Bułeczki drożdżowe z cynamonem to doskonała propozycja na karnawałowy, zimowy deser z lekko świąteczną, korzenną nutą. Te "ślimaczki" są nie tylko bardzo smaczne, pulchne i aromatyczne, ale też bardzo efektownie się prezentują. Świetnie sprawdzą się jako dodatek do kawy lub poczęstunek dla gości.
Wypieki z cynamonem to nieodłączny element świąt Bożego Narodzenia w wielu polskich domach. Ale to wcale nie oznacza, że można jej jeść tylko w tym okresie! Przedłużmy sobie ten wyjątkowy czas choćby korzennymi, aromatycznymi wypiekami. Na karnawałowy deser doskonale sprawdzą się cynamonowe ślimaczki z ciasta drożdżowego.
Aby ciasto drożdżowe zawsze wychodziło idealne: puszyste, wilgotne i pięknie wyrastało, należy zwrócić uwagę nie tylko na odpowiednie proporcje składników, odpowiednie przygotowanie rozczynu z drożdży, a nawet... technikę wyrabiania ciasta.
Przede wszystkim wszystkie składniki do ciasta drożdżowego powinny być w takiej samej, pokojowej temperaturze. Wyjątkiem jest mleko do rozczynu, które powinno mieć temperaturę ok. 30-40 stopni. To optymalne warunki do tego, by drożdże uaktywniły się i zaczęły pięknie rosnąć. Rozczyn też powinien stać to wyrośnięcia w ciepłym miejscu.
Aby ciasto było puszyste i miękkie, koniecznie przesiej przez sitko mąkę przed wsypaniem do ciasta. Ta pozornie nieistotna czynność wpłynie na pulchność ciasta. Ciasto będzie smaczne i odpowiednio wilgotne, jeśli dodamy właściwą ilość oleju lub oliwy. Jeśli mamy wątpliwości, zawsze lepiej jest wlać trochę za dużo, niż trochę za mało. Zbyt mała ilość tłuszczu sprawi, że ciasto będzie twarde i zbite.
Kluczowe znaczenie ma wyrabianie ciasta. Jeśli korzystasz z pomocy robota, ciasto drożdżowe powinnaś wyrabiać specjalnym hakiem i zawsze na najniższych obrotach. Niestety, najbardziej miękkie i puszyste ciasto będzie wtedy, gdy wyrobimy je ręcznie. Trwa to znacznie dłużej i jest czasochłonne, natomiast efekt rekompensuje spędzony na wyrabianiu czas. Ważna jest także technika wyrabiania ciasta. W tej czynności chodzi o to, by dokładnie wymieszać składniki oraz o to, aby wprowadzić do ciasta jak najwięcej powietrza, które nada mu pulchności. Aby tak się stało, ciasto należy zawsze wyrabiać od zewnątrz naczynia do środka "zbierając" ciasto z dołu i przekładając je od góry do środka.
Wyrobione ciasto należy przykryć lnianą ściereczką i pozostawić - to ważne - w ciepłym i przewiewnym miejscu. Nie może być jednak gorąco, bo ciasto zacznie się zsychać, więc wstawienie cista nawet do lekko nagrzanego piekarnika nie jest dobrym pomysłem.
Składniki:
Sposób przygotowania: