Zimą dłonie bardzo często robią się suche, szorstkie, zaczerwienione i popękane. Przy paznokciach boleśnie zadziera się też skóra. To wszystko jest wynikiem przesuszenia lub odmrożenia skóry na dłoniach z powodu zimna, mrozu i wiatru. Jak temu zapobiegać? Wystarczy zadbać o dobre codzienne nawyki i pielęgnację dłoni zimą. A na już podrażnioną skórę pomogą proste domowe kuracje.
Spis treści
Delikatna skóra dłoni jest niemal całkowicie pozbawiona gruczołów łojowych i nie potrafi sama obronić się przed wiatrem i mrozem. Wystarczy jeden spacer bez rękawiczek, by zrobiła się szorstka, zaczerwieniona, a nawet popękana. Na szczęście, jest kilka skutecznych sposobów na zniszczone dłonie, w tym domowych kuracji i dobrych nawyków, które sprawią, że skóra znów będzie pięknie i zdrowo wyglądać.
Szorstkie i przesuszone dłonie to standard, szczególnie zimą. Nasza skóra źle znosi nagłe ochłodzenie, mróz i zimny, silny wiatr. Pod wpływem tych czynników i nieprawidłowej pielęgnacji dłonie stają się przesuszone i szorstkie. Można jednak temu zapobiegać i sprawić, że skóra będzie nawilżona i gładka.
Ciepła woda zapobiega przesuszaniu skóry
Z temperaturą wody łatwo przesadzić zwłaszcza tuż po powrocie z zewnątrz, gdy jesteś zmarznięta i chcesz się szybko ogrzać, myjąc ręce. Warto się jednak powstrzymać i umyć je w lekko tylko ciepłej wodzie, ponieważ gorąca jeszcze bardziej wysuszy skórę.
Emolient zamiast mydła pielęgnuje dłonie
Zwykłe mydło (zwłaszcza takie w płynie) będzie bardzo wysuszało naskórek. Skutecznym sposobem na zniszczone dłonie jest sięgnięcie po emolient do mycia (kupisz go w aptekach i drogeriach) lub płyn z naturalnymi olejkami wysoko na liście składników. Świetnie sprawdzą się też mydła w kostkach przeznaczone dla alergików (są znacznie łagodniejsze dla skóry).
Dokładnie osuszanie dłoni zapobiega przesuszaniu
Nie wystawiaj dłoni na silny mróz przez 15 minut po kontakcie z wodą. Mikrocząsteczki wody znajdujące się w naskórku, na skutek zamarzania mogą wywołać mikrouszkodzenia, pękanie i pierzchnięcie skóry.
Kąpiel w oliwie na suche i szorstkie dłonie
Szorstkim i przesuszonym dłoniom pomoże kąpiel w ciepłej oliwie stosowana co drugi dzień, na przemian z kąpielą w siemieniu lnianym: 1/3 szklanki ziarenek zalej dwiema szklankami wody i gotuj na wolnym ogniu przez 15 minut. Zostaw do przestygnięcia. W takim letnim kleiku mocz dłonie przez 10 minut (w oliwie przez 15 minut). Po żadnym z tych zabiegów nie myj skóry, tylko osusz papierowym ręcznikiem.
Zaczerwieniona i spuchnięta skóra dłoni może świadczyć o lekkim odmrożeniu. Niestety, raz odmrożone dłonie będą dużo bardziej podatne na wpływ czynników zewnętrznych. Jak zapobiegać odmrożeniom i jak pomóc już zaczerwienionym i opuchniętym dłoniom?
Stopniowe ocieplanie dłoni zapobiega odmrożeniu
Wracając do domu po pobycie na zimnym powietrzu koniecznie ocieplaj je stopniowo (nie pocieraj, nie wkładaj pod gorącą wodę, nie kładź na kaloryferze), by uniknąć dodatkowego podrażnienia. Gdy będą już rozgrzane, wsmaruj w nie krem natłuszczający, aby zregenerować skórę.
Zimowy krem ochroni dłonie przez mrozem i wiatrem
Skutecznym sposobem na zniszczone dłonie, które łatwo przemarzają jest używanie (na zewnątrz i przy niskich temperaturach) kremu tzw. zimowego (do rąk lub do twarzy), który dokładnie je otuli i ochroni przed wiatrem i mrozem.
