Okazała, tropikalna monstera w mieszkaniu to marzenie każdego wielbiciela roślin. Wygląda pięknie, dodaje wnętrzu egzotycznego charakteru, a na dodatek jest mało wymagająca i łatwa w uprawie. Jaką odmianę monstery wybrać i jakie stanowisko będzie dla niej najlepsze? Sprawdź jak dbać o monsterę w domu, by była zdrowa i intensywnie zielona.
Spis treści
Duże, błyszczące i gęsto powycinane liście monstery sprawiają, że to najpopularniejsza roślina ostatnich lat. Monstera w stanie dzikim rośnie w parnych, cienistych lasach Ameryki Południowej. Aby poczuła się „jak w domu” i pięknie rosła, monstera uprawiana w domu powinna mieć podobne warunki do tych, jakich rośnie naturalnie.
Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) to tropikalne pnącze należące do roślin obrazkowatych (Araceae). Monstera naturalnie występuje m.in. w lasach Meksyku, Kostaryki czy Gwatemali. W naturze pnącze to osiąga nawet 20 m długości! Ten wiecznie zielony okaz wspina się po podporach za pomocą korzeni przybyszowych.
Jej największą ozdobą są liście o pokaźnych rozmiarach. Niektóre z nich mogą mieć średnicę nawet 60 cm! Blaszki liściowe są mocno i gęsto powycinane lub dziurkowane. Im starsze liście, tym perforacje są większe. Warto podkreślić, że młode liście nie mają dziur ani wcięć. Dlatego gdy kupujemy naprawdę młodą roślinę, musimy liczyć się z tym, że minie sporo czasu, zanim monstera nabierze docelowych kształtów. A nie należy ona do szybko rosnących okazów.
Mimo to jest łatwa w uprawie i nie ma wysokich wymagań. Ważne, aby zapewnić jej widne stanowisko z rozproszonym światłem oraz umiarkowane podlewanie. Roślinę nawadniamy dopiero wtedy, gdy podłoże nieco przeschnie. Bujne liście wymagają stałej pielęgnacji: odkurzania i zraszania.
Jeśli najpopularniejsza, zielona monstera dziurawa to dla nas wciąż za mało, warto poszukać tych unikatowych okazów!
To znacznie mniejsza kuzynka monstery dziurawej, która dorasta maksymalnie do 100 cm długości. Doskonale nadaje się do wiszących donic lub koszy, w których jej giętkie pędy swobodnie, kaskadowo zwisają w dół. Liście są średniej wielkości, całobrzegie o licznych otworach w blaszce. Dziurkowane niczym ser szwajcarski pięknie prezentują się na półsłonecznym stanowisku.
Monstera "Variegata" to okazała odmiana o wielkich liściach. Jej unikatową cechą jest to, że liście całkowicie lub częściowo osiągają kremową barwę, która pięknie kontrastuje z pozostałą, ciemnozieloną częścią rośliny. Bezchlorofilowa struktura tkanek może pojawiać się na łodygach, w postaci smug na blaszkach liściowych lub obejmować całe liście albo ich połowę.
Wyświetl ten post na Instagramie
Monstera "Marmorata" to jedna z najbardziej unikatowych i zaskakujących odmian o marmurkowych liściach w odcieniu zieleni, złota oraz kremu. Blaszki wybarwiają się nieregularnie.
Domowa dżungla jest coraz popularniejszym trendem w aranżowaniu mieszkań. Często w parze z pasją do roślin idzie miłość do zwierząt. Niestety w wielu przypadkach tych dwóch bytów nie da się pogodzić, ponieważ sporo gatunków roślin jest toksycznych dla psów oraz kotów. Dlatego zawsze sprawdzajmy w fachowej prasie lub w Internecie, które okazy są bezpieczne dla pupili. Monstera należy do roślin toksycznych dla zwierząt, więc zrezygnujmy z niej, jeśli mamy futrzastych podopiecznych. Spożycie jej grozi m.in. podrażnieniem pyszczka.
Monstera dziurawa źle znosi silne nasłonecznienie, więc będzie odpowiednia do łazienek – nie tylko tych bardzo jasnych. Pamiętajmy jednak, że w cienistym zakątku roślina będzie miała mniej dekoracyjnych, tak bardzo pożądanych w liściach dziur.
Ta pokaźnych rozmiarów roślina, aby bujnie rosnąć i mieć soczyście zielone ulistnienie, potrzebuje prawidłowej opieki.
Do nawożenia monstery najlepiej stosować nawozy o wydłużonym działaniu, np. w pałeczkach lub specjalnych aplikatorach. Okaz podlewajmy raz w tygodniu, umiarkowanie obficie. Nadmiar wody sprawia, że roślina marnieje, a jej liście brązowieją lub usychają na końcach. Najlepsza temperatura do domowej uprawy monstery mieści się w przedziale od 18 do 24°C.
Ta okazała roślina co prawda nie lubi wilgotnej gleby, ale wilgotne powietrze już tak. W sezonie grzewczym zraszajmy roślinę regularnie lub postawmy obok podstawkę wypełnioną keramzytem i wodą.
Duże liście monstery wymagają przecierania z kurzu, którego nadmiar ogranicza dopływ światła. Od czasu do czasu możemy przetrzeć je środkiem nabłyszczającym. Młode monstery przesadzamy co roku, lecz gdy roślina osiągnie 1 m wysokości, wymieniamy tylko wierzchnią warstwę podłoża.
W naturze okaz ten jest pnączem, dlatego rosnąc w donicy ma tendencję do przechylania się i płożenia. Aby zapobiec złamaniom, podpierajmy roślinę mocnymi palikami, np. bambusowymi. Przywiązujmy ją luźno i ostrożnie.
Jest kilka błędów uprawowych, które mogą powodować usychanie, brązowienie lub żółknięcie liści. Pierwszym z nich jest nadmierne podlewanie. Monstera nie lubi stać w wodzie! Jednak gdy powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche, liście również stracą swój intensywnie zielony kolor. Zraszajmy je regularnie. Okaz lubi nawożenie (raz na 2 tygodnie). W przeciwnym razie liście bledną, żółkną i usychają. Monstery rosnące w cieniu nawozimy rzadziej – raz w miesiącu.
W sprzyjających warunkach monstera zakwita i zawiązuje owoce – jadalne kolby. W domu jest to jednak bardzo trudne do osiągnięcia. Najczęściej udaje się to w większych oranżeriach lub ogrzewanych szklarniach. Dojrzewanie owocu trwa ponad rok! Kolby monstery smakują delikatnie kwaskowo, podobnie jak ananas. W Meksyku sok z kolb monstery jest szeroko wykorzystywany do przygotowania lodów, napojów i wina. Pamiętajmy jednak, że wszystkie części monstery, właśnie oprócz dojrzałych owoców, są trujące! Pod żadnym pozorem nie należy próbować spożywać nawet najmniejszych ilości jej liści lub łodyg.