Beza Pavlova leciutka jak rosyjska tancerka, ciastka magdalenki autorstwa pewnej francuskiej kucharki, Prinsesstarta, czyli ulubiony tort szwedzkich księżniczek... Oto sprawdzone przepisy, dzięki którym możemy się delektować słynnymi deserami.
Składniki:
Do dekoracji:
Przygotowanie:
Białka ubij na sztywno. Pod koniec ubijania porcjami wsyp cukier. Dolej sok z cytryny i wsyp mąkę ziemniaczaną. Delikatnie całość wymieszaj. Blachę wyłóż pergaminem. Narysuj na nim kółko (śr. ok. 24 cm). Posmaruj je grubo masą bezową. Łyżką zrób duże wgłębienie, w które potem będzie włożona bita śmietana. Blat wstaw do piekarnika rozgrzanego do temperatury 100°C. Piecz przez 1 godzinę. Potem zmniejsz temperaturę w piekarniku do 60°C i piecz bezę przez kolejną godzinę.
Truskawki opłucz, oczyść, pokrój na połówki, polej porto. Odstaw na bok. Strączek wanilii rozetnij, zeskrob rdzeń. Dodaj go do śmietany. Dosyp cukier puder. Ubij na sztywno. Wgłębienie w bezie napełnij bitą śmietaną. Obłóż truskawkami. Udekoruj rożkami z czekolady, drobno posiekaną gorzką czekoladą i migdałami.
Bezę można też udekorować innymi owocami – np. malinami, borówkami, jeżynami, porzeczkami itp.
Ciekawostka:
Nazwa tortu bezowego Pavlova pochodzi od nazwiska rosyjskiej primabaleriny Anny Pawłowej, dla której został stworzony.
Składniki:
Przygotowanie:
Maliny rozgnieć widelcem. Mąkę przesiej przez sitko razem z proszkiem do pieczenia. Jajka ubij z cukrem na puszystą jasnokremową masę. Wymieszaj z masłem, likierem oraz sypkimi składnikami. Dodaj rozgniecione maliny. Delikatnie wymieszaj (najlepiej silikonową łopatką, nie mikserem!). Ciasto wstaw do lodówki na minimum 1 godzinę (ale może być też na noc).
Foremkę do magdalenek posmaruj tłuszczem. Do każdego wgłębienia nałóż porcję ciasta (maksymalnie do 2/3 wysokości dołeczka). Piekarnik rozgrzej do temperatury 190°C. Wstaw ciastka i piecz je przez 12 minut.
Ciekawostka:
Nazwa ciastek magdalenek pochodzi od XIX-wiecznej francuskiej mistrzyni cukiernictwa Madeleine Paulmier.
Składniki:
Przygotowanie:
Mleko zagotuj z rdzeniem wanilii. Zdejmij z ognia. Żółtka utrzyj z cukrem. Połącz z mąką
pszenną i ziemniaczaną. Gorące mleko cienkim strumieniem wlej do masy jajecznej, ciągle miksując. Całość gotuj, mieszając, do zgęstnienia. Wystudź.
Śmietanę ubij. Jeden biszkopt ułóż na paterze. Posmaruj go 1/2 masy budyniowej i dżemem. Przykryj drugim blatem i resztą masy. Połóż trzeci biszkopt. Na tym uformuj kopułę ze śmietany. Chłodź 2 godziny.
Marcepan ufarbuj na zielono. Rozwałkuj. Tort przykryj marcepanowym plackiem. Ewentualnie oprósz cukrem pudrem i udekoruj czerwoną różą z marcepana.
Ciekawostka:
Przepis na tort Prinsesstarta pochodzi z książki kucharskiej z lat 30. Autorka prowadziła szkołę dla panien, której uczennicami były szwedzkie księżniczki. Tort bardzo im posmakował i stąd wzięła się jego nazwa.