Dwie pary rękawiczek zapobiegną odmrożeniu dłoni
Najpierw cienką, dobrze przylegającą do skóry (najlepiej z dodatkiem wełny), a na wierzch drugą, nieco luźniejszą. To świetny sposób również dla osób z osłabionym krążeniem i chorymi stawami.
Kompres z maści kamforowej na zaczerwienione dłonie
Jeśli nie masz uszkodzonego naskórka, zastosuj kompres z maści kamforowej, która rozgrzewa i łagodzi ból. Nie używaj jej jednak zbyt często, bo po wielokrotnym i nie rozłożonym w czasie wcieraniu może spowodować zapalenie skóry.
Aby zapobiegać bolesnemu pękaniu dłoni zimą, powinnaś je jak najczęściej i obficie natłuszczać. Nie rozstawaj się ze specjalnym kremem do rąk, skuteczna będzie też wazelina i maski.
Częste stosowanie kremu do rąk zapobiegnie pękaniu
Gdy oprócz szorstkich, odstających skórek na wierzchu dłoni (zwłaszcza w okolicach nasady palców, na kostkach) zauważysz czerwone pęknięcia, to ostatni moment na ratowanie bariery ochronnej skóry. Kremu do rąk używaj nie tylko przed snem, ale też przed wyjściem z domu i po każdym umyciu rąk. Dlatego jeden krem zawsze warto mieć na szafce nocnej, drugi w torebce, a trzeci w łazience. Raz w tygodniu do dłoni użyj takiego samego pilingu, jak do twarzy.
Jak wybrać dobry krem? W składzie szukaj witamin, olejków i maseł roślinnych. Szybkie wchłanianie się i piękny zapach, oczywiście, są mile widziane, ale gdy nakładasz krem pod rękawiczki lub na noc, nie jest to warunek konieczny.
Wazelina i maski natłuszczą dłonie
Dobrym sposobem na zniszczone dłonie, które popękały na mrozie i wietrze jest zafundowanie im (przynajmniej dwa razy w tygodniu) dodatkowego zastrzyku nawilżenia i natłuszczenia: wazelinę lub kremową maskę (najlepiej taką w postaci rękawiczek) zostaw na całą noc.
Maska z miodem na popękane dłonie
Co trzeci dzień przygotuj sobie maskę z łyżeczki płynnego miodu i zawartości dwóch kapsułek witaminy A+E. Mieszanką posmaruj skórę dłoni, zawiń w folię spożywczą i zostaw na 20 minut. Spłucz letnią wodą i wsmaruj krem.
Bolesne zadzieranie się skóry przy paznokciach spowodowane jest przesuszaniem się skóry na dłoniach. Możesz im zapobiec nawilżając dłonie, a same zadziory zmiękczaj i usuwaj po namoczeniu.
Oliwki do paznokci zapobiegną bolesnym zadziorkom
Kłujące, sterczące zadziorki, które zaczepiają o ubranie, oraz łamliwe paznokcie to też efekt przesuszenia skóry dłoni. Zapobiegniesz im używając kilka razy w ciągu dnia plus na noc oliwki lub serum do skórek i paznokci.
Nie usuwaj bolesnych zadziorków na sucho
Wycinając je lub wyrywając bez przygotowania możesz spowodować głębokie uszkodzenie skóry. Najlepszym sposobem na zniszczone dłonie z zadziorkami jest dobre ich zmiękczenie przed zabiegiem. Posmaruj skórę dookoła płytek preparatem do usuwania skórek albo namocz palce w kąpieli, a dopiero potem bardzo ostrożnie wytnij zadziorki ostrymi cążkami.
Domowy sposób na bolesne zadziorki
Kąpiel w wodzie z szarym mydłem genialnie ułatwi pozbycie się zadziorków. Wystarczą dwa grube wiórki mydła (ukrojone nożem) rozpuszczone w szklance ciepłej wody. W kąpieli trzymaj same palce, a po kwadransie opłucz dłonie i usuń skórki. Na koniec wsmaruj w płytki odrobinę oliwy lub nawet zwykłego oleju i zostaw go na skórze na noc.