Miękkie linie, obłe kształty, powrót do wzornictwa lat 60. i 70., żywe kolory, sztruks na kanapie oraz... zakupy w zgodzie z naturą! Zobaczcie, czym 2023 rok zachwyci fanów urządzania wnętrz. Poznajcie gorące trendy, którymi warto się zainspirować.
Trendy wnętrzarskie nie zmieniają się tak szybko, jak te odzieżowe, jednak co roku można wyróżnić nowe wiodące tendencje w urządzaniu domów i mieszkań. Znajomość aktualnych trendów pomaga stworzyć przytulną i wygodną przestrzeń do życia i jest ciekawym źródłem inspiracji.
W tym roku projektanci stawiają na kolory, materiały i dodatki, dzięki którym wnętrze sprzyja relaksowi, ale też wyzwala życiową energię. Wśród różnych stylistycznych propozycji każdy odnajdzie rozwiązania dobrze dopasowane do swojego trybu życia, upodobań i potrzeb.
W 2023 roku we wnętrzach modne będą zarówno kojące biele i kolory ziemi, jak i ożywcza czerwień z odcieniem fuksji. W projektach mebli i dodatków prym wiodą zaokrąglone, obłe kształty, naturalne materiały, wzory inspirowane fauną i florą. Podpowiadamy, jak pięknie urządzić mieszkanie i dom zgodnie z trendami wnętrzarskimi na 2023 rok.
Wszystko na biało
W nowym roku najmodniejsze aranżacje wnętrz będą skąpane w czystej bieli – przełamanej tylko złotem lub brązem naturalnego drewna. Biel kojarzy się z minimalizmem i chłodem, ale i z wielką elegancją. Do wnętrz warto wybrać jej ciepłe, złamane kroplą żółtego odcienie, jak kremowy, alabaster, écru, będzie wówczas bardziej przyjazna. Biel odbija światło, a zatem wnętrza wypełnione meblami i dodatkami w tym kolorze wydają się nie tylko jaśniejsze, ale także przestronniejsze.
Kolory ziemi
W 2023 roku prym bez wątpienia będą wiodły także kolory ziemi, a więc beże, szarości, przyjemne dla oka ciepłe brązy i oliwkowe zielenie. Ważne miejsce w projektach wnętrz będą zajmować naturalne odcienie drewna w postaci podłóg, boazerii, blatów, frontów meblowych, ale i dodatków takich jak tekstylia, klosze lamp czy ceramika.
Magenta i spółka
Mocniejsze akcenty mogą należeć do koralowej czerwieni, ciepłej ochry czy głębokiego granatu. Instytut Pantone kolorem roku 2023 ogłosił magentę – mocny, nasycony, ciemny róż. Do wnętrz wprowadzić ją można na wiele sposobów. Ten magnetyzujący kolor świetnie sprawdzi się jako propozycja na jedną ze ścian (dla odważnych!) lub w postaci mebli tapicerowanych. Przykuje uwagę, ożywi pomieszczenie i nada mu oryginalnego wyglądu. Dla tych, którzy wolą delikatniejsze barwy, ale jednocześnie potrzebują zmiany, idealnym rozwiązaniem będą elektryzujące dodatki w tym kolorze. Zdziałają one prawdziwe, aranżacyjne cuda.
W 2023 roku modne będą wszelkie obłości i zaokrąglenia. Od detali jak lustra, lampy i ścienne dekoracje, poprzez formy mebli, aż po wykroje okien i drzwi. Czy domy przyszłości pozbawione będą całkowicie ostrych krawędzi lub narożników? Zobaczymy! Póki co zaokrąglenia łączą zalety wizualne z praktycznymi – zwłaszcza w przejściach i małych mieszkaniach - nie stwarzają zagrożeń, ale pod każdym względem przyjaźnie otulają mieszkańców i gości... Nam się podoba!
