Neurastenia to najczęściej występujący rodzaj nerwicy. Jakie daje objawy i kto jest najbardziej narażony na wystąpienie choroby? Jak zapobiegać i leczyć neurastenię? Wypróbuj domowe kuracje i zdrową dietę, które pomogą złagodzić dolegliwości. Sprawdź, co robić i co jeść przy neurastenii.
Spis treści
Do neurastenii przyczynia się przewlekły stres, napięcie psychiczne, brak odpoczynku i regeneracji sił. Nieleczona może prowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych bądź neurologicznych.
Zwana jest też nerwicą wegetatywną. Uważana jest za najczęściej występujący rodzaj nerwicy.
Jej trzy typowe odmiany to:
Potrafi dawać szereg objawów – takich, jak lęk, uczucie rozbicia, problemy z koncentracją, obniżenie libido, drażliwość, wybuchy złości, nadreaktywność na bodźce, kołatania serca, problemy żołądkowo-jelitowe albo bóle głowy, uczucie przewlekłego zmęczenia i szybkie opadanie z sił nawet przy minimalnym wysiłku.
Cierpią na nią najczęściej osoby, które doświadczają długotrwałego, silnego stresu, np. wykonujące odpowiedzialną pracę, znajdujące się pod wypływem ogromnej ilości bodźców działających na układ nerwowy i przeciążających ciało, u osób przeciążonych pracą, zestresowanych, przeżywających trudne sytuacje życiowe. Przestymulowanie układu nerwowego oraz ciała sprawia, że organizm nie jest w stanie przyjąć kolejnej dawki obciążających bodźców i występują coraz silniejsze objawy.
Często leczenie wymaga farmakoterapii i psychoterapii, jednak istnieje wiele naturalnych sposobów, by złagodzić dolegliwości, pozbyć się neurastenii lub jej zapobiegać.
Poważną neurastenię leczy się zwykle farmakologią i psychoterapią. Istnieje jednak wiele naturalnych metod, które mogą złagodzić symptomy oraz zapobiegać powstawaniu schorzenia. Aby złagodzić objawy choroby, rozmawiaj z bliskimi i przyjaciółmi o swoich kłopotach – to działa regulująco na stan ducha.
Sięgaj po herbatki z czarnego bzu lub dziurawca. Zmniejszą uczucie niepokoju i wahania na- stroju. Łyżeczkę suszu zalej szklanką wrzątku, zaparzaj 10 minut. Pij małymi łykami 2 razy na dobę.
Olejki: geraniowy, lawendowy czy bazyliowy koją lęki i napięcia, wyciszają, ułatwiają zasypianie, regulują pracę serca, poprawiają koncentrację. Do wanny z ciepłą wodą dodaj 25 kropli olejku. Zażywaj kąpieli przez 20 minut.
Dobrym sposobem na rozluźnienie są ziołowe kąpiele stóp. Wsyp do garnka po łyżce suszu z chmielu, kozłka lekarskiego, waleriany i lawendy. Zalej 2 szklankami zimnej wody i doprowadź do wrzenia. Gotuj 4 minuty, po czym wlej wywar do miski z ciepłą wodą. Zamocz stopy na 10 minut.
Usiądź w ustronnym miejscu z wyprostowanym kręgosłupem, jedną dłoń połóż na brzuchu, a drugą na klatce piersiowej. Weź głęboki wdech przez nos, po czym powoli wydychaj powietrze ustami. Skupiaj się wyłącznie na tej czynności. Powtarzaj ćwiczenie przez kilka minut. Twoje ciało się rozluźni, a Ty – uspokoisz.
Każdego dnia przez minimum pół godziny uprawiaj umiarkowaną gimnastykę, np. nordic walking, pływanie. Ruch podnosi poziom tzw. hormonów szczęścia oraz rozluźnia napięte mięśnie.
Powinna zawierać produkty bogate w kwasy omega-3, lecytynę, białko, niezbędne witaminy, mikroelementy i antyoksydanty, które to podnoszą poziom neuroprzekaźników w mózgu, a tym samym rozluźniają i poprawiają samopoczucie. Znajdziesz je w tłustych, morskich rybach, olejach roślinnych, migdałach, jajkach, wątróbce, soi, fasoli, nabiale.
Nie zapominaj też o owocach i warzywach, chudym mięsie oraz gruboziarnistym pieczywie, brązowym ryżu i kaszach.
Pij zieloną herbatę oraz kakao surowe na wodzie, dodawaj do potraw cząber, majeranek, oregano, sezam – dzięki zawartości magnezu niwelują skutki stresu.
Postaw na takie przyprawy, jak imbir, ostra papryka, chili, czarny pieprz, kurkuma – obfitują w kapsaicynę, substancję, która pobudza produkcję endorfin odpowiedzialnych za dobre samopoczucie.
Dosypuj też do napojów i dań cynamon, kardamon, gałkę muszkatołową. Usprawniają krążenie i dotleniają mózg, dzięki czemu zwiększa się produkcja dopaminy i serotoniny niezbędnych do utrzymania pozytywnego nastroju.