Cały czas jest Ci zimno, nawet gdy masz na sobie ciepłe ubranie? Uczucie zimna wcale nie musi być związane z temperaturą! Okazuje się, że częste marznięcie, np. ciągle zimne dłonie i stopy, mogą być sygnałem choroby, np. niedoczynności tarczycy, lub niedoborów ważnych składników w organizmie, takich jak żelazo i witamina B12.
Spis treści
Kobiety marzną szybciej niż mężczyźni. Dzieje się tak dlatego, że naskórek kobiety jest do 15 procent cieńszy niż naskórek mężczyzny – dlatego szybciej marzniesz, podczas gdy w takich samych warunkach mężczyźnie może być ciepło. Jeśli jednak masz zimne stopy i dłonie niezależnie od tego, jaka temperatura panuje na zewnątrz, przyczyna może być związana z Twoim zdrowiem i lepiej jej nie bagatelizować. Jest to szczególnie prawdopodobne, jeśli oprócz marznięcia czujesz też zmęczenie i wyczerpanie. To jasny sygnał, żeby odwiedzić lekarza i wykonać badania kontrolne: m.in. morfologię krwi, hormony tarczycy, oznaczenie poziomu żelaza i ferrytyny oraz witaminy B12. Podpowiadamy, skąd się bierze ciągłe uczucie zimna.
Tarczyca to swoiste centrum dowodzenia. Bez niej żaden proces w organizmie nie mógłby przebiegać prawidłowo. Hormony, które wytwarza (tyroksynę – T4 i trójjodotyroninę – T3), kontrolują i regulują wiele procesów zachodzących w organizmie. Przede wszystkim stymulują metabolizm, czyli aktywność życiową. Wpływają na temperaturę ciała i pracę serca. Jeśli tarczyca nie wydziela wystarczającej ilości hormonów, metabolizm zwalnia, spada poziom energii w organizmie i odczuwamy zimno. Każdy, kto zaobserwuje u siebie dodatkowe objawy, takie jak suchość skóry, ciągłe zmęczenie, wypadanie włosów czy chrypkę, powinien poddać się kontroli lekarskiej, ponieważ są to możliwe oznaki niedoczynności tarczycy. Na podstawie wywiadu lekarz zdecyduje, które badania wykonać. Może zlecić nam badanie krwi z oznaczeniem stężenia TSH, wolnych hormonów tarczycy, czyli T3 oraz T4, a także stężenia przeciwciał anty-TPO, anty-TG i TRAb.
Ciągłe marznięcie, któremu towarzyszą też częste przeziębienia, może być związane z niedoborem witaminy B12. Jest ona nam potrzebna do tworzenia czerwonych krwinek, które zaopatrują organizm w tlen. Jeśli brakuje nam tlenu, stajemy się zmęczeni, a przede wszystkim bardziej wrażliwi na zimno.
Na niedobory witaminy B12 narażeni są wegetarianie i weganie, którzy powinny ją suplementować (w dawce 100-250 μg), gdy tylko odstawią mięso (ma najwięcej witaminy B12). To zapobiegnie ciągłemu uczuciu zimna i osłabieniu. Farmaceuci zalecają suplementy w postaci Metylokobalaminy. Sięgaj też po żywność (soki, płatki) z dodatkiem B12.
Jedynym naturalnym źródłem witaminy B12 są produkty pochodzenia zwierzęcego, czyli mięso, jaja i przetwory mleczne. O ile nie jesteś na diecie wegańskiej, która wyklucza takie produkty, szybko możesz uzupełnić braki witaminy B12 w codziennych posiłkach. Odpowiednią ilość witaminy, która pokrywa dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka, zawiera na przykład 150 g sera edamskiego, 100 g sera camembert, 300 g sera twarogowego lub 100 g łososia, 75 g tuńczyka lub 150 g filetu wołowego.
Jeśli jesteś na diecie wegetariańskiej, wegańskiej lub intensywnie się odchudzasz, idź do lekarza, aby sprawdzić, czy rzeczywiście masz niedobór witaminy B12. Wystarczy zrobić badanie z krwi (na czczo). Przy wyniku >89 pmol/l (120 ng/l) lekarz kieruje na test wchłaniania (test Schillinga). Jeśli lekarz stwierdzi niedobory wit. B12, przepisze Ci odpowiednie suplementy diety, dzięki którym będziesz lepiej dotleniona i mniej narażona na odczuwanie zimna.
Jeśli ciągle jest ci zimno, szybko się męczysz, a wejście po schodach kończy się zadyszką, możesz mieć niedokrwistość z niedoboru żelaza. Dzieje się tak u pań, które mają np. zbyt obfite miesiączki. Żelazo jest ważne dla krążenia krwi i dostarczania tlenu w naszym organizmie. Gdy zapasy tego pierwiastka są wyczerpane, pojawiają się charakterystyczne objawy: ciągłe uczucie zimna, zmęczenie mimo snu, bladość skóry. Dzieje się tak, ponieważ termoregulacja organizmu nie funkcjonuje już prawidłowo.
Główne źródła żelaza to: mięso, nasiona roślin strączkowych, zboża i nasiona. Organizm może lepiej wykorzystać żelazo, jeśli jest ono przyjmowane w połączeniu z witaminą C (np. z pomarańczy, czerwonej papryki itp.). Preparaty z żelazem przyjmuj na czczo lub godzinę przed posiłkiem, obowiązkowo 2 godz. przed lub 4 godz. po zażyciu innych leków. Nie popijaj ich herbatą ani kawą.
Wskazówka: Stężenie żelaza bada się, wykonując morfologię (nie musisz być na czczo). Jednocześnie oznacza się także stężenie: ferrytyny, transferyny oraz całkowitej i utajonej zdolności wiązania żelaza (TIBC, UIBC).