Modne wnętrze roku 2023 udekorują ceramiczne drobiazgi i naczynia. Ręcznie robione i malowane wazony, zastawa stołowa, wyjątkowy talerz, patera, misa czy figurka. Opcji jest wiele, a efekt zawsze ten sam – zachwyt niezwykłą elegancją i ponadczasowym wyglądem... Rok 2023 przyniesie nam również powrót do wyrobów ceramicznych, które przeżywają swój renesans już od kilku sezonów. Ceramika kojarzy się przede wszystkim z charakterystycznym procesem obróbki oraz ręcznymi, wyjątkowymi zdobieniami, ponadto ceramiczne naczynia nadają wnętrzom wyjątkowego charakteru, który opiera się na połączeniu nowoczesności z tradycją.
Rok 2023 będzie rokiem zrównoważonego projektowania. Coraz częściej kupując przedmioty i meble do domu, świadomie wybieramy opcje przyjazne dla środowiska, ponieważ rośnie znaczenie odpowiedzialności za planetę. Stawiamy na recykling, ograniczenie produkcji i zrównoważony rozwój. Oznacza to wielki powrót naturalnych materiałów do polskich domów. Modne będzie wyposażenie wnętrz zrobione z naturalnych biodegradowalnych surowców, np. meble z drewna, bambusa, rattanu, wełniane dywany, bawełniane czy lniane tkaniny. Lista ich zalet jest bardzo długa. Są nie tylko piękne, ale i szlachetne, wytrzymałe, długowieczne, ekologiczne i zdrowe, a przy tym emanują ciepłem! W trendzie również wszelkiego rodzaju naturalne niedoskonałości, widoczne pęknięcia, sęki, usłojenia... Bliskość natury może też podkreślić np. swobodny, naturalny brzeg blatu stołu zamiast standardowego cięcia i szlifu.
Modne będzie także wyposażenie wnętrz w duchu less waste zrobione z... przetworzonych odpadów, np. meble z tektury, naczynia zrobione z... fusów po kawie czy talerze z liści palmowych i otrębów. Wszystko po to, by wyeliminować plastik z naszego życia.
Zwrot ku wzornictwu lat 50., 60., i 70. to jeden z gorących kierunków w projektowaniu wnętrz. Styl vintage wprowadzi na salony kolor, wzorzyste tkaniny, ciekawe dekoracje oraz proste, estetyczne i bardzo funkcjonalne meble. Nie oznacza wcale szarości kojarzonej z czasami PRL. Doskonałą bazą wnętrza w duchu vintage będzie np. stara komoda, niski kawowy stolik albo fotel dziadka z lat 60. Łączenie nowego ze starym, czyli współczesnych mebli i szlachetnej klasyki to esencja tego stylu i świetny pomysł na aranżację salonu z klimatem.
Wynikającym z tego innym ważnym trendem jest upcyckling, czyli renowacja starych mebli, lamp, dodatków. Będziemy też kupować meble z drugiej ręki, szukać rodzinnych pamiątek na strychu i przeczesywać bazary (lub sklepy internetowe) w poszukiwaniu rodzimej ceramiki z Włocławka, szkła z huty Ząbkowice lub projektów spółdzielni Ład. Bo czasem wystarczy np. tylko wymienić zniszczony blat stołu, biurka czy komody, aby mebel z przeszłością zyskał nową przyszłość. Bardzo lubimy ten trend!
Trend projektowania sof, puf i foteli w tkaninach bouclé pojawił się we wnętrzach już jakiś czas temu i wciąż zdobywa nowych fanów. To źródło komfortu i domowego ciepła, zachwyca miękkością i przyjazną w dotyku fakturą. Wytrzymały materiał obiciowy, występujący najczęściej w odcieniach beżu, kremu lub delikatnego brązu, pojawił się w bestsellerowych liniach wielu marek. W 2023 roku jego popularność nie spadnie, meble i datki z mięciutkiej pętelkowej przędzy bardzo dobrze komponują się z takimi materiałami jak naturalne drewno i tworzą we wnętrzu przytulny klimat. Elegancko prezentują się także w zestawieniach ze złotymi akcentami.
Sztruks powrócił do świata mody i wnętrz już w zeszłym roku. W tym radzi sobie coraz lepiej; jest oryginalny i miękki w dotyku. Świetnie wygląda zarówno na dodatkach (poduszki), jak i większych powierzchniach (kanapy, sofy, fotele). Na tapicerkach mebli za sprawą charakterystycznych prążków prezentuje się wyjątkowo ciekawie.