Rabata wyspowa to jeden z najpiękniejszych a zarazem najłatwiejszych sposobów na dodatkowe ozdobienie ogrodu. Kolorowa wyspa kwiatów na środku trawnika nie tylko cieszy oczy. Na małym terenie sprawia wrażenie większej przestrzeni, a duży ogród dzieli na atrakcyjne części. Jak stworzyć rabatę wyspową? Jakie rośliny na niej posadzić? Sprawdź nasze inspiracje na aranżację rabaty wyspowej.
Piękny ogród to marzenie każdego ogrodnika. Jak sprawić, by efekt ciężkiej pracy przypominał efektowne działki z gazet i katalogów? Jednym ze sprawdzonych i łatwych do wykonania trików jest rabata wyspowa. Grządki z roślinami ozdobnymi zwykle zakładamy tylko po obwodzie działki, co nie jest zbyt fortunne, jeżeli chcemy uzyskać głębię ogrodu i stworzyć meandrujące wokół klombów ścieżki.
Zamiast zostawiać pusty plac na środku trawnika, wystarczy założyć tam bujną rabatę, np. z różami czy trawami ozdobnymi, które stworzą zniewalający widok. Na niewielkim terenie da nam ona wrażenie, że dalej „coś” jeszcze jest, a duży podzieli na mniejsze, ciekawsze strefy.
Środek rabaty to zwykle jej najwyższy punkt. Posadźmy tam atrakcyjne rośliny, np. wielobarwne kanny, miskanty oraz nachyłki lub dzielżany.
Zakładanie rabaty wyspowej krok po kroku:
Rabatę wyspową najlepiej projektować piętrowo, jak kaskadę. W środku powinny się znaleźć wysokie rośliny, a im bliżej brzegów rabaty - coraz niższe kwiaty.
Wysokie trytomy to doskonała dominanta. Wokół odmian o pomarańczowym zabarwieniu posadźmy bujne, niebieskie przetaczniki kłosowe.
Na obwódki świetnie nadadzą się aksamitki, nachyłki, szałwie i bukszpany.
Na rabacie warto skomponować ze sobą krzewy (np. berberysy i tawuły), wyraziste byliny (np. bordowy łubin trwały) oraz wypełniające kwiaty jednoroczne (np. eteryczne maki polne).
Rabaty wyspowe na długiej i wąskiej działce to świetne rozwiązanie, aby wizualnie ją poszerzyć i podzielić na strefy. Warto stworzyć ich kilka.
Na środku rabaty posadźmy rośliny o geometrycznych kształtach, np. świerk biały 'Conica' oraz formowany w kulę bukszpan. Wokół dodajmy przetaczniki, dąbrówkę i żurawki.
Dominującym gatunkiem z powodzeniem mogą być funkie. Liczba odmian kolorystycznych tej rośliny sprawi, że na takiej zielonej wyspie nie zawieje nudą! Klomb można uzupełnić bergeniami i kwitnącymi zimą ciemiernikami.
Aby rabata wyspowa była dekoracyjna przez cały rok, postawmy na krzewy zimozielone lub takie o kolorowych pędach, np. derenie. Pomiędzy bylinami i okazami ozdobnymi z liści można posadzić cebule wiosennych kwiatów.
Łodzią przez meandry ogrodu? Czemu nie! Oryginalne obrzeże ze starych desek warto obsadzić roślinami płożącymi.
Okrągły lub owalny klomb obsadzony roślinami jednorocznymi, np. starcami i begoniami, to elegancka klasyka.