Oczy są nie tylko zwierciadłem duszy, ale też zdrowia naszego organizmu. Lekarz okulista może podczas rutynowego badania zauważyć pewne niepokojące objawy, które są ściśle związane z chorobami dotyczącymi całego organizmu. Co więcej, niektóre z trapiących cię problemów zdrowotnych możesz dostrzec też sama. O czym świadczą zmiany w oku?
Spis treści
Irydolodzy twierdzą, że niemal wszystkie schorzenia, jakie trapią organizm można zobaczyć w tęczówce, gałce ocznej czy źrenicy! Są w stanie na podstawie zaobserwowanych szczegółów postawić diagnozę, a nawet przewidzieć schorzenia, które mogą pojawić się w przyszłości. Nie wszystkich to przekonuje, bo irydologia to jeden z działów medycyny niekonwencjonalnej. Ale niektóre choroby naprawdę można zobaczyć w oczach. Niektóre zmiany świadczące o chorobie możesz zauważyć sama, inne dostrzeże dopiero okulista podczas rutynowego badania.
Aby rozpoznać objawy tej choroby czasem wystarczy spojrzeć w lustro. Zaczerwienione spojówki są często objawem uczulenia na pyłki drzew i traw. To widoczny efekt działania histaminy, która jest uwalniana po kontakcie z alergenem. Innym charakterystyczne symptomy to swędzenie w kącikach oczu, przekrwione białka i uczucie piasku pod powiekami.
Jakie badania należy wykonać?
Potrzebne ci będzie skierowanie do alergologa, który zleci ci testy skórne.
Ta powszechna choroba cywilizacyjna powoduje zmiany również w gałce ocznej. Aby dostrzec objawy cukrzycy potrzebne jest badania dna oka. Okulista może zauważyć nieregularną szerokość naczyń krwionośnych – żyłki poszerzone są tylko w niektórych miejscach. To jeden z pierwszych symptomów retinopatii cukrzycowej, która może doprowadzić nawet do utraty wzroku. Zdarza się też cukrzycowy obrzęk plamki żółtej, który jest przyczyną pogorszenia widzenia.
Jakie badania należy wykonać?
Już małe zmiany wykryte przez okulistę, powinny cię skłonić do zbadania poziomu cukru na czczo, jeśli wynik będzie wyższy niż 99 mg/dl, weź skierowanie do diabetologa.
Zbyt wysokie ciśnienie ma co trzeci dorosły Polak, przy czym dość często ta choroba rozpoznawana jest właśnie przez okulistę. Jakie objawy mogą świadczyć o nadciśnieniu? Najczęściej jest to tzw. efekt miedzianego drutu. To zgrubiałe pod wpływem wysokiego ciśnienia ściany tętniczek, które przybierają kolor miedziany. Inny zauważalny w badaniu okulistycznym symptom to tzw. retinopatia nadciśnieniowa. Naczynia, w których krew ulega zastojom, mają wówczas srebrną barwę.
Jakie badania należy wykonać?
Zacznij regularnie mierzyć sobie ciśnienie krwi, a jeśli uzyskasz wyniki powyżej 140/90 mm/Hg idź do internisty lub kardiologa.
Ten narząd ma wpływ na cały organizm, w tym także i wzrok. Problemy z oczami pojawiają się zarówno przy nadczynności, jak i niedoczynności tarczycy. U osób z niedoczynnością charakterystyczne jest niedostateczne nawilżenie oczu (zespół suchego oka) oraz zaburzenia ostrości widzenia. Objawem świadczącym o nadmiernej pracy tego gruczołu jest wytrzeszcz oka (lub obojga oczu) w przebiegu choroby Gravesa-Basedowa.
Jakie badania należy wykonać?
Koniecznie trzeba sprawdzić poziom hormonu TSH oraz stężenie tyroksyny i trójjodotyroniny.
Zwykle objawiają się one bólem pod prawym żebrem czy kłopotami trawiennymi. Ale czasem sygnałem kłopotów może być... kolor białek oczu – przyjrzyj się im uważnie. U różnych osób mogą one mieć różne odcienie, ale zawsze są mniej lub bardziej białe. Jeśli przyjmują zabarwienie żółtawe, jest to powód do niepokoju. Taki objaw może mieć związek z podwyższonym poziomem bilirubiny we krwi, a to wskazuje np. na zapalenie lub uszkodzenie wątroby.
Jakie badania należy wykonać?
Najlepiej zacząć od wykonania prób wątrobowych (AlAT, AspAT, GGTP), a jeśli wykażą nieprawidłowości umówić się na USG jamy brzusznej.
Objawy nieprawidłowego poziomu cholesterolu można zauważyć zarówno wewnątrz oczu, jak i na skórze wokół nich. Na co warto zwrócić uwagę? Niepokojące są żółtawe plamki w naczyniach włosowatych w siatkówce oka widoczne podczas badania okulistycznego. O nadmiarze cholesterolu świadczą też kępki żółte (tzw. żółtaki), czyli niewielkie grudki na skórze w okolicy oczu, które mogą występować pojedynczo lub w skupiskach.
Jakie badania należy wykonać?
Warto oznaczyć stężenie cholesterolu całkowitego oraz z podziałem na frakcje HDL i LDL, a także poziom trójglicerydów.
Chorując na nadciśnienie znajdujesz się w grupie osób, które mają zwiększone ryzyko takich chorób okulistycznych, jak jaskra czy zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Poziom cukru a zaćma Udowodniono, że u pacjentów z cukrzycą szybciej rozwija się zaćma, a co ciekawe częściej zdarza się też jęczmień.