Skrzydłokwiat oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń.
Fot. 123RF
Rośliny
Skrzydłokwiat to naturalny filtr powietrza! Jak o niego dbać, by pięknie kwitł?
Ewa Adamiak
20.01.2023 11:10
Egzotyczny skrzydłokwiat, inaczej skrzydłolist (Spathiphyllum) jest łatwy w uprawie i pięknie wygląda. Doskonale sprawdza się jako kwiat do sypialni, bo jest naturalnym filtrem powietrza. Zdolność do jego oczyszczania sprawia, że z powodzeniem może się znaleźć w domach alergików, tym bardziej że doskonale rośnie we flakonach z wodą, bez ziemi.
Skrzydłokwiat to żywy filtr powietrza. Kiedy w latach 90. opublikowano wyniki badań dotyczących roślin posiadających zdolności oczyszczania powietrza skrzydłokwiat zaczął robić światową furorę jako naturalny domowy filtr, dzięki któremu powietrze w pomieszczeniu staje się czystsze.
Jak skrzydłokwiat oczyszcza powietrze?
Testy amerykańskich naukowców dowiodły, że skrzydłokwiat skutecznie usuwa z powietrza związki chemiczne, które zatruwają domowe środowisko, a pochodzą m.in. ze smogu, dymu papierosowego (substancje smoliste) oraz z chemii gospodarczej, lakierów, rozpuszczalników, tapet, farb, klejów czy różnych przedmiotów z tworzyw sztucznych. Neutralizuje szkodliwy wpływ elektroniki – pochłania tzw. smog elektroniczny. Zatem warto się potrudzić, by skrzydłokwiat pięknie wyrósł, bo im większy okaz, tym czystsze powietrze w domu!
Co więcej, skrzydłokwiat nie tylko poprawia jakość powietrza usuwając z niego toksyny, ale także je poprawia jego nawilżenie, dzięki czemu atmosfera w upalne lata oraz w okresie grzewczym zimą staje się w pomieszczeniach bardziej znośna. Pochłania także zarodniki pleśni. Dzięki tym właściwościom ułatwia oddychanie osobom z problemami płucnymi i alergiami.
Skrzydłokwiat – co to za roślina?
Skrzydłokwiat pochodzi z ciepłych, wiecznie zielonych, wilgotnych lasów Ameryki Południowej i Środkowej. Występuje także w Azji Południowo-Wschodniej i w Oceanii. Zalicza się do rodziny obrazkowatych, grupy wieloletnich roślin związanych ze środowiskiem wodnym. W naturze skrzydłokwiat osiąga wysokość od 30 cm do 100 cm. Charakteryzuje się podłużnymi, błyszczącymi liśćmi na długich ogonkach oraz dekoracyjnymi kwiatostanami.
To właśnie od kształtu liści wywodzi się łacińska nazwa rośliny – Spathiphyllum oznaczająca gromadę roślin z kwiatostanem złożonym ze zmodyfikowanego liścia przykwiatowego („spatha”, czyli miecz lub narzędzie o szerokim ostrzu) i kwiatu właściwego w kolorze białym, kremowym lub zielonkawym. Polska nazwa skrzydłokwiat także nawiązuje do kształtu pochwy kwiatostanowej , która przypomina ptasie skrzydło.
Skrzydłokwiat występuje ok. 50 gatunkach botanicznych. W kwiaciarniach można kupić jedynie odmiany hodowlane (botaniczne byłyby zbyt trudne do upraw domowych). Największym wzięciem wśród wielbicieli doniczkowych skrzydłokwiatów cieszą się odmiany Spathiphyllum Wallisii oraz Spathiphyllum floribundum, które mają piękne dekoracyjne kwiaty i są okazałe – osiągają 30-60 cm wysokości.
Miniaturki skrzydłokwiatów sprawdzą się w mniejszych mieszkaniach, rośliny o większych rozmiarach mogą się stać ozdobą nowoczesnych apartamentów. Minimalistyczna kolorystyka – zestawienie bieli i zieleni działa na zmysły kojąco.
