W przypadku hemoroidów zadziałaj szybko, aby te proste zmiany przyniosły Ci wyraźną ulgę. Możesz sięgnąć po jeden z preparatów na żylaki odbytu, dostępnych w aptece bez recepty. Maści czy czopki przyniosą doraźną ulgę, jednak na dłuższą metę może pomóc jedynie zmiana codziennych nawyków. Dowiedz się, co robić, a czego unikać, by złagodzić problemy z hemoroidami.
Tryb życia, jaki prowadzisz, ma wpływ na rozwój hemoroidów i nasilenie związanych z nimi dolegliwości, takich jak ból, świąd, pieczenie. Dlatego, zanim problem się zaostrzy, wprowadź kilka codziennych nawyków przeciwdziałających chorobie.
1. Podnóżek w toalecie
Aby stolec mógł swobodnie przemieszczać się w jelitach, a układ żylny nie był przeciążany, najlepsza podczas wypróżniania jest tzw. pozycja kuczna. Wystarczy, że pochylisz lekko tułów do przodu, a nogi umieścisz na stołeczku przystawionym do muszli.
2. Płatki zbożowe oraz warzywa
Zawierają sporo błonnika, który przeciwdziała zaparciom sprzyjającym hemoroidom. Dzięki niemu jelita sprawniej pracują i łatwiej jest się wypróżniać.
3. Unikanie długiego siedzenia
Przebywanie przez wiele godzin w pozycji siedzącej powoduje zaburzenia ciśnienia w układzie żylnym w okolicy odbytu. Nawet jeżeli musisz siedzieć dłużej niż 30 minut, zrób sobie krótką przerwę na ćwiczenia. Pomaszeruj w miejscu, wykonaj kilka skłonów, przysiadów.
4. Torba na kółkach
Pomaga uniknąć dźwigania ciężarów. Przy hemoroidach jest ono niewskazane – zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej i nasila dolegliwości.
5. Ziołowe nasiadówki
Pomocne są nasiadówki m.in. z kory dębu, rumianku, krwawnika czy nagietka. Działają przeciwzapalnie, ściągająco, a ciepło redukuje napięcie mięśni zwieraczy.
6. Mycie po każdym wypróżnieniu
Okolice odbytu najlepiej myć samą wodą lub z dodatkiem szarego mydła czy płynu do higieny intymnej. Zawsze trzeba dokładnie się osuszyć. Możesz na koniec zastosować preparat na hemoroidy w postaci maści czy kremu.
7. Poduszka z dziurką
Przypomina kształtem pierścień. Używaj jej, oglądając film przed telewizorem, pracując za biurkiem oraz podczas posiłków. Zmniejsza ucisk na okolicę odbytu i krocze.
8. Noszenie bawełnianej bielizny
Rajstopy, obcisłe spodnie, i bielizna ze sztucznych materiałów sprzyjają zatrzymywaniu wilgoci w okolicy odbytu. To nasila pieczenie i świąd.