Swędzenie i pieczenie skóry po opalaniu świadczą m.in. o oparzeniu słonecznym. Jak je leczyć?
Fot. 123rf.com
Objawy
Swędząca skóra po opalaniu – jak domowymi sposobami złagodzić uporczywe dolegliwości?
25.07.2023 09:58
My, kobiety, kochamy się opalać, ale korzystając ze słońca popełniamy wiele błędów, które skutkują bólem, pieczeniem i swędzeniem skóry. Najczęściej są to objawy oparzenia słonecznego, ale mogą tez oznaczać poważniejsze schorzenia. Jakie są przyczyny świądu skóry? Jakie czynniki zwiększają ryzyko oparzenia słonecznego? Sprawdź sposoby na złagodzenie dolegliwości po opalaniu oraz dowiedz się, jak im zapobiegać.
Każda z nas kocha letnią złotą opaleniznę, dlatego latem chętnie wystawiamy nasze ciało na działanie promieni słonecznych, by nabrać kolorów. Zdrowa, delikatna opalenizna rzeczywiście dodaje urody, ale bardzo często chcąc uzyskać jak najszybszy i widoczny efekt często opalamy się zbyt intensywnie. Brak odpowiedniej ochrony i długi czas na zbyt intensywnym słońcu to prosta droga do poparzeń słonecznych, szczególnie w przypadku posiadaczek jasnej, porcelanowej karnacji. Skóra wtedy piecze i okropnie swędzi. Jak sobie z tym poradzić?
Swędząca skóra po opalaniu – przyczyny
Skóra długotrwale wystawiona na intensywne słońce szybko zaczyna tracić wilgoć. Drastycznie wysuszona zaczyna się kurczyć, a wierzchnia warstwa i DNA naskórka zostają zniszczone. To powoduje podrażnienia nazywane poparzeniem słonecznym.
Piekąca i swędząca skóra to typowy objaw poparzenia słonecznego. Nie pojawia się od razu po zejściu ze słońca, a dopiero po ok. 2-3 dniach. W większości przypadków trwa do 48 godzin i samoczynnie ustępuje. U niektórych osób pojawia się jednak bardzo bolesny i ostry świąd, szczególnie w obszarze pleców i ramion. To swędzenie po angielsku nazywane jest „hell’s itch”, czyli dosłownie „piekielny świąd”.
Ostre swędzenie skóry nie zawsze musi oznaczać tylko oparzenia słonecznego. W niektórych przypadkach może być objawem alergii lub fotodermatozy. Jeżeli przybiera na sile i ból staje się trudny do zniesienia, należy zgłosić się do lekarza. Poważne oparzenia i uszkodzenia skóry mogą też prowadzić do groźnych powikłań, takich jak nowotwory.
Czynniki zwiększające ryzyko świądu po opalaniu:
jasna karnacja
fotodermatoza
alergia na słońce
przyjmowanie leków o działaniu fotouczulającym
stosowanie ziół zwiększających podatność na słońce, jak np. dziurawiec
bielactwo
brak odpowiedniej ochrony z filtrem UV
przebywanie na wysokościach, np. na szczytach gór
przesuszona lub uszkodzona skóra
Sposoby na złagodzenie świądu i pieczenia skóry po kontakcie ze słońcem
Jeżeli schodząc ze słońca widzisz, że twoja skóra jest mocno zaczerwieniona, prawdopodobnie masz do czynienia z oparzeniem słonecznym. To oznacza, że w ciągu najbliższych dni odczujesz świąd i pieczenie skóry, a naskórek zacznie się złuszczać. Aby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości, działaj od razu.
Co pomoże na swędzenie skóry po opalaniu?
Po zejściu ze słońca weź kąpiel. Unikaj gorącej wody, bo może pogorszyć stan skóry, oraz zimnej – gdyż może wystąpić szok termiczny. Wykąp się w letniej wodzie, potem delikatnie osusz skórę ręcznikiem. Możesz też wykonywać okłady z letniej wody
Po umyciu nałóż na skórę krem nawilżający lub dedykowany kosmetyk po opalaniu, który ma działanie łagodzące. Wybieraj te z aloesem, miodem lub kwasem hialuronowym, D-panthenolem i witaminą E
Jeżeli już czujesz pieczenie i swędzenie, sięgnij po specjalny preparat na oparzenia słoneczne. Kupisz go w aptece w sprayu, kremie, piance lub żelu.
Ból uśmierzą leki przeciwbólowe dostępne w aptece bez recepty
Nie drap podrażnionych i swędzących miejsc na skórze
Na świąd dobrze działają też kąpiele owsiane. Weź szklankę zielonych na drobno płatków owsianych oraz kilka kropel olejku waniliowego i wrzuć do wanny napełnionej letnią lub ciepłą wodą. Kąpiele powtarzaj codziennie do czasu ustąpienia objawów
Ból i swędzenie złagodzą również okłady z surowego ogórka, kefiru lub maślanki. Nakładaj je na oparzone miejsca co kilka godzin
Uzupełniaj płyny w organizmie. Twoja skóra piecze i swędzi, bo jest wysuszona. Przywracaj odpowiedni poziom jej nawilżenia zewnętrznie oraz wewnętrznie pijąc dużo wody i sportowe napoje z elektrolitami.
Gdy uszkodzony naskórek zacznie się złuszczać, sięgnij po delikatne peelingi i stosuj je podczas kąpieli
Aby odbudować uszkodzoną skórę, używaj produktów odbudowujących. Najlepsze będą te z dodatkiem naturalnych olejów, np. arganowego lub konopnego. Preparaty te powinny mieć lekką konsystencję, unikaj więc ciężkich, gęstych i tłustych maści. Te dodatkowo zmniejszą komfort dając nieprzyjemne uczucie na skórze
Jeżeli szczególnie dotkliwie odczuwasz kontakt ze słońcem i podejrzewasz u siebie alergię, zgłoś się do dermatologa. Jeżeli lekarz potwierdzi alergię lub fotodermatozę, przepisze ci leki i udzieli szczegółowych instrukcji co powinnaś robić, by uniknąć reakcji alergicznej.
Jak zapobiec swędzeniu skóry po opalaniu?
Świąd i pieczenie to objaw poparzenia słonecznego. Aby ich uniknąć, należy odpowiednio zabezpieczyć się przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Jak to zrobić?
Nie opalaj się na najintensywniejszym słońcu. Unikaj go w godzinach 11:00-15:00
Nie leż długo na słońcu. Lepiej opalać się codziennie po kilkanaście lub kilkadziesiąt minut, niż spędzić kilka godzin na słońcu w ciągu jednego dnia
Stosuj kremy z filtrem dostosowane do twojej karnacji – im jest ona jaśniejsza, tym wyższa powinna być ochrona. Pamiętaj, że preparaty do opalania zmywają się i ścierają, dlatego ponawiaj ich aplikację co ok. 2 godziny.
Ochraniaj swoje ciało przed słońcem odpowiednim ubiorem.