Jak dbać o skrzydłokwiat w domu
Skrzydłokwiat nie jest rośliną specjalnie wymagającą i na pewno przypadnie do gustu początkującym amatorom zielonych upraw w domu. Nadaje się do uprawy w różnych pomieszczeniach – doskonale zaaklimatyzuje się w zarówno w sypialni, kuchni czy salonie jak i w przestrzeniach biurowych. Wystarczy mu zapewnić niezbędne minimum, a na pewno ładnie się rozrośnie i długo będzie kwitł – nawet przez kilka miesięcy. A do tego spełni swoje zadanie jako filtr powietrza! Pielęgnacja skrzydłokwiatu nie jest skomplikowana, wymaga tylko regularności.
Czego potrzebuje skrzydłokwiat?
stanowisko – skrzydłokwiat nie lubi bezpośredniego dostępu do słońca. W naturze rośnie w dolnych partiach lasów, w półcieniu. Dlatego najlepiej czuje się w świetle rozproszonym i w półcieniu. Możesz go trzymać na północnym parapecie lub w dobrze doświetlonym pomieszczeniu, ale w miejscu oddalonym od okna, tak, by promienie słoneczne nie padały wprost na niego, zwłaszcza w środku dnia, gdy są najsilniejsze.
temperatura – optymalna temperatura dla skrzydłokwiatu mieści się w przedziale pomiędzy 18 a 22 st. C. Zimą ok 16-18 st. C. Roślina nie znosi zimna (w naturze nie musi się z nim zmagać), dlatego musisz dbać o to, by temperatura otoczenia skrzydłokwiatu nie spadała poniżej 10 st. C. Nie lubi też przeciągów i nawiewów (np. z urządzeń chłodzących lub ogrzewających). Może źle reagować nawet na delikatny powiew powietrza z kratki wentylacyjnej. Nie stawiaj go też na parapecie okna, które najczęściej otwierasz;
podlewanie – skrzydłokwiaty nie przepadają za skrajnościami. Muszą być regularnie podlewane (3-4 ryzy na tydzień latem i 2-3 razy zimą) i często zraszane, ponieważ wymagają podwyższonej wilgotności powietrza (latem spryskuj roślinę co drugi dzień). Skrzydłokwiat lubi lubi wilgotne środowisko, dlatego ustaw doniczkę na głębszej podstawce z drenażem na dnie i dbaj o to, by zawsze w niej była woda. Nie podlewaj tą prosto z kranu, bo roślina źle reaguje na chlor (brązowieją jej liście) – odstaw wodę na noc przed użyciem. Do podlewania i zraszania używaj wody w temperaturze pokojowej.
Skrzydłokwiat – zabiegi pielęgnacyjne
Skrzydłokwiat nie ma specjalnych wymagań, jeśli chodzi o pielęgnację. Oto najważniejsze zasady uprawy, dzięki którym będzie zdrowo rósł i kwitł:
Regularne oczyszczanie liści z kurzu miękką ściereczką zwilżoną przegotowaną wodą. Będą lepiej wyglądały, odzyskają soczyście zielony kolor i nic nie będzie zakłócało ich kontaktu z powietrzem (to służy nie tylko kondycji rośliny, ale także zwiększa jej zdolności do filtrowania zanieczyszczeń z otoczenia).
Systematyczne usuwanie uschniętych liści i przekwitłych kwiatostanów. Jeśli liście za bardzo wyrastają na boki, łamią się lub są częściowo uszkodzone, przytnij je (jak najbliżej podłoża), aby roślina nie traciła energii na dokarmianie ich.
Odcinaj niezdrowych liści, gdy tylko zauważysz jakiś problem.
Umiarkowane nawożenie. Skrzydłokwiat dobrze reaguje na nawóz do kwitnących roślin doniczkowych z azotem (np. mineralny żel Agrecol, ok. 22 zł/0,5 l). Stosuj go zgodnie co ok. 10-14 dni, zgodnie z instrukcją na opakowaniu preparatu (po rozcieńczeniu wodą) lub użyj odżywek w specjalnych pojemniczkach dozujących – wystarczy umieścić końcówkę w doniczce, a zawartość stopniowo będzie przenikać do podłoża (np. Compo, ok. 16z/5 aplikatorów w opakowaniu).
