Astygmatyzm to jedna z najczęściej występujących wad wzroku, która może się objawić w każdym wieku. Statystycznie może dotyczyć nawet co trzeciej osoby na świecie. Jeśli masz problem z nieostrym, rozmazanym widzeniem, możesz należeć do tej grupy. Sprawdź, jak objawia się niezborność, czyli astygmatyzm, i jakie są jej przyczyny. Wykonaj prosty domowy test, by przekonać się, czy rzeczywiście możesz mieć tę wadę.
Astygmatyzm to wada rogówki lub soczewki ocznej. Z tego powodu widzimy jednostronnie rozmazujący się obraz. Jeśli mrużysz nieustannie oczy, przecierasz je, chcąc lepiej widzieć, zrób test.
Astygmatyzm spowodowany jest nieregularnym kształtem rogówki, która zamiast okrągła, jest nieco spłaszczona i przypomina kształtem piłkę do gry w rugby. Z tego powodu załamywanie promieni świetlnych w płaszczyznach wzajemnie do siebie prostopadłych jest nieco inne i powoduje powstanie obrazu w różnych obszarach siatkówki. Najprościej rzecz ujmując, astygmatyzm to zniekształcenie obrazu, w którym punkt jest postrzegany jako linia. Niezborność najczęściej dotyczy nieregularnego kształtu rogówki, ale może także wynikać z budowy, struktury lub położenia soczewki, albo nawet z nieregularności występujących w tylnym biegunie oka.
Astygmatyzm może być wrodzony, ale też może być spowodowany urazami mechanicznymi oka, chorobami powodującymi odkształcenie rogówki lub zwyrodnieniami. Poziom niezborności może być taki sam przez całe życie, ale może też pogłębiać się lub zmniejszać w miarę wzrostu gałki ocznej.
Najczęstsze objawy astygmatyzmu to:
Jeśli podejrzewasz u siebie astygmatyzm, wykonaj prosty test.
Zdejmij okulary lub soczewki. Przyjrzyj się obrazkowi powyżej patrząc na ekran z odległości ok. pół metra. Zasłoń lewe oko lewą ręką, powtórz to po chwili z prawym okiem.
Jeśli niektóre linie wydają się bardziej szare, niewyraźne, a inne ciemniejsze i ostrzejsze, jeśli odległości między sąsiadującymi znakami nie są takie same, wtedy prawdopodobnie masz astygmatyzm.
Domowy test nie wystarczy jednak do diagnostyki niezborności. Astygmatyzm potwierdzić musi lekarz okulista, który określi także stopień i kąt wady oraz dobierze odpowiedni sposób korekcji.
To na pewno pomoże: