Chleb twarogowy z ziarnami to oryginalny przepis na domowe pieczywo
Fot. 123rf.com
ABC gotowania
4 przepisy na domowy chleb. Tradycyjne i oryginalne receptury
22.04.2022 13:38
Jakiś czas temu wróciła moda na samodzielne wypiekanie domowego chleba, zamiast kupowanie tego z piekarni. Domowe pieczywo jest pyszne i zdrowe, choć jego przygotowanie zajmuje więcej czasu i pracy niż pójście do sklepu. Mimo to warto spróbować. Mamy dla Ciebie aż 4 propozycje, w tym dwa tradycyjne przepisy na pszenny chleb z garnka oraz żytni na zakwasie. Jeśli lubisz eksperymentować, wypróbuj chleb z suszonymi pomidorami lub... twarogowy z ziarnami.
Na zakwasie, drożdżach lub... na białym serze. Przedstawiamy proste przepisy dla każdego, kto chce upiec swój pierwszy w życiu chrupiący bochenek. Taki domowy chleb z pewnością będzie smaczniejszy i zdrowszy niż kupne pieczywo, bo bez konserwantów i ulepszaczy.
Jak zrobić zakwas do chleba?
Ciasto, z którego ma być wypiekany chleb żytni, wymaga przygotowania zakwasu i przeprowadzenia procesu fermentacyjnego nadającego wypiekowi odpowiedni smak i aromat. W trakcie przygotowywania zakwasu rozłożeniu ulegają substancje śluzowe obecne w mące, utrudniające nawodnienie i napęcznienie białek i skrobi. Dzięki temu pieczywo cechuje się także większą trwałością i ma znacznie więcej właściwości prozdrowotnych od chleba wypiekanego bez zakwasu.
Jak zrobić zakwas do chleba żytniego?
Do słoja wsyp 30 g mąki żytniej (typ 2000). Wlej 30 ml wody, wymieszaj. Zakręć słoik, odstaw na słoneczny parapet. Na drugi dzień dosyp 30 g mąki, dolej 30 ml wody. Wymieszaj i odstaw. Tak samo dokarmiaj zakwas trzeciego i czwartego dnia. Piątego dnia zakwas jest gotowy. Po wykorzystaniu 150 g dokarm go i odstaw do lodówki.
Chleb pszenny z garnka
Składniki:
600 g mąki pszennej typu 650
1 opakowanie drożdży instant (7 g)
1 łyżeczka cukru
1,5 łyżeczki soli
1/2 szklanki prażonej cebulki
Sposób przygotowania:
Mąkę wsyp do miski. Dodaj drożdże instant, sól oraz cukier. Wlej 350 ml chłodnej wody. Wymieszaj składniki łyżką, a potem wyrób rękoma elastyczne ciasto. Przykryj je w misce ściereczką i odstaw na godzinę w ciepłe miejsce.
Dodaj prażoną cebulkę. Jeszcze raz wyrób ciasto. Przełóż je do naczynia żaroodpornego (2,5 l), garnka żeliwnego lub garnka rzymskiego, formując bochenek (jeśli chcesz, zrób nacięcia), przykryj. Wstaw naczynie do zimnego piekarnika. Piecz godzinę w 200°C (funkcja góra-dół). Odkryj naczynie. Dopiekaj chleb 15-20 minut.
Nasza rada:
Garnek rzymski należy namoczyć godzinę wcześniej, a potem natłuścić i wysypać płatkami owsianymi.
Chleb żytni na zakwasie
Składniki:
1/2 kg mąki żytniej typu 700 (może być także razowa)
150 g domowego zakwasu żytniego
1 łyżeczka soli
olej do posmarowania foremki
otręby do wysypania foremki
Sposób przygotowania:
Do miski wsyp mąkę i sól. Dodaj domowy zakwas (przepis poniżej) i 450 ml letniej wody. Wymieszaj łyżką (masa jest kleista). Formę posmaruj olejem, wysyp otrębami. Przełóż ciasto. Odstaw na 4-5 godz. do wyrośnięcia.
Wyrośnięte ciasto skrop z wierzchu wodą. Wstaw do piekarnika nagrzanego do temp. 210°C. Piecz godzinę.
Chleb twarogowy z ziarnami
Składniki:
po 50 g ziaren słonecznika, pestek dyni, siemienia lnianego i otrębów pszennych
250 g otrębów owsianych
1 łyżeczka mąki kukurydz.
5 jajek
1/2 kg twarogu
proszek do pieczenia
sól
Sposób przygotowania:
Wymieszaj ziarna słonecznika, pestki dyni i siemię. 1/3 przygotowanej mieszanki odłóż do posypania chleba. Do reszty wsyp otręby pszenne oraz owsiane, mąkę kukurydzianą (lub skrobię), 3 łyżeczki proszku do pieczenia oraz łyżeczkę soli, wymieszaj.
Dodaj mielony twaróg (np. z wiaderka). Wbij całe jajka. Wymieszaj składniki łyżką. Przełóż ciasto do wyłożonej papierem keksówki (30 cm). Wyrównaj wierzch, posyp odłożonymi ziarnami. Piecz godzinę w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180°C (funkcja góra-dół).
Chleb z suszonymi pomidorami
Składniki:
1/2 kg mąki pszennej typu 450
50 g suszonych pomidorów (osączonych z oleju)
30 g świeżych drożdży
1 płaska łyżka soli
1 łyżka cukru
1 łyżeczka suszonej bazylii lub oregano
Sposób przygotowania:
Drożdże pokrusz, zasyp cukrem. Dodaj 3 łyżki letniej wody, utrzyj. Odstaw na 15 min. Pokrój dobrze osuszone pomidory. Dodaj do mąki razem z solą, cukrem i ziołami. Wlej zaczyn oraz 2 szklanki letniej wody, wyrób ciasto. Przykryj je w misce ściereczką. Odstaw na 30 minut.
Wyrośnięte ciasto ponownie zagnieć. Piekarnik rozgrzej do temperatury 220°C. Keksówkę wyłóż pergaminem. Przelej ciasto, odstaw pod przykryciem na 15 minut. Wstaw do piekarnika, piecz 10 minut. Zmniejsz temperaturę do 200°C. Piecz chleb 45-50 minut.