Szkoda ci pieniędzy na luksusowe kremy i balsamy z drogerii? Wcale nie są konieczne, by skutecznie zadbać o swoją skórę! W aptece znajdziesz to, czego potrzebujesz do pielęgnacji cery i włosów. I zapłacisz naprawdę niewiele.
Uważamy, że jeśli coś jest drogie, to jest dobre i działa. Im droższy kosmetyk, tym lepszy, prawda? Niekoniecznie. Tak naprawdę twórcy kosmetyków pielęgnacyjnych muszą bazować na znanych od lat, sprawdzonych i przebadanych tysiące razy substancjach. Dlaczego więc po nie nie sięgnąć? Są dostępne w aptekach za grosze i naprawdę działają! Poznaj 5 hitów z apteki, które pomogą twojej skórze i włosom.
Głównym składnikiem maści jest palmitynian retinylu. Jest to pochodna retinolu, podstawowej formy witaminy A. Odmładza skórę, ujędrnia, rozjaśnia i regeneruje naskórek. Przy dłuższym stosowaniu ujędrnia skórę właściwą, wzmacnia włókna kolagenowe, dzięki czemu przywraca skórze sprężystość.
Maścią możesz zastąpić kremy z retinolem. Świetnie sprawdzi się, jeśli masz bardzo suchą skórę, skłonną do podrażnień i alergii. Maść nadaje się zarówno do pielęgnacji twarzy, jak i całego ciała – ale w tym wypadku najlepiej stosować ją tylko na wybrane fragmenty ciała, np. łokcie, kolana, przesuszone przedramiona.
Cena w aptece to ok. 9 zł
W jej składzie znajdują się witaminy A, E i F. Dzięki nim preparat łagodzi podrażnienia, regeneruje i odżywia skórę.
Maści witaminowej można używać zamiast kremu na noc. Jest dość tłusta, dlatego warto posmarować nią twarz co najmniej godzinę przed pójściem spać. Nałóż na skórę cienką warstwę maści i przez ok. 5-10 minut masuj twarz, opuszkami palców opukuj czoło, policzki, okolicę ust. Możesz wykorzystać instrukcje dostępne w internecie i wykonać masaż kobido.
Cena w aptece to ok. 8 zł
Im krótszy skład takiego preparatu, tym lepiej. Nie powinien zawierać barwników, ani substancji zapachowych. Dobrze, jeśli zawiera kwas mlekowy lub inne metabolity bakterii Lactobacillus. Wybierz taki, który ma największa pojemność, np. 250 ml i używaj go nie tylko do mycia sfer intymnych, ale także jako szamponu, żelu do ciała i do mycia twarzy. Możesz też w im prać delikatną bieliznę. Taki żel jest idealny na wyjazdy – nie musisz brać żadnych innych kosmetyków, a jest zwykle bardzo wydajny.
Cena w aptece ok. 13 zł (np. 4Organic)
Jest doskonałym emolientem. Oznacza to, że ma właściwości nawilżające i natłuszczające. Uzupełnia naturalnie obecne w skórze lipidy międzykomórkowe oraz substancje wiążące wodę w skórze, zapobiegając jej utracie. Natłuszcza i nawilża skórę na długo oraz regeneruje płaszcz hydrolipidowy na jej powierzchni. Głęboko wnika w skórę, dzięki czemu staje się ona bardziej elastyczna. Wbrew obiegowej opinii wazelina nie zatyka porów.
Może zastąpić:
Cena w aptece to ok. 2-3 zł
Tłoczy się go na zimno z nasion rącznika pospolitego. Przez lata był stosowany głównie do leczenia zaparć. Obecnie wykorzystuje się głównie jego właściwości natłuszczające, regenerujące, wzmacniające, łagodzące i zmiękczające - do pielęgnacji skóry, paznokci oraz włosów.
Olejek rycynowy może z powodzeniem zastąpić drogie odżywki do rzęs, brwi i włosów.
Na rzęsy i brwi nakłada się go za pomocą czystej szczoteczki, np. po tuszu do rzęs. Trzeba jednak uważać, aby nie dostał się do oka. Może wtedy wywołać jego przekrwienie i łzawienie.
Zabieg należy przeprowadzać codziennie wieczorem przez co najmniej 3-4 tygodnie. Efektem będą grubsze, dłuższe, gęstsze i ciemniejsze brwi i rzęsy.
Olejek rycynowy można też stosować jako maskę regenerująca i odżywiającą włosy. Pobudza ich wzrost i zapobiega wypadaniu. Rycyna zamyka łuski włosa, dzięki czemu pasma są lśniące, a końce nie rozdwajają się. Można po prostu nacierać olejkiem skórę głowy, owinąć głowę folią spożywczą lub nałożyć czepek, okręcić całość ręcznikiem i pozostawić na kilka godzin, najlepiej cała noc. Potem włosy należy umyć. Kurację najlepiej przeprowadzać co 3-5 dni. Po miesiącu włosy będą gęstsze, lśniące, miękkie.
Można też przygotować maskę mieszając olejek z żółtkiem i nafta kosmetyczną w takich proporcjach, aby powstała dość gęsta papka. Maskę wmasowujemy w końcówki włosów i skórę głowy. Owijamy folia i ręcznikiem. Po godzinie zmywamy delikatnym szamponem.
Cena w aptece ok. 7 zł/100 ml