Oznaki toksycznego związku są charakterystyczne, ale zwykle upływa sporo czasu, zanim zorientujemy się, że tkwimy w nim po uszy. Dobre relacje służą ludziom, złe – niszczą ich. Lekceważenie przez partnera, kłamstwa, agresja to ewidentne sygnały, że jesteśmy krzywdzone, ale nie jedyne. Po czym poznać toksyczny związek i jak się z niego uwolnić?
W niedobrym związku osoba, której bardziej na nim zależy, płaci wysoką cenę za upragnione „bycie z kimś”. W zamian za rzadkie miłe chwile, znosi lekceważenie, czasem kłamstwa, a niekiedy agresję. Traci przez to poczucie własnej wartości, cierpi psychicznie. Zaczyna też chorować fizycznie: tacy ludzie często mają nadciśnienie, skarżą się też na ból w klatce piersiowej. Mimo to latami łudzą się, że... nic się nie dzieje. A jaki jest twój związek? Oto kilka oznak, że relacja, w której tkwisz, nie jest w porządku.
Zawsze wspierasz partnera, ale gdy ty jesteś w potrzebie – masz problemy w pracy, chorujesz, musisz się zaopiekować chorym rodzicem – on nie dostrzega twoich kłopotów albo okazuje się, że ma inne ważne sprawy, które go absorbują i brakuje mu czasu dla ciebie. Nie możesz na niego liczyć.
Nie chodzi tu o zwyczajne sprzeczki, tylko nieustanne rozdrażnienie, sytuację, gdy cokolwiek powiesz lub zrobisz, jest źle. Obwinia cię o niepowodzenia, okazuje wrogość. Taka złość czasem przechodzi w przemoc fizyczną, która nie musi oznaczać bicia, może to być np. popychanie, czy rzucanie przedmiotami.
Partner stosuje przemoc psychiczną:
Nie mówisz tego, co myślisz, bo a nuż mu się nie spodoba. Kontrolujesz się albo wręcz próbujesz dopasować się do tego, czego od ciebie oczekuje. Boisz się, że jakaś twoja niezręczność go rozzłości.
Próby kończą się kłótnią, zarzutami wobec ciebie, pretensjami.
Trudno jest sobie pomóc, bo większość z nas pragnie mieć partnera. Najważniejsze to zrozumieć, że obecna relacja nie jest dla nas dobra, w dodatku sama się nie poprawi. Dobrze byłoby wyjechać na dłuższy urlop, żeby od niej odpocząć i nabrać dystansu. Potem pozostaje odpowiedzieć sobie na pytanie: czy chcesz związek zakończyć, czy ratować za wszelką cenę.
Jeśli jednak ratować, trzeba jasno powiedzieć partnerowi, co ci przeszkadza i czego potrzebujesz. Warto dać mu trochę czasu na przemyślenie. Jeśli taka rozmowa nie pomoże, a ty nadal chcesz z nim być, skup się bardziej na sobie: swoich potrzebach i rozwoju. Jeśli partner sam nie zechce, to się nie zmieni.