Cienie pod oczami to coś, czego zwykle nie chcemy zaakceptować w naszym wyglądzie. I trudno się dziwić, bo zasinienia na dolnej powiece dodają nam lat i sprawiają, że wyglądamy na zmęczone lub chore – nawet jeśli czujemy się świetnie. Dowiedz się, jakie są przyczyny cieni pod oczami i w jaki sposób skutecznie je rozjaśnić.
Cienie pod oczami – ten niewielki, ale uporczywy problem, z którym boryka się wiele kobiet, może stać się prawdziwym utrapieniem. Ciemne podkówki pod oczami sprawiają, że wyglądamy na zmęczone, niezdrowe, a nawet starsze – nawet jeśli czujemy się świeże i pełne energii.
Często nie, ale mogą zdradzać pewne nawyki czy problemy, takie jak brak snu, niewłaściwe odżywianie czy ekspozycja na słońce. Bez względu na przyczynę, jest wiele metod, aby skutecznie rozjaśnić, zredukować i pozbyć się cieni pod oczami, a tym samym poprawić nasz wygląd i samopoczucie. Ten artykuł służy jako przewodnik, który pomoże Ci zrozumieć, co to są cienie pod oczami, dlaczego się pojawiają, oraz jak z nimi walczyć.
Wydaje ci się, że nie masz na to wpływu? Właśnie że masz! Wysypiaj się i poświęć trochę uwagi okolicom oczu, a efekty miło cię zaskoczą. Bez cieni pod oczami, z promienną skórą i spojrzeniem będziesz wyglądała na wypoczętą i młodszą. Jest więc o co zawalczyć.
Jeśli od dawna bezskutecznie walczysz z cieniami pod oczami, na pewno spotkałaś się z opinią, że niewiele można na nie poradzić, że taka już nasza uroda. Jest w tym trochę prawdy, bo skłonność do powstawania cieni pod oczami może być dziedziczona genetycznie. Jeśli twoi rodzice mają ciemne podkówki pod oczami, prawdopodobnie ty też będziesz je mieć. Genetyka, to oczywiście nie wszystko. Oto najczęstsze przyczyny cieni pod oczami:
Cienie pod oczami są więc efektem kombinacji różnych czynników, w tym koloru skóry, prześwitu naczyń krwionośnych, gęstości i grubości skóry, a także kształtu i położenia oczodołów.
Pamiętaj, że zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dermatologiem, jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany na swojej skórze.
Istnieje wiele metod pielęgnacji skóry i zabiegów medycyny estetycznej, które mogą pomóc rozjaśnić cienie pod oczami. Oto kilka przykładów:
Kremy i sera, które są stworzone specjalnie do rozjaśniania cieni pod oczami. Mogą one zawierać składniki takie jak retinol, witamina C, arnika, kofeina czy kwas hialuronowy, które pomagają redukować cienie i obrzęki.
Zimne kompresy mogą pomóc zmniejszyć obrzęk i cienie pod oczami. Łyżeczkę zielonej herbaty lub kwiatów lipy zalej szklanką gorącej wody. Gdy naciągnie, napar przecedź. W zimnym zamocz waciki i połóż na zamknięte oczy na 5 min.
Regularny sen, zdrowa dieta, unikanie alkoholu i tytoniu oraz picie dużej ilości wody mogą przyczynić się do poprawy wyglądu skóry pod oczami. Wysypiaj się i chodź na spacery. Niedosypianie i niedotlenienie to powód cieni i obrzęków.
Delikatny masaż wokół oczu może pomóc poprawić krążenie i zredukować zastój krwi, który może powodować ciemnienie skóry. Najpierw opuszkami palców wskazujących delikatnie uciskaj miejsca pod oczami (od nasady nosa do zewnętrznych kącików). Potem lekko wymasuj skórę. Zataczaj palcami kółeczka – od wewnętrznego kącika oczu, wzdłuż brwi, a potem nad kością policzkową do nosa. Staraj się nie rozciągać skóry.
Laserowe zabiegi rozjaśniające mogą pomóc w leczeniu hiperpigmentacji skóry pod oczami.
Wypełniacze – w niektórych przypadkach, cienie pod oczami są spowodowane utratą tłuszczu w tej okolicy. Wypełniacze, takie jak kwas hialuronowy, mogą być użyte do dodania objętości i zredukowania cieni.
Intensywne źródło światła (IPL) – jest to procedura, w której stosuje się światło o różnych długościach fal, m.in. do rozjaśniania przebarwień, w tym ciemnych kręgów pod oczami.
Ten owocowo-warzywny okład stosuj przez 3 dni. Powtarzaj co 2-3 tyg. Pół pęczka natki pietruszki drobno posiekaj. Zalej w miseczce 1/2 szklanki wrzątku. Przykryj. W zimnym zanurz plaster ananasa przekrojony na pół. Po 10 min połóż go pod oczy. Zdejmij po 10 min. Napar odcedź i schowaj do lodówki (wystarczy na 3 dni).
Zetrzyj 3 ziemniaki i ogórek, połącz z łyżeczką octu jabłkowego i soku z cytryny. Włóż do lodówki na 30 minut. Wyjmij i nałóż część na powieki. Po 10 minutach zmień okład na nowy, chłodny, wykorzystując resztę masy. Spłucz letnią wodą i zimnym naparem z herbaty.
Połówkę awokado zmiksuj z łyżeczką miodu i 4 kroplami oleju słonecznikowego. Schłodzoną masę rozsmaruj pod oczami. Po 5 min delikatnie zmyj ciepłą wodą, osusz i delikatnie wymasuj schłodzoną wcześniej w lodówce łyżeczką.
Wymieszaj 2 łyżki tłustego mleka z łyżką sody oczyszczonej. Papkę rozprowadź na skórze pod oczami. Po 10 min zmyj chłodną wodą.