Choć problemów z płucami nie wyleczymy z dnia na dzień, to możemy przeciwdziałać zaostrzeniom i nawrotom choroby. Bardzo często mylimy infekcje płuc z innymi chorobami lub alergią. Sprawdź, dlaczego twoje płuca często chorują i jak zapobiegać nawrotom infekcji.
Spis treści
Przy leczeniu problemów płucnych trzeba uzbroić się w cierpliwość. Niektóre z nich (zapalenia płuc, sarkoidoza) dokuczają nam kilka tygodni (sarkoidoza czasem do 2 lat), ale na inne (POChP, astma) trzeba zażywać leki często do końca życia.
Jednak to nieprawda, że gdy płuca (lub oskrzela) chorują, trzeba zrezygnować z aktywnego trybu życia. Wielu sportowców ma chore oskrzela, a mimo to żyją aktywnie. My też tak możemy! Musimy tylko bardzo o siebie dbać i starać się dotrzeć do przyczyn problemu.
Wtedy organizm lepiej będzie sobie radził z bakteriami i wirusami, co uchroni płuca przez groźnymi infekcjami.
Często nie wiemy, że mamy alergię, bo nie mamy kataru czy problemów skórnych. Mamy za to kaszel i duszność, które mylnie bierzemy za... częste infekcje. Poproś lekarza o badania pod kątem alergii.
Składniki smogu sprzyjają namnażaniu się bakterii w drogach oddechowych i ułatwiają ich penetrowanie. Smog uodparnia również zarazki na antybiotyki!
Codziennie sprawdzaj stan powietrza (np. w internecie), a gdy smog przekracza normy, nie wietrz mieszkania i nie wychodź z domu (chyba, że w masce antysmogowej, na alegro, w Empiku, 80 zł).
Uwaga! Wracające zapalenia płuc i oskrzeli bywają oznaką... refluksu. Poproś lekarza o skierowanie do gastrologa.
To metoda, którą stosuje się w szpitalach u osób z zapaleniem płuc lub z przewlekłymi chorobami dróg oddechowych (np. przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, czyli POChP). Ale jest wskazana także dla tych, którzy nie chorują przewlekle. Pomaga płucom odzyskać sprawność po każdej poważnej infekcji (np. wirusowej, zapaleniu oskrzeli).
Usprawnia mięśnie oddechowe i zwiększa pojemność płuc.
Wężyk zanurzamy w wodzie i najdłużej jak umiemy wdmuchujemy powietrze do wody. Potem 5-10 sek. oddychamy spokojnie i powtarzamy. Płuca wentylujemy tak 2-3 razy dziennie przez 5-6 min (przynajmniej przez tydzień).
Uwaga! Warto tę metodę stosować też u leżących seniorów, bo utrzymuje ich drogi oddechowe w formie.