Gdy na dworze skórę atakuje wiatr, mróz i smog, a w domu suche powietrze, łatwo o podrażnienia czy przesuszenie. Pomogą odpowiednie kosmetyki.
Zimowe kosmetyki – ochrona twrzy i dłoni
Najważniejsza jest ochrona twarzy, bo to ona jest najbardziej narażona na działanie zewnętrznych czynników. W drugiej kolejności musimy zadbać o dłonie, bo choć zakładamy rękawiczki, często je też zdejmujemy. Preparaty z dobrymi składnikami są niezbędne.
- Do twarzy wybieramy krem tłusty lub półtłusty na bazie oliwy
- lub oleju (np. masła shea, kawowego, babassu, awokado, z orzechów laskowych, rokitnikowego czy konopnego). Dobrze, by zawierał lanolinę, odżywcze wit. E i B5 uzupełniające warstwę tłuszczową skóry lipidy lub ceramidy.
- Jeśli wybieramy się na długi spacer, wskazane jest też, by krem miał filtry przeciwsłoneczne UV (nawet jeśli nie widzimy słońca, dociera ono zza chmur).
- Jeśli nie mamy cery tłustej (a pewnie nie) krem może także zawierać wazelinę lub parafinę.
- Makijaż może być dodatkową warstwą, która wzmocni ochronę skóry. Jeśli lubimy nadające kolor kremy BB lub CC (mocniej kryjące niż BB), zimą stosujmy je na krem pielęgnacyjny. Jeśli stosujemy podkłady, wybierajmy te o gęstej formule. Tylko uważajmy, by nie powstał efekt maski (wklepujmy oszczędnie). Na usta nakładajmy pomadkę lub balsam z woskiem pszczelim (jeśli nie lubimy malować ust, bezbarwną).
- Do dłoni wybierzmy krem, który nie zawiera wody. Za to zawiera glicerynę lub olej arganowy albo mocznik czy wit. A, E i F.
- Gdy już twarz się rozgrzeje, nałóżmy krem nawilżający. Powinien zawierać jak najwięcej składników nawilżających, np. wit. A i E, enzymy, flawonoidy, kwas hialuronowy i łagodzących, np. zieloną herbatę, wyciągi z alg, żeń-szenia czy nagietka.
- Do ust i dłoni użyjmy tych samych kosmetyków, których używałyśmy przed wyjściem.
Kosmetyki na zimę – oczyszczanie
- Do mycia twarzy czy demakijażu używajmy delikatnych kosmetyków, które nie zawierają substancji przesuszających i podrażniających, jak SLES czy SLS.
- Zimą najkorzystniejsze będą płyny micelarne zawierające oleje, np. arganowy czy jojoba, które zmyją nawet wodoodporne kosmetyki bez mocnego tarcia skóry.
- Jeśli wolimy toniki, wybierzmy te z łagodzącymi substancjami, np. aloesem lub z wyciągiem z lilii.
Kosmetyki na zimę – pielęgnacja na noc
Krem na noc powinien mieć właściwości i regenerujące, i przeciwzmarszczkowe. W odwodnionej skórze łatwiej tworzą się zmarszczki.
- Szukajmy kremów, które zawierają 2-3 z podanych składników działających przeciwzmarszczkowo, np. koenzym Q10, fitoestrogeny, retinol, wit. E i C, peptydy, akwaporyny, kwas hialuronowy.
- Warto, by krem zawierał też ekstrakt z owsa, pszenicy czy bawełny, które pobudzają skórę do regeneracji.