Paszport covidowy to nazwa potoczna. Chodzi o tzw. UCC, czyli system Unijnych Certyfikatów COVID-19. Obowiązuje od 1 lipca w państwach Unii, na Islandii, w Norwegii i Liechtensteinie. To system oparty na kodach QR. Nie jest obowiązkowy, ale bardzo ułatwia podróże. I nie tylko.
Czy paszport covidowy jest obowiązkowy i skąd go wziąć? Oto najważniejsze kwestie dotyczące unijnego certyfikatu UCC.
System powstał, by ujednolicić zasady podróżowania po całej Unii, bo dotąd kraje członkowskie posługiwały się różnymi zaświadczeniami. Taki kod pozwoli uniknąć każdorazowo kwarantanny po przekroczeniu granicy oraz wykonywania testu.
Certyfikaty covidowe mogą mieć trzy statusy, czyli informować o:
Nie zawsze. Kod potwierdzający szczepienie przeciw COVID-19 otrzymaliśmy na wydruku w punkcie szczepień po przyjęciu drugiej dawki (lub pierwszej w przypadku szczepionki jednodawkowego preparatu J&J). Ale kody wydane przed 1 czerwca były niestandaryzowane i mogą być błędnie odczytywane przez czytniki.
Można korzystać zarówno z kodu wydrukowanego, jak i cyfrowego. Od 1 czerwca można pobrać kod z Internetowego Konta Pacjenta. Wybieramy „Certyfikaty” na dole strony, rodzaj certyfikatu (czyli UCC) i klikamy „Pobierz kod QR”. Następnie należy zapisać pobrany plik pdf na swoim telefonie lub wydrukować go i używać wersji papierowej.
Od 25 czerwca można także okazać certyfikat w mobilnej wersji IKP, czyli aplikacji Moje IKP albo w mObywatel.
Kod QR dla ozdrowieńców lub osób z negatywnym wynikiem testu może wydrukować lekarz POZ (ma dostęp do systemu e-Zdrowie).
UCC jest przydatny nie tylko na wakacjach, ale też w kraju. Ma ułatwiać wejście do muzeów, na imprezy sportowe, muzyczne itp. Niektórzy restauratorzy zdecydowali też, że trzeba będzie go pokazać, aby wejść do lokalu. Kod potwierdzający szczepienie okażemy organizatorowi imprezy, również np. wesela. Nie będziemy wówczas wliczani do limitu osób.