Cukrzycy powinni wybierać owoce, które mają mało cukru, oraz łączyć je z produktami obniżającymi poziom cukru we krwi lub spowalniającymi jego wchłanianie. Podpowiadamy, ile i jakich owoców może jeść cukrzyk i z czym je łączyć. Mamy też przepisy na zdrowe dania z owocami dla diabetyków.
Mniej cukru w owocach oznacza, że diabetyk może zjeść ich więcej. A warto, bo przecież owoce to nie tylko cukier, ale i dużo błonnika, który spowalnia wchłanianie cukru, a także źródło cennych przeciwutleniaczy (chronią np. oczy przed retinopatią cukrzycową). Podpowiadamy, ile i jakich owoców możemy zjeść i z czym je łączyć, by było jeszcze korzystniej dla zdrowia.
Dietetycy dziennie zalecają jedzenie od 120 g do 300 g owoców podzielonych na 2-3 porcje. Przestrzegają jednak, by nie traktować owoców jak przekąskę, ale jak posiłek. Diabetycy powinni jeść 5-6 posiłków w ciągu dnia co 2-3 godziny, więc owoce mogą stanowić drugie śniadanie, podwieczorek lub część posiłku – najlepiej obiadu.
Jedzone na pierwsze śniadanie mogą za bardzo podnieść glikemię po nocy, a na kolację – obciążyć nadmiernie układ trawienny. Wielkość porcji jest uzależniona od ilości węglowodanów, jakie porcja (100 g) danego owocu zawiera, czyli tzw. ładunku glikemicznego.
By nie podnosić gwałtownie poziomu cukru, wybierajmy owoce, które nie tylko mają niski ładunek glikemiczny, ale i niski indeks glikemiczny. Te warunki najlepiej spełniają (podajemy wielkość 1 porcji):
Nie oznacza to jednak, że nie możemy jeść owoców o wyższym indeksie glikemicznym – możemy, ale po prostu zjedzmy jedną małą porcję w ciągu dnia, np. plaster (grubość 2 cm, długość 30 cm) dużego arbuza czy melona albo dwie garście czerwonych winogron.
Aby spowolnić wchłanianie cukru, warto łączyć owoce ze zdrowymi tłuszczami – orzechami, mlekiem lub wiórkami kokosowymi, nasionami chia czy odtłuszczonym nabiałem. A także produktami pełnozbożowymi, które ułatwiają przetwarzanie glukozy w energię. Najlepiej z makaronem razowym, płatkami owsianym, komosą ryżową, a z kasz: jaglaną, gryczaną, pęczakiem i bulgurem. Warto je jeść także z warzywami i nasionami strączkowych, które są bogate w błonnik. I posypywać szczyptą przypraw, które mają właściwości obniżające poziom cukru, tj. cynamonem, imbirem, goździkami.
Mąka gryczana ma dużo błonnika, który obniża poziom cukru. Zaś ciemne kakao jest bogate w działający przeciwcukrzycowo magnez.
Składniki:
Przygotowanie:
Mieszamy jogurt, jajko, olej, mąkę, kakao i proszek do pieczenia. Dodajemy po pół szklanki owoców. Smażymy na oleju z obu stron. Podajemy z resztą owoców.
Bataty obniżają poziom cukru. Awokado, pestki dyni oraz słonecznika mają tłuszcz, który zmniejsza oporność na insulinę.
Składniki:
Przygotowanie:
Batat kroimy na 4 plastry. Smarujemy je z obu stron olejem. Pieczemy na papierze 20 min w 180 st. Smarujemy jogurtem. Układamy pokrojone awokado. Posypujemy malinami, kiełkami i pestkami. Zamiast jogurtu mozesz użyć pasty z cieciorki (tzw. hummus).