Tradycyjna tortilla ma mięsne nadzienie, ale wegetariańska wersja tego dania jest równie smaczna. Wypróbuj przepisy na tortillę z farszem wegetariańskim.
Składniki:
Marynata:
Przygotowanie:
Przygotuj marynatę do warzyw. Oliwę wymieszaj z octem balsamicznym. Dodaj czosnek przeciśnięty przez praskę, suszone zioła oraz pieprz i sól (do smaku). Przemieszaj.
Warzywa w zależności od rodzaju oczyść, obierz. Cebule pokrój na cienkie cząstki,
pomidorki – na połówki, bakłażan i cukinie – w plasterki, a paprykę – w paseczki. Wszystkie rozdrobnione warzywa przełóż do miseczki. Zalej je przygotowaną marynatą, wymieszaj i odstaw na 1 godzinę w chłodne miejsce.
Po tym czasie warzywa partiami usmaż na patelni grillowej (ok. 20 minut). Miętę opłucz,
posiekaj. Placki tortilli również podgrzej na patelni grillowej (po 10-20 sekund z każdej strony).
Rozłóż na nich usmażone wcześniej warzywa. Posyp pokruszoną fetą oraz miętą. Placki zawiń, obwiąż je sznureczkiem albo zepnij wykałaczkami, by rożki nie rozpadły się.
Rada kucharza: Podczas siekania świeżych ziół na desce podsyp je odrobiną soli, dzięki temu listki nie będą rozpadały się na boki.
Danie składa się z 8 porcji po 440 kcal.
Składniki:
Cukinię i paprykę oczyść, umyj, pokrój w drobną kostkę. Fasolę oraz kukurydzę przełóż na osobne sitka, przelej wodą i pozostaw, by dobrze ociekła. Cebulę oraz czosnek obierz, drobno posiekaj. Na patelni rozgrzej olej. Zeszklij na nim cebulę oraz czosnek. Dołóż cukinię i paprykę. Smaż przez chwilę na dużym płomieniu, zmniejsz ogień i duś jeszcze 15 minut. Wtedy na patelnię wlej pomidory z puszki. Poczekaj, aż całość ponownie zawrze, dodaj fasolę i kukurydzę. Gotuj razem 5 minut. Pod koniec gotowania dodaj koncentrat. Przypraw na pikantnie solą, pieprzem oraz słodką i ostrą papryką.
Tortille podgrzej na patelni albo w piekarniku (po 15-20 sekund z każdej strony). Na ciepłych plackach rozłóż nadzienie. Całość zwiń. Udekoruj, np. listkami kolendry i cząstkami limonki. Podawaj bezpośrednio.
Rada kucharza: Fasolową potrawkę nakładaj na tortille, pozostawiając wolne brzegi (2-3 cm). Dzięki temu po zwinięciu farsz nie będzie się wylewał i nie pobrudzisz się przy jedzeniu.
Danie składa się z 6 porcji po 495 kcal.
Składniki:
Przygotowanie:
Kaszę ugotuj na sypko według przepisu podanego na opakowaniu (ok. 20 minut). Odłóż, by przestygła. Warzywa oczyść,opłucz, rzodkiewki potnij w plasterki, ogórek wraz ze skórką
– w kostkę, a pomidorki na połówki. Szczypiorek opłucz, dobrze osusz. Kukurydzę przełóż na sitko, osącz z zalewy. Obrany czosnek przeciśnij przez praskę albo rozetrzyj nożem,
wymieszaj z oliwą. Kaszę polej czosnkową oliwą. Dodaj rozdrobnione warzywa oraz kukurydzę. Przypraw do smaku solą, pieprzem oraz gałką muszkatołową.
W tym czasie tortille podgrzej. Możesz to zrobić na patelni grillowej albo w piekarniku. Placki delikatnie zwilż wodą, aby stały się bardziej elastyczne. Przełóż tortille na talerz. Na każdy placek nałóż porcję kaszy z warzywami i dodaj źdźbła szczypiorku. Tortille zwiń i zepnij wykałaczką.
Rada kucharza: Chcesz mieć pewność, ze kasza będzie sypka? Suche ziarenka rozetrzyj z 1 roztrzepanym białkiem. Rozsyp na blasze. Wysusz w rozgrzanym piekarniku.
Danie składa się z 4 porcji po 515 kcal.
Składniki:
Przygotowanie:
Ziarenka fasoli zalej wodą (wcześniej przegotowaną i wystudzoną), odstaw na noc do namoczenia. Następnego dnia odcedź, osącz. Zalej świeżą wodą i ugotuj bez soli do miękkości (około 90 minut).
Ząbki czosnku obierz. Pastę tahini włóż do malaksera. Dodaj czosnek oraz fasolę. Jeśli chcesz, by hummus miał delikatniejszy smak, użyj czosnku marynowanego. Wlej sok z cytryny oraz oliwę. Wsyp sól (do smaku). Całość zmiksuj. Potem do masy z fasoli dodaj kmin rzymski oraz sok z limonki. Ponownie wszystko zmiksuj.Pomidorki umyj, pokrój na połówki. Bazylię opłucz, osusz, oderwij listki od gałązek.
Tortille podgrzej na patelni albo w piekarniku (po 10-20 sekund z każdej strony). Placki grubo posmaruj hummusem. Rozłóż na nich połówki pomidorków. Posyp listkami bazylii. Złóż i od razu podawaj.
Rada kucharza: Jeśli nie masz czasu na długie moczenie fasoli, zalej ją wrzątkiem i odstaw 1-2 godziny. W tym czasie kilka razy zmień wodę (zawsze musi być ona gorąca).
Danie składa się z 6 porcji po 425 kcal.