Uprawa rododendronów w donicach jest możliwa zarówno na tarasie, jak i również w warunkach domowych. Aby cieszyć się tymi kwiatami, wcale nie musimy mieć dużego ogrodu. Warto postawić na mniejsze odmiany.
Te piękne rośliny z rodziny wrzosowatych możemy zasadzić w ogrodzie, jednak nadają się one również
do uprawy doniczkowej. Niższe okazy sprawdzą się w mieszkaniu, niektóre zaś polubią balkon lub taras. Jeśli zatem rozważamy wprowadzenie różanecznika czy azalii do naszej kolekcji roślin, zastanówmy się najpierw, jakie warunki możemy im zapewnić, a co za tym idzie – który gatunek wybrać.
Do rodzaju Rhododendron należy bowiem ponad tysiąc gatunków, a wśród nich mnóstwo jest bardzo okazałych, rozłożystych krzewów, które osiągają nawet kilka metrów wysokości. Ponadto możemy wybierać spośród niezliczonych kolorów i odcieni.
Gęsty, wolno rosnący krzew, osiągający 60 cm wysokości i 90 cm szerokości. Jego kwiaty w pąkach są różowe,
po otwarciu jaśniejsze, a w miarę przekwitania stają się białe.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Ma piękne białe kwiaty z czerwonymi obwódkami i jasnoróżowymi pręcikami. Liście są jasnozielone. Krzew osiąga 90 cm wysokości i szerokości.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Karłowa odmiana o kremowożółtych kwiatach. Dorasta do ok. 80 cm wysokości. Jej liście są drobne i grube. Kwitnie od połowy maja.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Osiąga do 1 m wysokości. Dzwonkowate różowe kwiaty są lekko nakrapiane ciemniejszym odcieniem różu. Ma błyszczące, ciemnozielone liście.
Wyświetl ten post na Instagramie.
To prawdziwa sztuka, która chyba nigdy nie wyjdzie z mody. Piękne azalie również możemy zakupić w takiej formie. Pielęgnacja bonsai wymaga dużo cierpliwości, ale efekt jest tego wart.
Wyświetl ten post na Instagramie.
W porze kwitnienia, gdy formują się na nich bujne kwiatowe kule, odmiany te wprost urzekają swoją urodą. Aby prawidłowo się rozwijały, a pień nie złamał się pod ciężarem kwiatów, takim okazom trzeba zapewnić podpórkę.
Rododendrony preferują dosyć jasne, ale jednocześnie chłodne (najlepsza temperatura to 15-18°C) i przewiewne stanowiska, należy zdecydowanie unikać mocno zacienionych miejsc. Ważne, aby powietrze było lekko wilgotne. Jeśli chodzi o ziemię, wybierajmy dobrze przepuszczalną, próchniczą, o odczynie
4,5-5 pH. Możemy np. wymieszać ziemię ogrodową z kwaśnym torfem.
Ponieważ rośliny te wymagają dużo wilgoci, trzeba je regularnie i obficie podlewać – najlepiej deszczówką lub przegotowaną wodą. Po przekwitnięciu należy usunąć kwiaty i przyciąć okaz. Przy wyższych temperaturach
doniczkę możemy wynieść do ogrodu lub na balkon, przy czym miejsce powinno być zacienione. W okresie kwitnienia dokarmiamy roślinę nawozami bez dodatku wapnia.
Dobrze dobrana osłonka potrafi zdziałać cuda! Można przebierać w kolorach i fakturach, warto zatem poświęcić trochę czasu, aby znaleźć idealną doniczkę. Przy wyborze pamiętajmy też o miejscu, w którym chcemy trzymać nasz okaz. Niektóre osłonki nadają się do domu, inne zaś świetnie zniosą warunki panujące na zewnątrz.