Naciągacze i oszuści nie próżnują. Znów masowo rozsyłają fałszywe wiadomości SMS, licząc, że połkniemy haczyk. Raz zaciekawiają, innym razem straszą, ale to zwykła manipulacja! Poznaj najczęstsze metody oszustw przez SMS: o łatwej pracy dodatkowej, "na pocztę głosową", "na Urząd Skarbowy" oraz "na Allegro". Sprawdź, jak rozpoznać fałszywy SMS i jak reagować na tego typu wiadomości.
Przestępcy, którzy rozsyłają fałszywe wiadomości, wiedzą, że większość odbiorców skasuje SMS-a. Dlatego działają masowo, bo im większa grupa osób otrzyma wiadomość, tym większa szansa, że ktoś da się nabrać i postąpi tak, jak zamierzył nadawca. Co może grozić ofiarom najnowszych kampanii pishingowych (czyt. piszingowych), czyli oszustw za pośrednictwem fałszywych wiadomości SMS?
Przykład wiadomości:
"Witam, czy potrzebujesz pracy w niepełnym wymiarze godzin? Miesieczna pensja 1500-3000 dolarów amerykańskich. Minimalny dochód 60-100 USD dziennie. Brak opłaty za usługę. Praca jest łatwa. Można to zrobić w domu. Jeśli jesteś zainteresowany tą pracą. Skontaktuj się z nami WhatsApp:+48791583042"
Taką wiadomość otrzymało ostatnio wiele osób. Oszuści wiedzą, że nawet osoby o stałych dochodach, odczuwają teraz skutki inflacji i rozpędzającego się kryzysu gospodarczego związanego z wojną w Ukrainie.
W tym SMS-ie nie ma linka, w który należy kliknąć, podano numer telefonu, na który zainteresowani mają kontaktować się przez komunikator WhatsApp, więc wydaje się, że to nie może niczym grozić. Jednak to tylko, zachęta, by ofiara połknęła haczyk. Gdy nawiążemy kontakt z nadawcą, otrzymamy w wiadomości na WhatsAppie link do pobrania dokumentów koniecznych do nawiązania współpracy. Próba pobrania plików przez podany link prowadzi do strony, gdzie mamy wpisać swój numer telefonu. W istocie zamawiamy płatną subskrybcję, wysyłając SMS Premium, który kosztować nas będzie 35 złotych.
Pamiętaj! Lepiej nie reagować na takie oferty, nawet jeśli z pozoru nie są niebezpieczne. To wszystko ma tylko uśpić naszą czujność, byśmy postąpili tak, jak zaplanował wyłudzacz danych lub pieniędzy.
Przykład wiadomości:
"Masz 1 nową wiadomość od Poczta glosowa. Aby ją odsłuchać, przejdź do: https://www.storiiia.com/d/php?ndm.83lycbr"
Nadawcą jest Poczta głosowa, a SMS nie budzi naszych podejrzeń. Jego treść wydaje się standardowa i bezpieczna. Nikt nie żąda od nas pieniędzy itp. Gdy mieliśmy zajęty telefon, a ktoś próbował się dodzwonić i nagrał wiadomość po sygnale, podobny SMS informuje nas o tym fakcie. Ale tym razem to oszuści podszywają się pod operatora sieci!
Po kliknięciu w link na naszym telefonie zainstaluje się złośliwe oprogramowanie, co może doprowadzić do kradzieży pieniędzy z naszego rachunku bankowego (jeśli korzystamy z aplikacji bankowej) oraz pozwoli oszustom na dostęp do naszych kont w mediach społecznościowych itp.
Pamiętaj! Jeśli już klikniesz w podany link, należy niezwłocznie wyłączyć telefon, wyjąć kartę SIM i przełożyć ją do innego telefonu, by skontaktować się z bankiem. Konieczna będzie zmiana haseł dostępu do kont, na które logowałaś się z telefonu.
Przykład wiadomości:
"Witam, Posiadasz zadłużenie w Urzędzie Skarbowym. Kwota 4,91 zł. Prosimy o natychmiastową wpłatę, w przeciwnym razie sprawa trafi do sadu. https://rachunek4212.net/412"
Odkąd minął termin tegorocznego rozliczenia PIT, podobne wiadomości otrzymało wiele osób. Kwota nie jest duża, więc można pomyśleć, że faktycznie w naszym rozliczeniu doszło do drobnej pomyłki. Chcemy szybko zapłacić, uregulować drobny dług i zapomnieć o sprawie, zwłaszcza że straszą nas sądem. Nie wolno tego robić! Należy to zignorować i skasować SMS. Dlaczego?
Klikając w link do płatności, trafimy na fałszywą stronę PayU (łudząco podobną do autentycznej). Tu czyhają na nasze dane cyberprzestępcy. Uzupełniając formularz, wszystkie dane do logowania do konta w bankowości internetowej przekazujemy w ich ręce.
Pamiętaj! Skarbówka nigdy nie wysyła SMS-ów ani e-maili z linkami do zapłaty zaległości. Jeśli faktycznie mamy dług skarbowy, otrzymamy pocztą oficjalne pismo w tej sprawie.
Przykład wiadomości:
"Witam, Twoje Allegro zostanie zablokowane z powodu braku splaty należności. Aby zapobiec egzekucji komorniczej, zaplac 2,18 zł https://rachunek-3981. net/1?48534274488"
Jeśli masz konto w tym popularnym serwisie zakupowym, nie daj się nabrać! Oszuści straszą zablokowaniem konta w serwisie i egzekucją komorniczą za fikcyjny dług wysokości kilku złotych.
Jest analogiczny do tego z wiadomości z urzędu skarbowego. Link prowadzi do fałszywej bramki szybkich płatności internetowych, a przestępcy wyłudzają w ten sposób nasze dane osobowe i te do logowania do banku, by nas okraść.
Pamiętaj! Allegro nie wysyła SMS-ami ponagleń z linkiem do płatności! O ewentualnych działaniach niezgodnych z regulaminem i groźbie zablokowania konta w serwisie informuje bezpośrednio w wiadomości Allegro, dostępnej po zalogowaniu się do konta użytkownika, a jej kopię otrzymamy na adres e-mail powiązany z kontem.