Domowy zakwas to podstawowy składnik najlepszego wigilijnego barszczu. Jest naturalny, bez konserwantów, zdrowy i pyszny. A na dodatek bardzo prosty do wykonania. Zobacz, jak zrobić domowy zakwas na barszcz czerwony w trzech prostych krokach. Jakie przyprawy dodać i na co zwrócić uwagę?
Nie ma wigilijnej kolacji bez barszczu czerwonego z uszkami, a najlepszy barszcz czerwony to ten przygotowany na zakwasie. Jeśli lubisz naturalną, domową kuchnię bez konserwantów, nie kupuj zakwasu w sklepie. Możesz go bez trudu przygotować w domu, gdyż jest to naprawdę łatwe i szybkie. Pamiętaj, że zakwas do barszczu powinien stać ok. 2-3 tygodnie. Dlatego przygotuj go już teraz, przechowaj w chłodzie, a w Wigilię ciesz się smakiem tradycyjnej zupy.
Do fermentacji buraków najlepsze będzie kamionkowe naczynie lub duży wyparzony słój.
Dobry zakwas, prócz soczystych buraków, potrzebuje świeżego czosnku oraz aromatycznych przypraw: liści laurowych, ziela angielskiego i ziarnistego pieprzu. Możesz też dodać suszony koperek, kilka goździków oraz kilkanaście ziaren kolendry.
Na każdy litr przegotowanej wody, którą zalewasz buraki, potrzebujesz 1 płaskiej łyżki soli. Jeśli zależy ci na czasie, woda powinna być gorąca. Fermentację przyspieszy też dodanie skórki z chleba razowego.
Jeśli nie udało ci się na czas nastawić zakwasu, przygotuj barszcz ze świeżych buraków, suszonych grzybów i przypraw. Aby miał kwaskowy posmak, dodaj do gotowania kilka jabłek. Możesz też doprawić zupę wodą z kiszonych ogórków.