się na brzuchu, dłonie oprzyj po bokach na wysokości klatki piersiowej. Powoli wyprostuj ręce w łokciach. Staraj się wytrzymać 5-6 spokojnych, głębokich oddechów (wdech i wydech liczymy jako jeden oddech).
Domowe sposoby na wzmocnienie układu trawiennego przy zespole jelita drażliwego
Jelita potrzebują czasu na regenerację. Poniższe wytyczne stosuj codziennie.
- Rano zjedz kisiel z siemienia lnianego (2 czubate łyżki zalej szkl. gorącej wody, przykryj i zostaw na noc). l Przez cały dzień popijaj wodę – małymi łykami.
- Jedz regularnie (co 3-4 godz.), bez pośpiechu (ramka na górze) i nie rezygnuj ze śniadań ani kolacji (ok. 18). Jelita nie lubią za długich przerw w jedzeniu.
- Po 18.00 nie jedz nic słodkiego ani pszennego (pieczywa, klusek).
- Uwaga! Objawy nasilają się po pszennym lub żytnim pieczywie? Jedz orkiszowe, a jeśli ono też ci szkodzi – jaglane lub kukurydziane.
- 3 razy w tygodniu zrób kurację imbirową. Pij napar ze świeżego imbiru (przywraca równowagę jelitową, bo zabija bakterie, wirusy i grzyby). 1 cm kłącza, pokrój i zalej szkl. gorącej wody. Wypij gdy nieco przestygnie. Uwaga! Nie rób kuracji częściej i zrezygnuj z niej, jeśli luźne stolce się nasiliły.
Ćwiczenia na zaparcia przy zespole jelita drażliwego
W chorobie zatwardzenia mogą występować na zmianę z rozwolnieniami. Gdy ci dokuczają, wypróbuj kilka ćwiczeń, które pobudzają jelita do pracy.
- Stań w rozkroku. Lewą rękę połóż na boku, a prawą unieś nad głowę i powoli zrób skłon w przód (staraj się, by prawa dłoń dotknęła lewej stopy, ale jeśli nie dasz rady lub czujesz ból, nie wysilaj się). Powoli wyprostuj się i powtórz ćwiczenie, zmieniając ręce.
- Zrób po 10-12 skłonów naprzemiennie na każdą stronę. Pomogą ci przy zaparciach, wzdęciach i przejedzeniu. Uwaga! Nie ćwicz od razu po posiłku, odczekaj minimum pół godziny.
Ziołowe kuracje na dolegliwości przy zespole jelita drażliwego
Te terapie naturalne pomogą na zbyt szybką i za wolną przemianę materii przy zespole jelita drażliwego.
Napar na luźne stolce
Jest bardzo pomocny w przypadku przedłużającej się biegunki, bo pomaga walczyć z drobnoustrojami, które przyczyniają się do dolegliwości. Tymol, olejek eteryczny zawarty w tymianku, działa bakteriobójczo, a flawonoidy – grzybobójczo. Tymianek ma też minerały i witaminy (C i z grupy B), które organizm traci podczas biegunki.
Jak zrobić i stosować?
2 łyżeczki suszonego tymianku (30 g/7 zł) zalej szkl. gorącej wody, odstaw na 10-15 min i przecedź. Pij 1-2 szkl. dziennie przez 5-7 dni.
Herbatka na wzdęcia i zatwardzenia
Pobudza spowolnioną przemianę materii (usprawnia m.in. perystaltykę jelit). Łagodzi też wrzody.
Jak zrobić i stosować?
2 łyżki kwiatów akacji (50 g za 5,50 zł) zalej 1/2 litra gorącej wody, przykryj i odstaw na 10-15 min. Przecedź, pij rano i wieczorem po 1 szklance przez 7 dni (przechowuj w lodówce).
Co jeść, by złagodzić objawy jelita drażliwego?
Nawracające biegunki to jeden z typowych objawów choroby (grożą niedoborami pokarmowymi i utrudniają normalne funkcjonowanie). Wymienione poniżej produkty regulują pracę jelit – przeciwdziałają i biegunkom i zaparciom (niektórzy chorzy cierpią częściej na nie).
W stosowaniu nowego sposobu odżywiania wykaż się cierpliwością. Objawy nie znikną z dnia na dzień, ale ta dieta naprawdę da się lubić. W chwilach zwątpienia myśl, że to coś, co pomaga ci pozbyć się bólu.
- Ogólne zasady diety są bardzo proste. Powinnaś odstawić cukier (to pożywka dla chorobotwórczych drobnoustrojów), napoje gazowane i kawę (drażnią jelita).
- Trzeba też ograniczyć błonnik (może nasilać stany zapalne śluzówki).
- Posiłki (głównie ciepłe!) jedz małe i 5 razy dziennie, a owoce i warzywa bez pestek i skórki.
Produkty zlecane przy zespole jelita drażliwego
- chude: mięso, ryby i nabiał (raczej sery, jogurty i kefiry niż mleko)
- masło i oliwa
- owoce: banany, jabłka, morele
- warzywa: gotowane marchew i szpinak, sałata, pomidor
- zioła: koperek, bazylia, rozmaryn
- drobne kasze (jaglana, quinoa).
Produkty niewskazane przy zespole jelita drażliwego, gdy zbliża się biegunka:
- grube kasze
- produkty pełnoziarniste
- tłuste mięso
- produkty smażone
- warzywa takie jak: ogórki, kapusta, kalafior, cebula, rzodkiewka
- grzyby
- owoce: gruszki, czereśnie, winogrona, figi
- orzechy, migdały, sezam, słonecznik, pestki dyni
- ostre przyprawy
- żywność przetworzoną
- alkohol.