Warzywa mają lecznicze właściwości, a dietetycy zachęcają, by zamiast aptekę częściej odwiedzać stragan. Warzywa są bogate w witaminy, minerały i inne składniki odżywcze, których często nasz organizm nie może sam wyprodukować. Dostarczane wraz z jedzeniem są lepiej przyswajane niż te z suplementów diety.
Naukowcy wciąż odkrywają lecznicze właściwości warzyw. Aby z nich w pełni korzystać, najlepiej jeść je w postaci nieprzetworzonej.
To warzywo zawiera sulforafan – związek niszczący bakterię odpowiadającą za powstawanie choroby wrzodowej. Działa niczym antybiotyk. Ponadto chroni przed uszkodzeniem śluzówki żołądka i blokuje czynnik, który odpowiada za rozwój raka jelita grubego.
Jak stosować?
Czerwony kolor skórki świadczy o tym, że zawiera ona antocyjany. To silne przeciwutleniacze, które zmniejszają stany zapalne w organizmie, zapobiegają insulinooporności, będącej często wstępem do cukrzycy. Ponadto, według ostatnich badań, sok z niej wpływa na obniżenie poziomu glukozy we krwi.
Jak stosować?
Korzeń oraz natka pietruszki mają właściwości moczopędne i rozkurczowe. Dzięki temu łagodzą ból przy zakażeniach dróg moczowych oraz usuwają bakterie. Pietruszka wspomaga także oczyszczanie organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii, sprzyjających tworzeniu kamieni nerkowych.
Jak stosować?
Zawiera luteolinę, która działa ochronnie na komórki nerwowe, redukuje wytwarzanie szkodliwych dla mózgu cytokin wywołujących stany zapalne. Dzięki luteolinie seler zmniejsza ryzyko demencji i wystąpienia problemów z pamięcią i koncentracją. Badania sugerują również, że może zapobiegać chorobie Alzheimera.
Jak stosować?
Zielone liście sałaty zawierają substancje działające uspokajająco. Jedną z nich jest laktucyna – związek podobny do opium, który może wywoływać stan odprężenia i powodować senność. Występuje on szczególnie w soku wyciśniętym z sałaty.
Jak stosować?
Warzywa w intensywnym zielonym i żółtym kolorze zawierają luteinę i zeaksantynę. To naturalne barwniki plamki żółtej oka. Chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i skutkami niszczącego siatkówkę promieniowania słonecznego. Nasz organizm nie potrafi wytworzyć tych składników, ale jest ich sporo w zielonych liściach oraz żółtych warzywach. Najwięcej luteiny zawiera jarmuż i szpinak, zeaksantyny – kukurydza. Inne produkty w nie bogate to brokuły, cukinia, dynia.