Przesadzanie (najlepiej wiosną), gdy doniczka robi się za ciasna. Zazwyczaj zmiana doniczki (zawsze na taką, w której bryła korzeniowa mieści się i jeszcze zostaje trochę miejsca) konieczna jest co 1–2 lat. Możesz zmieniać na coraz większą lub rozmnożyć roślinę dzieląc ją na 2-3 mniejsze. W ten sposób odmłodzisz ją i wydłużysz jej życie.
Podłoże dla skrzydłokwiatu: ziemia powinna być luźna, żyzna i wilgotna. Możesz użyć mieszanki do roślin doniczkowych z torfem i przekompostowaną korą oraz z perlitem i piaskiem, które zapewnią podłożu dobrą przepuszczalność. Najlepsza dla skrzydłokwiatów ziemia ma odczyn obojętny lub lekko kwaśny (pH 5,5 - 6). Po przesadzeniu umieść doniczki z roślinami w miejscu, gdzie jest półcień i obficie podlej.
Skrzydłokwiat lubi wilgoć, dlatego można go też uprawiać hydroponicznie – zaletą takiej praktyki jest to, że roślina kwitnie przez cały rok. Jak to zrobić? Korzenie rośliny przeznaczonej do uprawy w wodzie dokładnie oczyść z ziemi (pod bieżącą wodą). Umieść w szklanym naczyniu lub wazonie wypełnionym wodą do ok. 1/4 wysokości. Pamiętaj o stałym odżywianiu skrzydłokwiatu.
Jak rozmnożyć skrzydłokwiat
Do pozyskania nowych roślin wykorzystaj wiosenny moment przesadzania. Wykonaj 3 proste czynności:
rozrośniętą roślinę (część zieloną i kłącze) podziel na 2-3 mniejsze okazy;
umieść rośliny w nowych doniczkach wypełnionych luźną, żyzną mieszanką. Zwróć uwagę na to, aby korzenie, które pojawiły się na łodydze były pokryte ziemią. Pamiętaj, aby na ich dnie znalazł się drenaż ułatwiający wodzie swobodny przepływ. Jeśli małe skrzydłokwiaty nie trzymają się prosto, są wiotkie, to podeprzyj je palikami (usuniesz je, gdy rośliny się dobrze zakorzenią i usztywnią).
po przesadzeniu wstrzymaj się z nawożeniem rośliny jeszcze przez 2-3 miesiące (daj jej czas na aklimatyzację w nowej doniczce!).
Skrzydłokwiat – najczęstsze problemy
Jeśli zareagujesz natychmiast, uratujesz roślinę. Na co zwrócić uwagę i co oznaczają objawy:
brak kwiatów: skrzydłokwiat ma za mało światła;
zasychanie, odpadające liście: przesuszenie podłoża lub powietrza. Musisz pamiętać, że skrzydłokwiat lubi wilgoć;
pożółkłe liście: źle dobrana odżywka lub nadmiar nawożenia;
zbrązowiałe, suche brzegi lub końce liści: przelewanie podłoża, brak drenażu. Inną przyczyną może być częste przesuszanie ziemi oraz brak przesadzania, wymiany ziemi na świeżą (w tej, w której rośnie roślina gromadzą się minerały z nawozów, a ich nadmiar szkodzi);
brązowe plamy, więdnięcie: za dużo bezpośredniego słońca, poparzenia;
wiotkie, obwisające liście: przesuszenie albo reakcja na wyziewy kuchenne i przeciągi.
więdnięcie i obumieranie rośliny: atak przędziorków lub mszyc. Aby się ich pozbyć użyj środków chemicznych, np. zastosuj oprysk z szarego mydła (rozpuść 10-20 g płatków mydlanych w 1 l wody i takim roztworem spryskuj roślinę).
Skrzydłokwiat – czy może być niebezpieczny
Roślina nie jest zabójczo trująca, ale trzeba na nią uważać szczególnie, gdy w domu są małe dzieci lub zwierzęta. W tkankach skrzydłokwiatu znajdują się toksyczne szczawiany, które mogą wywoływać bardzo nieprzyjemne skutki zdrowotne. Spożycie nawet małego kawałka rośliny może spowodować następujące objawy: