Prawdopodobnie prawie codziennie pijesz filiżankę gorącej herbaty lub kawy, nie zastanawiając się, jakie to ma znaczenie dla Twojego organizmu. Naukowcy postanowili sprawdzić, czy picie bardzo gorących napojów jest zdrowe. Wyniki badań dają do myślenia... Przeczytaj, jaką temperaturę powinna mieć herbata, by była dla nas najzdrowsza?
Spis treści
Codziennie pijesz jedną lub więcej filiżanek gorącej herbaty? W przypadku małych ilości nie ma w tym nic złego - parzona herbata ziołowa może zdziałać cuda. Należy jednak uważać, aby herbata nie była zbyt gorąca – badania przeprowadzone przez naukowców z różnych stron świata dowiodły, że bardzo gorąca herbata ma niekorzystny wpływ na nasz organizm. Oprócz ryzyka poparzenia jest jeszcze jeden powód, dla którego w przyszłości należy zwracać uwagę na właściwą temperaturę herbaty podczas jej picia.
Picie gorących napojów nie jest korzystne dla zdrowia niezależnie od tego, czy jest to gorąca herbata, kawa, kakao, zupa itp.... Badania przeprowadzone przez naukowców z całego świata wykazały, że częstsze picie zbyt gorącej herbaty może znacznie zwiększyć ryzyko zachorowania na raka.
Wyniki licznych badań były wręcz zatrważające: osoby, które dziennie piły więcej niż 700 ml napoju w temperaturze powyżej 60 stopni, miały o 50% większe ryzyko zachorowania na raka przełyku, natomiast osoby pijące herbatę lub kawę w tej samej ilości, ale w temperaturze powyżej 70 stopni miały aż o 90% wyższe ryzyko. Nie są to tylko puste wnioski – na świecie, w tym w Polsce odnotowano wiele przypadków nowotworu przełyku u osób, które często piły bardzo gorące napoje.
Jaki jest związek między spożywaniem gorących napojów a rakiem? Niezależnie od tego, jaki napój pijemy – herbatę, kawę czy zupę - gorące napoje mogą uszkadzać błonę śluzową przełyku, powodując małe ranki od oparzeń, które w najgorszym przypadku mogą prowadzić do zmian komórkowych i powstawania komórek nowotworowych. Zwłaszcza jeśli podrażnienia pojawiają się wielokrotnie i regularnie.
Jako pierwsi związek pomiędzy piciem gorących napojów a występowaniem raka przełyku postanowili zbadać naukowcy z Teheranu. Wszystko dlatego, że na północy Iranu odnotowuje się szczególnie wysoką liczbę zachorowań na nowotwór przełyku. Było to o tyle dziwne, że w tej części świata mieszkańcy w zdecydowanej większości nie piją alkoholu i nie palą papierosów, co jest częstą przyczyną uszkodzeń błony śluzowej przełyku. Mają natomiast zwyczaj picia gorącej herbaty w dużych ilościach.
Naukowcy wzięli więc pod lupę zwyczaje dotyczące picia herbaty wśród 300 osób chorych na nowotwory przełyku oraz wśród 571 zdrowych mieszkańców tego samego regionu. Prawie wszyscy uczestnicy badania regularnie pili herbatę w dużych ilościach - ponad 1 l dziennie. Po zakończeniu badań i przeanalizowaniu wyników naukowcy orzekli, że picie gorących płynów (o temperaturze ponad 70 stopni Celsjusza) powoduje ośmiokrotnie większe ryzyko wystąpienia raka przełyku, natomiast picie napojów cieplejszych niż 60 stopni powoduje podwójnie większe ryzyko.
Jeszcze szersze i precyzyjniejsze badanie na ten temat przeprowadzili badacze z International Journal of Cancer. Nie pozostawia ono wątpliwości co do oddziaływania spożywania gorących napojów na stan zdrowia przełyku. Badanie przeprowadzono aż na 50 045 osobach w wieku od 40 do 75 lat, których obserwowano przez średnio 10 lat.
W trakcie obserwacji zidentyfikowano 317 nowych przypadków raka przełyku. Badanie również wykazało, że picie co najmniej 700 ml napojów dziennie w wyższej temperaturze (60°C lub więcej) wiązało się z 90-procentowym wzrostem ryzyka zachorowania na raka przełyku.
Podobną opinię wyraziła także Światowa Organizacja Zdrowia na podstawie opinii 23 naukowców z Międzynarodowej Agencji Badania Raka (IARC) z dziesięciu krajów. Badacze w poszukiwaniu związku między piciem gorącej kawy lub herbaty a zachorowalnością na raka przełyku, prześledzili i dokładnie przeanalizowali około 1000 różnych badań. Na tej podstawie doszli do takich samych wniosków, jak naukowcy z Teheranu oraz International Journal of Cancer.
Czy powyższe badania i wyciągnięte z nich wnioski oznaczają, że musisz raz na zawsze zrezygnować z picia ulubionej gorącej kawy i herbaty? Nie. Należy jednak zadbać o odpowiednią temperaturę napoju. Powinna ona wynosić nie więcej niż 60 stopni Celsjusza. Wtedy nie tylko unikniemy oparzeń gardła i przełyku, ale zminimalizujemy ryzyko zachorowania na nowotwór przełyku.
- Wiele osób lubi pić herbatę, kawę lub inne gorące napoje. Jednak według naszego raportu, picie bardzo gorącej herbaty może zwiększać ryzyko zachorowania na raka przełyku, dlatego zaleca się odczekanie, aż gorące napoje ostygną przed ich wypiciem - przekonuje jeden z autorów badań na ten temat dr Farhad Islami z American Cancer Society.
Temperaturę herbaty można sprawdzić na przykład za pomocą termometru do herbaty lub odstawić zaparzony napój na kilka minut przed wypiciem, aż jej temperatura spadnie poniżej 60 stopni. Naukowcy są zdania, że już 5 minut wystarczy, by świeżo zaparzona kawa lub herbata wystygła na tyle, aby nie zagrażać naszemu zdrowiu.