W basenach termalnych w Uniejowie miło się ogrzać, poprawić sobie nastrój i podreperować zdrowie. Nawet z tych „pod chmurką” można korzystać przez cały rok! Ale to nie wszystko, co ma do zaoferowania ta piękna miejscowość. Sprawdź, co jeszcze można zwiedzić podczas weekendowego wypadu do Term w Uniejowie.
Do Term w Uniejowie (ul. Zamkowa 3/5) chętnie przyjeżdżają całe rodziny, żeby aktywnie, pływając, spędzić czas. Ale pobyt tu jest dla każdego. Także dla osób nieumiejących pływać, chcących zadbać o zdrowie czy przyjemnie się odprężyć. Można tu spędzić kilka godzin, ale warto wydłużyć pobyt do całego dnia lub weekendu. To ogromny kompleks rekreacyjny (ponad 1600 m kw.), a w bliskiej odległości jest co zwiedzać. Na terenie Term są miejsca noclegowe i restauracje, znajdziemy je też „na mieście” (informacje na stronie internetowej Term w Uniejowie).
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie
Woda w Uniejowie pochodzi ze źródeł termalnych. O tej porze roku i zimą jej temperatura w zewnętrznym basenie pływackim ma 28-30 st., a w basenach solankowych około 33 st.! Te ostatnie są płytkie (1-1,2 m głębokości), więc mogą z nich korzystać także osoby nieumiejące pływać. Co ważne, uniejowska woda ma właściwości lecznicze. Pomaga leczyć reumatyzm i nerwobóle, choroby układu oddechowego, regeneruje organizm i dodaje sił witalnych. Leczniczo działa zanurzanie się w niej i wdychanie jej oparów. Nie musimy się obawiać, jeśli przypadkiem się jej napijemy – to samo zdrowie.
Wyświetl ten post na Instagramie
Możemy wręcz poczuć się tu jak nad morzem, bo unosząca się w powietrzu solanka ma wysoką zawartość jodu. Dzieci szaleją z radości na widok basenu ze statkiem pirackim i licznych zjeżdżalni, a dorośli szczególnie cenią strefę saun (w tygodniu czynna 16-22, w weekendy od 10). Są tam m.in. różne rodzaje saun i łaźni oraz... słoneczna łąka. To zdrowe solarium, w którym uzupełnimy niedobory witaminy D.
Wyświetl ten post na Instagramie
W termach Uniejów baseny są pod dachem i na zewnątrz. W zimny dzień lub wieczorem (czynne od 10 do 22) szczególnie przyjemnie jest posiedzieć w tych z ciepłą solanką umiejscowionych „pod chmurką” .
Poza Termami w Uniejowie znajdziemy również inne atrakcje. Jeśli pójdziemy w górę ul. Zamkową, po 3 minutach trafimy do Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich. Wzniesiono go w średniowieczu, a podczas wojen z zakonem krzyżackim przechowywano w nim cenne relikwie (m.in. św. Wojciecha). Dziś to luksusowy hotel, ale można wejść na jego teren. Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich wygląda jak pałac. Mieści restaurację i pokoje noclegowe stylizowane na królewskie komnaty (cena za pokój dwuosobowy zaczyna się od 310 zł). Otacza go ogólnodostępny, ogromny park.
Wyświetl ten post na Instagramie
Idąc z Term w dół, trafimy do Zagrody Młynarskiej (ul. abp. J. Świnki, czynne 13-20, wstęp bezpłatny). Znajduje się tu piękny dwór (można w nim przenocować), dawne chałupy (w jednej z nich jest restauracja) i wiatraki. W zagrodzie Młynarskiej można połączyć zwiedzanie z warsztatami (1,5 godz., 15 zł/os.) dotyczącymi wypieku chleba lub wyrobu mąki.
Wyświetl ten post na Instagramie
Po drugiej stronie rzeki Warty, w centrum miasta, koniecznie trzeba zwiedzić Kolegiatę Wniebowzięcia NMP (pl. Kolegiacki 2) z pięknym wyposażeniem z XIV i XVII wieku. p.n. Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to odnowiona budowla z XIV w. Najcenniejszym elementem wyposażenia jest marmurowy sarkofag z figurą bł. Bogumiła wykonany w jednym z warsztatów gdańskich w 1666 r.
W Uniejowie znajdziemy też osadnik Gajówka nazywany jest Lazurowym Jeziorem ze względu na niezwykły kolor wody (dobrze go widać na zdjęciu obok, widok z lotu ptaka). Dojedziemy tu w 15 min samochodem drogą nr 72.